Filozófiai szemszögből hogyan lehetne cáfolni azt az állítást, hogy a lehető legjobb világban élünk?
Most olvastam el Voltaire: Candide vagy optimizmus című művét, amely ezt a témát járja körbe.
Az állítással szemben a szerző bemutatja, hogy milyen nyomorult a világ, szóval ez a filozófiai téma halad végig a művön.
Ugyanakkor, belegondolva, az, hogy a világban van rossz, még nem cáfolja az állítást. Hiszen az, hogy a "lehető legjobb világban élünk" nem azt állítja, hogy egyáltalán nincs rossz. Úgy vélem, hogy csak azt állítja, hogy a világunkban lévő rossz a legcsekélyebb rossz, más világ(ok)ban ennél sokkal nagyobb rossz van/lehetne.
Az egy szatíra.
A lehető legjobb világ azt jelenti, ha te ezen egy fikarcnyit is tudsz javítani, akkor az nem a lehető legjobb volt, mert azon nem lehet javítani. Ez a szélsőérték (maximális jó) definíciója.
A lehető legjobb azt jelenti, hogy nem lehet javítani.
Ez biztosan nem igaz.
Az emberek nem gondolják végig a helyzetüket és nem tudják valójában mi a jó nekik.
Én a könyvvel értek egyet, Panglos filozófussal.
Mi nem felejthetjük el, bármennyire is rossz volt a múlt, vagy bármennyire bírálható, kritizálható, ha nem minden úgy történt volna, ahogy történt, akkor mi nem is élnénk.
Nagy távlatban azonnal érthető ez, mert ha nincs mondjuk mohácsi vész, akkor teljes mértékben más lenne a történelmünk, az pedig olyan horderejű, hogy minden másképpen lett volna, így már az ük-ükszüleink sem találtak volna egymásra.
De ugyanígy ha nem lett volna első világháború, akkor minden másképpen lenne. Annak a sok derék fiúnak meg kellett halnia, hogy élhessünk, mert ha életben maradnak, akkor dédanyáinkat lecsapták volna dédapáink kezéről, így mi még úgy sem merülhettünk volna fel, mint egy pajzán gondolat.
Sarkosítva - azt kell megérteni, hogy még egy ma élő zsidó sem kívánhatja azt, hogy - bárcsak ne lett volna a Holokauszt! -, mert ez ekvivalens azzal, hogy - bárcsak meg sem születtem volna! -, mert ha tényleg nem lett volna, akkor lehet, hogy több zsidó élne a Földön, de nem azok, akik most élnek. Ahhoz, hogy mi megszülessünk, mindennek pontosan ugyanígy kellett történnie, még olyan mikro szinten is, hogy ha már egymásra találtak az őseink, a szüleink, nagyszüleink, dédszüleink és nem más párt kerestek maguknak, pont ugyanúgy, ugyanakkor, kellett nekik szeretkezniük, hogy pont az a spermium termékenyítse meg a petét, ahogy az történt, hogy ne fiú helyett lány utódjuk legyen, meg ha fiú is, más spermium esetén egy testvére jött volna a világra annak, aki valóban megszületett. Milyen szörnyű belegondolni, hogy azok akik ma élnek, a múltban történtek haszonélvezői, akár jó volt az, akár rossz, mert pont az kellett ahhoz, hogy mi megszülessünk.
Így nem bírálhatjuk azt, ami megtörtént, azt meg kell érteni és el kell fogadni, sőt magunkban köszönetet is mondhatunk, már ugye ha becsüli az ember a saját és más, ma élő ember életét valamennyire.
A bolygón, mármint ezen a Föld nevű bolygón, csak is az állatoknak a legrosszabb! Ő velük bánunk Év milliók, év ezredek óta a legkegyetlenebbül! Szenved az ember is különböző betegségekkel, de korántsem úgy, mint az állatok. Főleg a mai korban nem lenne semmi szükség rá hogy le öljünk őket és meg együk őket a perc tört része alatt, több 100 000-et! Főleg ezekkel a fejlett iparosodott vágóhíd gépeken. Ez a világ egy pokol az ártatlan állatoknak Egy horror valóság ami soha nem àll meg nem pihen! azokat az állatokat amiket nem eszünk meg, az igaz hogy nem bántjuk, de nem is törődünk velük. Az a pár százezer állatvédő és állat szerető Nagyon csekély hogy megállítsuk az haszon állatok kinzásait, és vad állatok előhelyeinek pusztítását.
