A hazugságvizsgálónak van értelme, ha csak a testi jelekre reagál?
Tegyük fel, egy ártatlan embert megvádolnak gyilkossággal. Aki az a tipikus nagyon izgulós jellem, aki érettségi előtt is halálra izgulja magàt.
Tegyük fel, a vizsgálat alatt felteszik neki a kérdést:
- maga ölte meg XY személyt?
Mire az illető egy kisebb pánikrohamot kap, esetleg rájön a sírás is a stressz miatt.
Aztán a szakértők megállapítják, hogy "igen, ő a gyilkos, mert végig nagyon izgult, ha ártatlan lenne, nyugodt maradt volna".
És lecsuknak egy ártatlan embert.
Van akkor ennek értelme?
Egyrészt az izgulás nem ugyanaz mint amikor valótlant állítasz.
Másrészt igen, valamilyen szinten manipulálható a dolog, pont ezért általában nem is szokták bíróságon elfogadni bizonyítéknak.
#1
Szerintem nincs különbség az izgulás között, max elméletben.
Az ártatlan attól fél, hogy ártatlanul börtönbe csukják.
A bűnös meg attól fél, hogy lebukik.
De mindkettőjük félelme ugyanaz, a börtön.
Ráadásul egy érzelemmentes full pszichipata simán át tudja vernk a berendezést.
Szerintem egy nagyon-nagyon buta ember volt az, aki kitalálta ezt a poligráfost vizsgálatot. Ennél még az is jobb, ha valaki a testbeszédből olvas, mert azt hosszú tábon nem lehet befolyásolni.
"Szerintem nincs különbség az izgulás között, max elméletben.
Az ártatlan attól fél, hogy ártatlanul börtönbe csukják.
A bűnös meg attól fél, hogy lebukik."
Csakhogy a hazugságvizsgálók nem félelmet mérnek, hanem azokat a testi jeleket, amik jellemzően hazugság közben tapasztalhatóak. Mellesleg ezt sem univerzálisan teszik, hanem a teszt előtti beszélgetéssel kalibrálják az adott személyhez.
Először is poligráfos vizsgálat eredményét (épp a vizsgálati módszer bizonytalanságai okán) önmagában sosem fogadják el perdöntő bizonyítékként. Tehát csak azért senkit sem csuknak le ártatlanul, mert rájön a síróroham a poligráfos vizsgálat alatt.
Másrészt az ilyen eseteket, hogy sírógörcsöt meg pánikrohamot kap, kiszűrik a vizsgálat során. Nem az ilyen mérvű kifakadásokra figyelnek, hanem sokkal finomabb, nehezebben irányítható jelekre, mint pl. szíverésre, a bőr nedvességtartalmának változására, finom elektromos jelekre, stb.
A pszichopatáknak pedig nem egységesek az érzelmi jeleik, ezért őket is viszonylag könnyű kiszűrni. Az nagyon profi, képzett, fegyelmezett pszichopata, aki át tudja verni az egész hazugságvizsgálatot, ilyet leginkább csak a CIA meg a Moszad meg hasonló helyek környékén találsz.
Gyakorlással ki lehet játszani, ezért nem fogadják el a bíróságon.
Amikor 8. alkalommal nézed ugyanazt a horrorfilmet már semmi reakciót nem vált ki belőled. A poligráfos vizsgálat is ugyan ez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!