Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az a metonímia? Utánaolvast...

Mi az a metonímia? Utánaolvastam több oldalon, de nem értem a lényegét

Figyelt kérdés
tegnap 22:14
 1/3 2*Sü ***** válasza:
100%

A lényege az, hogy ahelyett, hogy a saját nevén neveznénk valamit, egy hozzá valamilyen szempontból kapcsolódó más fogalommal nevezzük azt meg.


Pl. Nem azt mondjuk, hogy „a mohácsi csata után”, hanem csak annyit, hogy „Mohács után”. Mohács nem időpont, hanem helyszín. Az az időpont, amire utalunk, az az adott helyszínen történtek időpontja.


Vagy pl. nem azt mondjuk, hogy „a városban lakó emberek alszanak”, hanem azt, hogy „alszik a város”. A város földrajzi név, nem élőlény, így nem tud aludni. Akik alszanak azok valójában a városban lakó emberek.


A kapcsolódás lehet többek között tér- vagy időbeli, ok-okozati, rész-egész jellegű.

tegnap 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezt értem, köszönöm, de olvastam olyan példát is, "Boglyák hűvösében tíz tizenkét szolga Hortyog, mintha legjobb rendin menne dolga;" (itt az ellentét volna a kapcsolat?) Hogy valaminek ellenére van valami?) vagy "Lánc csörg minden kézen, csupán a magyar kezében cseng a kard" - ezeknél mire gondoljak?
tegnap 22:43
 3/3 2*Sü ***** válasza:

> "Boglyák hűvösében tíz tizenkét szolga Hortyog, mintha legjobb rendin menne dolga;" (itt az ellentét volna a kapcsolat?)


Nem a boglyák hűvösek. Nem alacsony hőmérsékletű szénaszálak halmazáról van szó. :-) A boglyák által vetett árnyék hűvösben hevernek azok a szolgák.


(Nem mindig könnyű felismerni a metonímiát, mert bizonyos szófordulatok annyira természetesek, hogy bele sem gondolunk, hogy *valójában* nem arról van szó, ami ténylegesen elhangzik.)


> "Lánc csörg minden kézen, csupán a magyar kezében cseng a kard"


A metonímia egyik fajtája az egyes- és többesszám felcserélése. Itt valójában nem A magyar kezében cseng a kard – mert olyan nincs –, hanem a magyarOK kezében.

tegnap 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!