Szóval ez nem hogy nem jóvilág, hanem egyenesen barbár. Egy pokol egy gyönyörű szép sárgolyón
Hali. Köszönöm a válaszokat.
Én úgy gondolom - átgondolva a dolgokat - hogy Voltaire a történet végén gúnyolódik a szereplőkön, annak ellenére, hogy "Happy End" a vége.
Röviden kifejtem, miért.
Bizonyos esetekben valóban igaz, hogy a rossz dolgoknak meg kellett történnie ahhoz, hogy jóhoz vezessenek. Egy személyes példa: engem pl. tavaly elhagyott a barátnőm, ez igen megviselt, de ma már jónak ítélem ezt meg, ugyanis motivációt nyertem belőle az életre, meg egyébként is, azt gondolom, nála jobb nőket is érdemlek. De!
Vannak esetek, amikor az optimizmus nem más, mint egyszerű belemagyarázás, erre Candide is rájött a műben. Panglos is kételkedett a saját filozófiájában, sőt, a szerző egy ponton megjegyezte, hogy nem is hitt már benne.
A végén azonban úgy zárul a könyv, hogy minden így jó. Mi történik? A sok baj egy kis csapatot hozott össze, akik megtalálták az életük értelmét a munkában. És itt jön az, hogy Voltaire gúnyolódik. Hiszen gondoljunk bele: az öregasszony élete kész csőd. Most tényleg így kellett történnie mindennek, csak azért, hogy megtalálja élete munkáját?
Vagy ott van Kunigunda, aki megcsúnyult. Tényleg jó így neki, hogy bár sütni megtanult, de egy ronda ember lett belőle?
Nekem úgy tűnik, hogy ebben az esetben az történik, hogy a sok nyomorult ember, akiknek egy csőd az élete, beletörődik a sorsába, és a kis jót is próbálja értékelni, de belül mindegyikük elégedetlen.
Jókai Mór egyik művében is olvasható egy ilyen beletörődés, amikor a szegény ember azt mondja, hogy, "ami nincs, az nem is kell". Ez egy baromság.
Ha Panglos-nak lenne igaza, akkor a rossz dolgoknak úgy kellene végződni, mint a magyar népmesékben, ahol a szegény legény elnyeri a királylány kezét, és az uralkodó neki adja a fele királyságát: király lesz belőle, nagy úr. Ez már valami!
Tehát úgy gondolom, hogy Voltaire az egyszerű, hétköznapi emberen gúnyolódik, aki beletörődött a sorsába.
Persze, hogy gúnyolódik, de nem csak az egyszerű emberen, hanem mindenen, az orvosokon, ügyvédeken, a papokon, az Egyházon, a katonákon, a politikusokon, a művészeken, az uralkodókon, a nemességen, a polgárságon, a szexen, a jótékonyságon, a háborúkon, egyszóval mindenen.
A könyvben bőven vannak olyan részek, amelyek konkrét eseteket, vagy kortárs embereket figuráznak ki, ez a része sajnos mára aktualitását vesztette.
Azonban továbbra is állítom, hogy attól függetlenül, hogy gúnyból született a konklúzió, mégis ez a lehetséges világok legjobbika, mert mindaz ami megtörtént, kellett ahhoz, hogy mi élhessünk és mindaz, ami most történik, kell ahhoz, hogy megszülethessenek mindazok, akik majd a jövőben élni fognak.
"a lehetséges világok legjobbika, mert mindaz ami megtörtént, kellett ahhoz, hogy mi élhessünk"
Szerintem meg ez az önzés csúcsa.
Én bőven elengedném a világot, ha emiatt nagyságrendekkel jobb lenne.
"Én bőven elengedném a világot, ha emiatt nagyságrendekkel jobb lenne."
Ezzel megölnéd a világ résztvevőit, úgy, hogy eleve meg se születhessenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!