Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az idő nem más, mint távolság....

Gyömrő-Molnár Béla kérdése:

Az idő nem más, mint távolság. Ezt más is így látja?

Figyelt kérdés

Habár nincs fizikusi diplomám, a téridőt, a gravitáció okozta görbületét, a kvantummechanikát és más, a többség által túl elvontnak tűnő témát jól értem.


Azonnal elfogadtam, hogy az idő a negyedik dimenzió. Éveken át azt nem értettem, hogy miért halad minden és mindenki egy irányba és egyenletes sebességgel az időben, miért nem lehet megváltoztatni az idő múlásának sebességét, sőt irányát sem?


Nemrég arra a megállapításra jutottam, hogy az idő nem más, mint távolság. A téridő első három dimenziója a három irány, de a negyedik voltaképpen a távolság, amit mi időnek érzékelünk.


Ahogy a világegyetem tágul, létrehozza a teret. A világegyetem "szélétől" mért távolságom egyre nő, amivel nő az az idő, amíg eljutnék odáig. Mivel ez a tágulás egyenletes sebességgel és ugyanabba az irányba folyik, ezért az idő is egyenletes sebességgel és egy irányba halad.


Senki és semmi sem tudja a világegyetem tágulásának ütemét vagy irányát módosítani, ezért a saját magam által észlelt időben sem tudok utazni.


A múltba utazni lehetetlen, mivel a világegyetem tágulását nem lehet visszafordítani. A jövőbe azonban utazhatunk, de csak a tér egy bizonyos pontjához viszonyított időhöz képest. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy a kiindulási ponthoz képes hatalmas sebességgel kell száguldoznunk, majd visszatérnünk. Az időexpanziót jól illusztrálja az ikerparadoxon.


Időexpanziót nagy sebességű mozgás és/vagy erős gravitáció okoz. Szerintem kizárólag a gravitáció képes görbíteni a téridőt.


A feketelyukak közelében ugyan rendkívül erős a gravitáció, aminek a segítségével utazhatnánk az időben, de az emberi test ezt az erős gravitációt nem lenne képes elviselni, ezért nyilvánvalóan ez nem alkalmas az időutazásra.


Mivel a sebesség növekedésével a tömeg is nő, ezzel a gyorsan mozgó test gravitációs mezője is erősödik. A fénysebességhez közel mozgó emberi test semmit sem érzékelne a saját mozgása által keltett erős gravitációból, ezért jelenleg ez az egyetlen bizonyítottan járható módja az időutazásnak.


Kérdésem csupán annyi, hogy a fenti eszmefuttatásom mennyire helytálló és van-e benne logikai vagy más hiba?


2010. okt. 27. 00:19
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
79%

Csakhogy tudd, régimódi felfogás a 3 és 4 dimenzió. Valójában végtelen sokféle dimenzió van! És ezek együttesen hatnak. Van tömeg, nyomás, hőmérséklet, áramerősség, mágneses térerősség, és még sorolhatnám mennyiféle mennyiség, amelyeket dimenziós mérőszámokkal fejezünk ki.


namost pl a delta hőmérsékletváltozásból időben nem tudok távolságot csinálni.


DE! A rezgés amplitudóját kifejezhetem a megtett út függvényében, vagyis hullámhosszban, amelynek paramétere az idő, ami megadja a fázisszöget. Az áramerősséget kifejezhetem a feszültség függvényében, így kapom a leszármaztatott ellenállást. Na látod, nem minden mennyiség alapszik az időn, idő nélkül is összehasonlíthatók a dimenziók.


Az általad említett távolság is származtatott mennyiség, és nem feltétlenül időtől függ, hanem akár hőmérséklettől is, mint pl a fémek tágulása.


az elméleted nem rossz, csak több szempontból is meg kellene vizsgálnod, mielőtt mennél doktorálni elméleti fizikából :D

2010. okt. 27. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
50%

"arra a megállapításra jutottam, hogy az idő nem más, mint távolság"


Mit gondolsz valamit kitalálsz és más természetesen neked ad igazat? A távolságot meg lehet mérni mérőszalaggal, te úgy látszik az időt is azzal méred.Hány méterig alszol?

2010. okt. 27. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:

00:54 - Érdekelne, hogy hányadik dimenzió a tömeg, hányadik a nyomás és hányadik a hőmérséklet?


