Miért nehezebb valamit összeszerelni mint szétszedni? És miért nehezebb valahonnat (fáról, szikláról) lemászni, mint fel?
Van még néhány részlet a kérdésben...
Létra esetén
A kéznek a fogást jól látjuk a felnyújtott karral a fejünk fölött és a hasunknál is. De a láb lejjebb lévő foka a lábunk alatt van és oldalra ki kell hajolni, hogy jó lássuk a következő alsó létrafokot. Gyakorlott létramászásnál ez nyilván lényegtelenné válik.
Sziklamászás esetén
Van például egy 5 cm mély perem a kéznek. Azt jól meg tudjuk fogni a fejünk fölött, mert az ujjak ráfekszenek a perem vízszintes részére és a tenyér is a perem függőleges részére. Ugyanez nincs meg lefelé esetben, mert az ujjak a hasunknál lévő 5 cm-es peremre nem fekszenek fel ugyanannyira és a tenyér meg végképp nem fekszik fel, mer a csukló nem hajlik mindkét irányba azonosan. Egyszerűen a kéz lefelé jobban hajlik, mint felfelé. Lefelé ugyanaz a perem nem lesz azonos fogás. Felfelé hasonlít a hétköznapi életből megszokott fogásra, ami inkább lefelé hajló tenyeret jelent, mint fölfelé. A lefelé az ereszkedés elején csak az ujjak hegye éri a peremet és bizonytalan a fogás.
Itt egy videó csuklóhajlításról - a video felénél jól látszik.
https://www.youtube.com/watch?v=MYBrjpGMb-w
A láb esetén meg a lábunk alatt kell keresni a láb támaszát.
És minden fajta lefelé mászásnál van egy nem megszokott helyzet, ami abból ered, hogy a felfelé mászások hasonlítanak a hétköznapi életből megszokott normál előrefelé járáshoz. A lefelé mászás meg arra hasonlít, mintha hátrafelé mennénk. Nem vagyunk hozzászokva.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!