Mi az oka, hogy rendszerint alvás közben, rövid ideig tartó felébredéskor jutnak eszembe a legjobb ötletek és összefüggések? Akkor "világosodok fel".
Az agy sosem kapcsol ki - alvás közben sem. Napközben viszont ezer másik, rendszerint külső inger éri és tereli a gondolataidat, hisz navigálnod kell az életed a világ ügyeiben.
Dolgozol, boltba mész, családdal vagy, ki tudja mit csinálsz. A problémamegoldásra kevés kapacitás marad.
Este viszont ezek a külső ingerek megszűnnek, az agyad pedig tud "dolgozni" azzal, amit fontosnak ítél meg. Nagyobb a kapacitás és a fókusz.
Nagyon leegyszerűsítettem az érthetőség kedvéért, de valami ilyesmiről van szó.
Plusz még egy dolog: kikapcsol a hihetőségvizsgálat.
Rettenetesen gyors lesz így a gondolkodás, viszont utána gondold végig, hogy valóban stimmel-e az egész koncepció.
Az agy alvás közben raktározza és dolgozza fel azokat az ingereket, amik nap közben értek. Nekem pl visszatérő élményem, hogy mondjuk délelőtt hallottam egy zenét, amit egész nap nem tudok felidézni, majd elalváskor, félálomban elkezd menni a fejemben.
Ennek a folyamatnak egy fontos része, hogy a beérkező ingerek összeépülnek a meglévő gondolati sémákkal. Ez pont egy olyan dolog, ahol bizonyos összefüggésekre rádöbben az ember.
Ezért is van az, hogy a tipikus koffein-vezérelt, egyetmista tanulási stílus olyan kevéssé hatékony hosszú távon. Vizsga előtt nyomnak egy 1-2 napos rohamot, minimális alvással, aztán a ugyanannyi idő alatt el is felejtik. Ha ez szét van osztva 2 hétre, akkor a többszöri alvásciklus beépíti a tanultakat, és az összefüggéseket közöttük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!