Sosem voltam jó fizikából, viszont az érdekel, ha mondjuk tudnák közlekedni fénysebességgel, vagy legalább a felével, akkor a föld légköréből kirepülnénk a nagy sebesség miatt, vagy a gravitáció még így is a földhöz húzná a járművet?
Nyilván érintőirányú egyenes pályán elhagynád a Földet, de erre se maradna időd, mert:
1. Felszínközelben nem érnél rá eléggé felgyorsulni.
2. Ha mégis jobban gyorsulnál, akkor a túlterhelésebe belehalnál.
3. Ha a fénysebesség közelébe gyorsulnál a légkörben, akkor egy nukleáris bomba módjára pusztítanál, mert közben egy tűzgömbbé válna a járműved.
Mondjuk úgy, hogy ezt a Holdon lehetne jól eljátszani. Ott valóban kirepülnél. Még sokkal lassabb sebességnél is.
A Földet normálisan olyan 3 óra alatt lehet megkerülni. Ha ennél gyorsabban mész, akkor elrepülsz (illetve egy ellipszis pályára állsz, aminek a vége egyre messzebb van a Földtől).
Számold ki, hogy ez mekkora sebesség.
Amúgy (a közegellenállástól eltekintve) ahhoz, hogy további hajtás nélkül se kezdj el visszaesni a földre a szökési sebességgel kell indulnod a felszínről egyenesen felfelé, ez a Föld esetében körülbelül 11,2 km/s = 40 320 km/h, ami bőven kevesebb, mint a fénysebesség fele. (Persze a gravitáció ettől még hat majd rád, de egyre kevésbé, nem eléggé ahhoz, hogy megállítson.)
[link] enwp.org/Escape_velocity
(A 08:24-eshez kapcsolódóan, ha pont ezzel a sebességgel pont egyenesen kifele indul el a delikvens, akkor egy _elfajult*_ parabola pályán fog haladni, ha nagyobbal, akkor hiperbolán. Ugye az, hogy ezek a görbék nem korlátosak jelenti azt, hogy nem fog visszajönni.
*Az elfajult ellipszis alatt egy szakaszt értek, elfajult parabola alatt egy félegyenest, elfajult hiperbola alatt pedig egy egyenest, amiből egy szakasz valahol elmaradt.)
Ha egy jármű fénysebességgel vagy annak felével mozogna, akkor az hatalmas kihívásokat jelentene a fizika terén, amelyekkel eddig még nem találkoztunk a való életben. Íme néhány alapvető pont, amit érdemes figyelembe venni:
Fénysebesség a vákuumban: A fénysebesség a vákuumban körülbelül 299,792,458 méter per másodperc. Ez a sebesség hihetetlenül nagy, és a jelenlegi fizikai ismereteink szerint semmilyen anyagi tárgy nem érheti el vagy haladhatja meg ezt a sebességet.
Sebesség a földi légkörben: Ha valami ilyen sebességgel próbálna közlekedni a földi légkörben, az óriási problémákat okozna a légellenállás miatt. Az objektum hatalmas hőt és nyomást generálna a levegőben való mozgás során, ami valószínűleg a tárgy megsemmisüléséhez vezetne.
Gravitáció hatása: A gravitáció ereje a tárgy tömegétől és a Földtől való távolságától függ. Ahhoz, hogy a gravitációs erőt "legyőzzük", meg kell haladni a szökési sebességet, ami a Földön körülbelül 11.2 km/s. Ha egy jármű fénysebesség felével mozogna, az lényegesen meghaladná a szökési sebességet, és így könnyedén kilépne a Föld gravitációs teréből.
Összefoglalva: Ha egy jármű fénysebesség vagy annak felével mozogna a földi légkörben, az óriási fizikai kihívásokkal járna a légellenállás, hő és nyomás miatt. Ugyanakkor, ha valamilyen módon képes lenne ilyen sebességgel mozogni, akkor a gravitáció nem lenne képes megtartani a Földön, és a jármű valószínűleg elhagyná a bolygót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!