Miért olcsók a vízerőművek, és az olcsóság jellemzően milyen jellegű területeken igaz?
Ez nem igaz így..
A vízerőművek beruházása talán legdrágább kategória, hosszú idő alatt térül meg.
Ennyiban olcsók, hogy az energiaforrás az (jobb esetben ) folyamatosan, ingyen rendelkezésre áll és a vízerőművek nem igényelnek semmilyen komoly kiszolgálást, az üzemeltetésük "környezet- és felhasználóbarát", nem igényelnek különleges kezelést stb...
Az építésük az valóban nem olcsó, sőt az igazán nagy vízerőművek rettenetesen drágák, cserébe akár 100+ éven át gond nélkül üzemeltethetők.
A vízerőművek relatív ott olcsók, ahol sok a felszíni vízfolyás és viszonylag magas vizek esése, így nem feltétlenül szükséges egy irreálisan drága völgyzáró gátat építeni, hanem szétszórva kisebb erőművekkel lehet függetlenül és hatékonyan termelni.
Az olyan helyeken, mint az Alpok ahol sok a vízfolyás, nagy az esés és e mellett a felhasználók és az előállításhoz szükséges alapanyag ( acél,cementművek, alapvető közlekedési hálózat az építési területhez ) közel van ott relatív egész olcsón lehet vízerőműveket építeni. Ha ugyanezt olyan helyen akarod kivitelezni, ami a civilizációtól eléggé távol esik és 200km-ről kell odaszállítanod az építőanyagot az azért rendesen meg fogja dobni a költségeket.
Az EROI száma magas, nagyon sokáig működőképes, kicsi a környezetvédelmi kockázata.
Persze ez is csak egy szög a technikai civilizáción koporsóján...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!