Hazánkra jellemzően nem hallottam még ezt a kifejezést, de a téli szürkeség, a Napfény hiánya, a bezártság felerősíti a depressziót, akinek már van.
A téli depresszió a skandináv országokban a lakosság negyedét sújtja, a trópusi országokban ismeretlen jelenség. A kevés napfény a szervezetben alacsony szerotonin és magas melatonin szintet eredményez, ez befolyásolja nemcsak az ember, de még bizonyos állatok kedélyállapotát is.
Ellenben aki nem gubózik be, hanem a hideg, vagy hűvös idő ellenére szívesen kimegy rendszeresen a szabadba és ott hajlandó mozogni is bármilyen módon, az sokat tesz a depresszió ellen. Az a fontos, ha kisüt a Nap, irány a szabadba, lehet síelni, szánkózni, vagy korcsolyázni, de hó hiányába akár csak egyszerű sétákat tenni. A munkatempót sem árt ilyenkor csökkenteni, jó, ha a megszokottnál több időt szánunk magunkra i.
Az eseményeket, mint például az ünnepi készülődést ne teherként, hanem inkább endorfinokat termelő örömforrásként éljük meg.
Nagyjából ezt sokan sejtik, érzik nálunk és az enyhébb éghajlat miatt is megjelenik ugyan a téli depresszió idehaza is a lakosság tíz százalékánál, de többnyire csak ideiglenesen és nem is erős mértékben, hanem egy enyhe stádiumban, amely egy nyomott, rossz hangulatban jelentkezik, amely a többségnek
viszonylag könnyen legyőzhető.
Létezik. Annyira létezik, hogy a magyar lakosság 12 %-a szenved tőle.
A tünetek hasonlóak a klinikai depresszió tüneteihez, de aki szezonális depresszióban szenved, az képes ellátni a napi teendőit.
Igyekezz minél több időt mozgással tölteni a szabadban! Segít még, ha minél hosszabb ideig vagy ébren természetes fényben. Előnyös, ha naponta szánsz időt olyan tevékenységekre, amik örömöt okoznak számodra. Fontos még, hogy bármit is csinálsz, azt igyekezz élvezettel csinálni. Például a házi munkát ne kötelező rossznak, hanem élménynek próbáld tekinteni.
Most ősz van és létezik őszi depresszió is. Őszi depresszió esetén:
Többet alszol, de rosszabb az alvásod minősége.
Lehangoltabb vagy.
Szorongsz a megoldatlan problémáid miatt.
Az ősz az elengedés évszaka, ilyenkor jobban bánt, hogy elveszítettél valakit.
Több kliensem van, akik hangulatjavítókkal próbálkoztak. Volt Ashwaganda, Modin, Neuston, minden. Akadt, aki antidepresszánsokhoz nyúlt és csak akkor kerestek fel, amikor már ezek a cuccok nem segítettek.
Az antidepresszánsok amúgy addiktív szerek. Függőséget okoznak.
Hangulatjavító vitaminokat nem javaslok, ezekben vagy orbáncfű kivonat van, vagy macskagyökér kivonat. Az orbáncfű fényérzékenyíti a bőrt és birizgálhatja a gyomrot, a macskagyökértől meg lehet, hogy elalszol, de nem lesz jobb a hangulatod. Bejöhet a B6 és a magnézium, de nagy eredményt annak sem jósolok.
Van hatékonyabb és kíméletesebb természetes megoldás is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!