Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nehezebb valamit összesz...

Miért nehezebb valamit összeszerelni mint szétszedni? És miért nehezebb valahonnat (fáról, szikláról) lemászni, mint fel?

Figyelt kérdés
jún. 24. 16:37
1 2
 1/11 A nagy Levin ***** válasza:
91%

"Miért nehezebb valamit összeszerelni mint szétszedni?"


Ez nem minden esetben igaz, sőt. De ha igen, akkor azért lehet nehezebb, mert nem látod át, mi miután következik és mit hogyan kell egymásba illeszteni. Szétszedésnél viszont adják magukat a dolgok (többnyire), itt esetleg az jelenthet nehézséget, ha be vannak állva/rohadva, esetleg elkopva a csavarok, egyéb illesztések.


"És miért nehezebb valahonnat (fáról, szikláról) lemászni, mint fel?"


Dehogy nehezebb, segít a gravitáció:).

Ez sincs mindenkinél így.

Valójában ez meg azért lehet, mert felfelé bátrabban mászik az ember, lefelé meg nagyobbnak érzi annak a kockázatát, hogy leesik, ezért jobban meggondolja, hova lépjen, kapaszkodjon.

jún. 24. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
De a felfelé mászásnál az ember miért érzi a kisebbnek a leesés kockázatát? Pedig ha az ember felfelé mászik egyre jobban távolodik el a talajtól, egyre magasabban lessz, az esés sújosabb sérőlésekkel jár, mint amikor már lefele, a bíztosabb ponthoz halad. Tehát, (nem kötekedni akarok), ha mászok fel egy nagy torony oldalán, (szerinted) könyebben megyek felfele, mint lefele a bíztonsághoz?
jún. 24. 17:35
 3/11 anonim ***** válasza:
27%

Sejtem, hogyan érted a kérdést, és a válasz: az entrópia miatt. Eredetileg a hőtannal kapcsolatban használták a kifejezést, de érdekes módon mindenre alkalmazható.

A világegyetemben főszabály, hogy minden dolog igyekszik rendezetlenné válni. Ahhoz, hogy egy rendezett állapot létrejöjjön, energiát kell betáplálni a rendszerbe, a rendezetlenséghez csak annyi kell, hogy elmarad az energiabefektetés. A széthullás a jelenségek végső természete.

Például miután összeszereltek egy autót, azt folyamatosan szervizelni kell: üzemanyagot igényel, olajcserét, alkatrészcserét, takarítást, korróziógátlást, különben használat nélkül is magától szétesik idővel. De végül mindenképpen szétesik.

Ugyanez van egy házzal, az emberi testtel, de akár a nem kézzel fogható jelenségekkel is, mint amilyen mondjuk egy vállalat vagy egy állam. Ha nem kapnak energiapótlást a fennmaradásukhoz, rendezetlenné válnak és megszűnnek.

A fára mászást is be lehet illeszteni a sorba, amennyiben a faágon ücsörgést akarattal megrendezett szituációnak, a fa alatt tétlenül heverészést pedig szándék nélküli rendezetlenségnek nevezzük.

jún. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
81%

Mondok egy kissé abszurd példát. Hétvégén kicseréltem az autómban az üzemanyagszivattyút, amiben beépítve található a szűrő is. Kíváncsi voltam rá, hogy mennyi retket szedett össze a szűrő, ezért ki szerettem volna szedni a házából, de ezek úgy vannak megoldva, hogy nem cserélhető, azaz nem kivehető. Előkerült a csavarhúzó, a fogó és a kalapács. 10 perc törés-zúzás után kikerült a helyéről a szűrő.


Na most rakd szépen úgy össze az egészet, ahogy volt... sok sikert! :D


Azzal viszont nem értek egyet, hogy lefelé könnyebb, mint felfelé. Mindkét esetben küzdeni kell a gravitáció ellen, lefelé is. Lefelé csak akkor könnyebb, ha valami pluszban segít téged ebben a küzdelemben. Azonban például ha jössz le egy meredek hegyoldalról, akkor nincs ilyen segítség és legalább annyira megterhelő, mint felfelé menni ugyanott.

jún. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
62%

Ezzel a fel-le mászósdi teóriával nem értek egyet!


Van aki jobban fél a felmászástól, mint a visszaúttól.

jún. 24. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
90%
A fel-le mászás témához: egy ismerős építkezett, elmentünk megnézni, még nem volt lépcső, csak egy létra volt odatámasztva, de mondták, nézzük meg a készülő tetőteret is. Simán felmásztam, a létra után kellett egy nagyobbat fellépni, de visszafelé nem mertem nekiindulni, egész bepánikoltam, annyira bizonytalannak ítéltem. Mondtam nekik, hogy mostantól hordják nekem a kaját, ha elkészül a lépcső, majd lejövök. Aztán csak lejöttem egy nagy elhatározással.
jún. 24. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 TappancsMancs ***** válasza:
79%
Én úgy szoktam ismeretlen dolgokat szétszedni, hogy konkrétan végig fotózom a leglejétől :) és nincs nehézség az összerakásnál. :) A fel-le mászás meg szerintem is egyénfüggő.
jún. 24. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 TappancsMancs ***** válasza:
87%

Ja és a lemászásnál a kockázat érzetre értettem az előbbit. Amúgy lefelé azért nehezebb mászni, mert a fej és szemek fent vannak a test felső részén és jobb a rálátás az útra. Lefelé meg pont távolabb esik a szem és rálátás a lefelé vezető útra. Egyszerűen lefelé menetben takarjuk a testünkkel az utat, ahol lemásznánk. Rosszabb a láthatóság.

És lefelé képben lehet az is, hogy felfelé nem az alattunk lévő talaj távolságát nézzük, látjuk, hanem a felfelé vezető utat. Lefelé meg jobban láthatóvá válik a magasság, mert lefelé nézünk. Bár, ha nem a mélységet, nézzük akkor nem gond - elvileg. :)

jún. 24. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 TappancsMancs ***** válasza:
63%

uh elírtam :) jav fordítva

És lefelé képben lehet az is, hogy felfelé nem csak a felfelé vezető utat nézzük, hanem az alattunk lévő talaj távolságát is látjuk.

jún. 24. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
TappancsMancs.. jól meg variáltad :)))))))))))) De értem :)))
jún. 24. 22:35
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!