Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Akik szerint a matematika...

Akik szerint a matematika logikus és érthető tudomány: ha tényleg ilyen a matek, akkor hogyan történhetett meg az, hogy számos felnőttben, és diákban pszichológiai szorongást okoz, amint az alábbi cikkekből kiderül?

Figyelt kérdés

"Ám egyes kutatások szerint minden ötödik felnőtt fél a számoktól, vagy attól, hogy egyenleteket oldjon meg. A matematikai szorongás létező pszichológiai jelenség, és jóval több szimpla idegességnél."


Forrás: [link]


"A matematikai szorongás fogalma sokszor előkerül, amikor iskolások számolási problémáit próbálják a kutatók vizsgálni. Mark H. Ashcraft, úgy határozza meg a jelenséget, mint egyfajta „nyomást, nyugtalanságot vagy félelmet, ami interferál a matematikai teljesítménnyel (2002, p. 1).[1]"


Forrás: [link]


Kíváncsi leszek, hogyan magyarázzátok ezt meg


szept. 25. 18:31
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:

Saját meggyőződésem:

A matematikát nem lehet megtanulni, hanem születni kell rá.

A fenti linkek igazolnak engem, hiszen làtjuk, hogy újra és újra kudarc a matematika oktatás. Azt mondják, hogy a matematika a logikus gondolkodásra tanít, a bizonyítékok ellenben azt mutatják, hogy aki nem születik jó matekosnak (minden 5. ember), abban pszichológiai szorongást okoz.

Vagyis: épp az, hogy káros ez a tudomány.


Na, hát nagyon kíváncsi leszek, hogyan szálltok velem vitába, mert szerintem a bizonyítékok engem igazolnak.

szept. 25. 18:35
 2/20 sadam87 ***** válasza:
90%
Te amúgy el is olvastad a cikkeket, amiket belinkeltél?
szept. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

"Egy másik kísérletből azt is tudjuk, hogy a matekszorongással érintett embereknél már maga a tudat és a várakozás is, hogy ilyen típusú feladatokkal fognak találkozni, fokozott aktivitáshoz vezet a fenyegetés észlelésével és a fájdalom megélésével kapcsolatos agyi régiókban."


Ez a szöveg az első linkről van.


Lám, lám, újabb bizonyíték ami mellettem szól.

szept. 25. 18:45
 4/20 sadam87 ***** válasza:
90%

Ez a szöveg is az első linkben van:

"Lényeges lenne inkább azt erősíteni, magunkban és egymásban is, hogy a matek tanulható, bárki fejlődhet benne."

Lám, lám!

szept. 25. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
91%
Ez a kérdés már volt vagy 3-4 hónappal ezelőtt. Emlékszem rá hogy ugyan ezt mondtad el, vagy csak nagyon hasonlóan fogalmaztál és vagy 99+ hosszú válasz mennyiség gyűlt össze rá mert annyira jól játszottad az értetlent hogy kevesen bírták megállni hogy ne próbáljanak meg észt verni a fejedbe.
szept. 25. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Én ugyan nem játszok semmit. A témával foglalkoztam már, de ilyen formában nem.


A fenti linkek bizonyítják, hogy ez a "logikus" tudomány mennyi bajt, félelmet, szorongást okoz.


A sadam87 által kiragadott szöveg semmit sem jelent. Egyetlen egy tantárgy/tudomány sem rombolja annyira az emberek pszichéjét, mint a matematika.

Az, hogy ehhez külön hiedelmet kell kialakítani, már jelzi ennek torz mivoltát.

A történelemhez nem kell semmi extra, abban sem kell hinned, hogy menni fog, csak tanulod.


Csak a matematikával vannak gondok, az okoz szorongást.

szept. 25. 19:34
 7/20 sadam87 ***** válasza:
92%

Eleve nagyon viccesnek tartom, amikor valaki "kérdez" valamit, majd rögtön kifejti, hogy amúgy neki van igaza. De amikor sikerül ezt olyan cikkel "alátámasztania", ami homlokegyenest ellentmond az állításának, az egészen bámulatraméltó teljesítmény.

Azt, hogy mennyire felel mg a cikknek az általam "kiragadott" mondat, mindenki döntse el maga. (Bár biztos azért volt kiemelve a cikken belül is, mert amúgy annyira ellentmond a cikknek.)

szept. 25. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

A kérdésre nem kaptam értékelhető választ.


Mondjuk logikus is. Mert akkor szembe kellene nézni azzal az igazsággal, hogy a matematikai tudás determinált, és vagy jó benne valaki, nem, viszont fejleszteni nem lehet. Már gyerekkorban eldől minden, az csak egy mese, hogy "kemény munkával" majd jó lesz benne valaki.

Meg szembe kellene nézni azzal az igazsággal is, hogy a logikus gondolkodás fejlesztése helyett inkább sok embernek károsítja az agyát azzal, hogy szorongást okoz.


Mindegy, felesleges volt leírni ezt a kérdést. Egy matekzseni úgye érti.


OFF.

szept. 25. 20:04
 9/20 A kérdező kommentje:

Nem kérek több választ!

Értelmetlen vitát nem csinálok.

szept. 25. 20:07
 10/20 Psycho ***** válasza:
100%

Emlékszem arra a tanulmányra, amit brazil utcagyerekek részvételével végeztek. A felállás a következő volt, két elrendezéssel:


a) Matekpéldákat kellett megoldaniuk iskolai közegben

b) Pénzmozgásokat, árakat kellett számolniuk "utcai kereskedelemben"


A) felállás a klasszikus osztálytermi helyzet volt. Gyakorlatilag az összes utcagyerek leblokkolt, szorongott, nem tudta megoldani, azt állította, ő ehhez hülye - ergo a klasszikus matematikai szorongás jelét mutatták, a teljesítményük pocsék volt.


B) felállásban perfektül ügyeskedett mindegyikőjük, ami nem csoda, hisz utcagyerekként egy csomó bizniszt bonyolítottak már le egymást közt. Simán számoltak fejben árakat, különbözeteket, stb, hisz ez hazai pálya volt számukra (nyilván ezt nem az osztályteremben kellett csináliuk, hanem az utcán).


A poén az volt az egészben - és amit ők nem tudtak, de ez a lényeg -, hogy KONKRÉTAN UGYANAZOKAT A FELADATOKAT KELLETT MINDKÉT HELYZETBEN MEGOLDANIUK.

Matematikai értelemben ekvivalens volt mindkét szituáció, a példákban nem volt eltérés.


Az eltérést a helyzet maga, vagyis a "körítés", a körülmények okozták, illetve még pontosabban a "köntös" belső, saját, szubjektív interpretációja.


Ez a kísérlet remekül érzékelteti, hogy a szorongást NEM a matek okozza, hanem az, hogy miként értelmezzük a helyzetet. NINCS "veleszületett matek-gén", hisz ha az lenne, akkor vagy mindkét szituációt jól oldották volna meg, vagy egyiket sem.

De itt ugyanaz az utcagyerek, ugyanazt a matekpéldát egyik szituban meg tudta oldani, a másikban nem.

szept. 25. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!