Miért nem esik le a hold az égről ha olyan nagy és nehéz?
A Hold nem esik le az égről, mert a Föld és a Hold között a gravitáció van, amely folyamatosan "tartja" a Holdat a pályáján. A gravitáció a Föld és a Hold között szemléletesen olyan, mint egy láthatatlan kötél, amely a Holdat a Föld körül keringésre kényszeríti.
Amikor egy golyót feldobsz, az a gravitáció miatt visszaesik a Földre. A golyó csak egy rövid ideig képes ellenállni a gravitációnak, mivel a földi gravitáció sokkal erősebb, mint a golyó mozgásának lendülete.
A Hold esetében azonban a helyzet más. A Hold folyamatosan zuhan a Föld felé, de mivel a sebessége is elég nagy ahhoz, hogy a Föld körüli pályáján maradjon, a gravitáció és a mozgás sebessége egyensúlyban van. Ez az egyensúlyi állapot lehetővé teszi, hogy a Hold folyamatosan keringjen a Föld körül anélkül, hogy leesne.
A válasz a kérdésre a centrifugális erő. Nem tudom hogy régen játszottál-e olyat, hogy tálba golyót raktál és elkezded azt minél gyorsabban az oldalán úgymond gurítani a tálat rázva. Ilyenkor a golyó nemcsak hogy nem esik be a tálba, de ha elég gyors, akkor ki is repül.
A téridőt úgy érdemes elképzelni, kifeszített gumilepedőt. Ha a lepedőre súlyt raksz, az be fog süllyedni egy lejtőt létrehozva. Természetesen, ha beleraksz egy üveggolyót, az körözve bele fog gurulni a gödörbe és ott marad, de mi van ha az a golyó elég gyorsan kering? A természetben sosincs olyan, hogy egyetlen erő hat a testre, olyan létezik hogy dinamikus egyensúly vagyis több erő kioltja egymást (ezért is axiómák Newton törvényei, mert azok egyetlen erőre vonatkoznak, gyakorlatban meg nincs olyan, hogy egy testre csak egy erő hat). A gravitáció okozta erő a Föld középpontja felé hat, a keringés okozta centrifugális erő pedig az ellenkező irányba. Körpályán a sebesség növekedésével nő a centrifugális erő, ekkor ha a test elég gyors a két erő eredője 0 és a test pályán marad, egyensúlyban van.
A golyó azért nem marad fenn, mert nincs elég sebessége. Ahhoz hogy alacsony Föld körüli pályán keringhessen a golyó röpke kb. 7,8 km/s sebességet kell elérnie, ami emberi erővel gyakorlatilag lehetetlen.
Ezt a választ a közoktatásunk szintjére való tekintettel írtam, nem hiszitek el, de sokan tényleg ilyen triviális dolgokat nem tanulnak meg az iskolában.
"A gravitáció okozta erő a Föld középpontja felé hat, a keringés okozta centrifugális erő pedig "
Ha így lenne, a Hold egyenesen menne.
Nem így van, a centrifugális erő látszólagos.
A Holdra (nagyjából) egyetlen erő hat: a Föld vonzása. Ez tartja körpályán.
És az pontosan micsoda?
Mondom: ha lenne egy ilyen erő, AKKOR EGYENESEN MENNE!
NINCSEN semmiféle más erő, a gravitáció körpályán viszi! A tehetetlenségnek nézz utána.
A Holdat a centripetális gyorsulás tartja Föld körüli pályán. Nem pedig a centrifugális erő.
És valóban, a Holdra egyetlen erő hat, mivel annak keringési sebességét, és a rá merőlegesen ható centripetális erőt is a gravitáció szolgáltatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!