Tudnátok ilyen érdekes tudományos kísérleteket/elméleteket mondani?
Schrödinger macskája gondolatkísérlet.
Amúgy:-kettős-rés kísérlet
-határozatlansági reláció
-Kaluza-Klein elmélet
-Maxwell "démona" esetleg
Rengeteg van, sokat írtak előttem is...
A kettős rés kísérlet a gyengém, nem hogy én, még a tudósok se tudnak napirendre térni felette...
Tesla munkásságában találsz még hasonlókat, bár nagyrészben már nem újdonság, de korához képest azért durván sokkolt.
Érdemes lehet a kvantumösszefonódás területén is tenni egy kirándulást. Van ott pár érdekesség.
Kezdve Einstein, Podolsky és Rosen 1935-ös cikkétől, át a Bell-egyenlőtlenségen, a jelenséget alkalmazó kvantumalgoritmusokig (pl.: szupersűrű kódolás, kvantumteleportáció).
De kvantum kulcs-megosztó protokollok is tartogatnak finom falatokat, bár az már inkább a kvantummérés témaköréhez köthető (kicsit pongyolán mondva).
De se szeri, se száma az érdekesebbnél érdekesebb dolgoknak ezeken a területeken, mint pl, teszem azt a kölcsönhatás-mentes mérés, a kvantum Zénón effektus, a Hardy paradoxon, stb, stb...
"...kölcsönhatás-mentes mérés..."
Ez kéne' ahhoz a rohadt kettős réshez is! :-D
6-nak sejtem mire gondolsz, s meg is értem a vágyadat, de momentán nemigen tudom, miként lehetne a kétrésnél felhasználni.
A kölcsönhatás-mentes mérés igazából "csak" annyi, hogy egy Mach-Zender típusú interferométer egyik ágába beteszünk egy abszorbert, s ennek hatására megváltozik az interferencia a kimeneten: kettő közül az a detektor, amelyik addig sosem klikkelt (mert ott destruktív interferencia volt), az elnyelő behelyezése után az esetek egy részében - amikor nem nyelődik el a részecske - klikkelni fog. Vagyis az elnyelő jelenlétét jelzi, de elnyelés - kölcsömhatás - nélkül.
A hatás egyik lehetséges értelmezése a kvantummechanikai szóráselmélet optikai tételéből következő előreszóráson alapul. Itt egy jó cikk róla:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!