Felvetettem egy teóriát, melyről a véleményeteket kértem. Nem azt állítottam, hogy ez az egyetemes igazság...


01:35 - Én átlag 7 órát alszom, ami 1.512.000 mp, ezalatt 685.843.200.000.000.000 km-t tesz meg a fény. Tehát én 685.843.200.000.000.000.000 méterig szoktam aludni. :-)


Ha ki tudom fejezni méterben az alvásom időtartamát, akkor ez az elméletem mellett szól. Nem?

2010. okt. 27. 01:52
 4/27 A kérdező kommentje:

Bocs, szórakozott velem a számológépem. Kijavítom a számolásomat, még mielőtt ti megtennétek:


Tehát 7 óra * 3.600 mp = 25.200 mp * 300.000 km = 7.560.000.000 km * 1000 m = 7.560.000.000.000 méter.


A lényeg az, hogy az idő kifejezhető méterben...

2010. okt. 27. 01:55
 5/27 anonim ***** válasza:
100%

naná, hogy kifejezhető!


ha tanultál hullámtant, vagy legalábbis rendes fizikát, akkor erre rá se kellett volna jönnöd elmélkedéseiddel, mert ezeket a tanokat már jó régóta papírra vetették.


és igen, az időt lehet távolsággal mérni, bizonyos pontossággal. A fény sebességét is tükrökkel becsülték meg, de akkor a hullámhosszt már előre tudták :)

2010. okt. 27. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:

amúgy a kérdésedre válaszolva:

minden vonatkozási rendszernek más-más koordináta rendszere van, és ezeknek más-más irányuk van. ami neked x-y-z, az másik megfigyelőnek r-s-t, vagy a-b-c, teljesen mindegy, a lényeg úgyis az, hogy a három kiterjedési mérőrendszer nem egybevágó a tiéddel.


sőt, ebből az a tény fakad, hogy mindenki más kezdőfázissal méri az időt, nem hozzád szinkronizáltan.


Ennek nem ismeretéből nyomatékosan feltételezem, hogy te Galilei féle relativitáselméletről, talán még egyetemi fizikáról sem hallottál, ha a dimenziókat már számozni is akarod. A kisiskolás gyerekeket tanítják így számolgatni, aki még éppen ismerkedik a klasszikus fizikával. Egy szemléletmódot tanulnak, és nem többet! Márpedig a fizikai jelenségeket végtelen sok paraméterek szerint vizsgálhatjuk. A differenciálegyenletek mások lesznek ugyan, de a skaláris végeredmény minden levezetési módon azonos lesz, mivel ugyanazt a jelenséget szemlélik.

2010. okt. 27. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

Hallottam és olvastam már pár dologról az elmúlt 40 évben. Nem tízéves vagyok, hanem többször annyi...


Az köztudott, hogy az első három dimenzió a tér és a negyedik az idő. Én 11 dimenzióról tudok, de olvastam már 28 dimenzióról is.


Még mindig a kérdésemre várok választ! Mennyire helytálló az elméletem és mi a hiba benne?

2010. okt. 27. 02:49
 8/27 anonim ***** válasza:

Szintén fizikushallgató vagyok (a válaszból ítélve más is). Az a jó a kérdésedben, hogy leírsz benne egy elképzelést és megkérdezed, hogy hol a hiba. Sok ember nem képes erre, mármint arra, hogy feltételezze: hiba van a teóriájában. Ez mindenképpen értékelendő és szimpatikus tett a szememben.

A kérdésedre viszont azért nehéz válaszolni, mert kellő alapossággal, de tömören megfogalmazva is oldalakat kellene írni a hibás elemekről. Sokkal egyszerűbb azt írni, hogy vegyél meg (pl.: antikváriumban) pár egyetemi könyvet és az alapján vizsgáld felül az elképzelésed.

Az egyik oktató mondta, hogy 17 évesen megfogalmazott egy elképzelést arról, hogy hány dimenzió létezik. Elkezdte összehasonlítani a fizika téziseivel és így lett belőle nagyon kutató (légkörfizikával foglalkozik, ráébredt, hogy számára ott vannak az izgalmas kérdések).

Amúgy, ha lenne elegendő időm, szívesen leírnám részletesen, hogy hol a hiba az elképzelésben. Mivel nincs annyi időm, így tömören inkább azt mondanám, hogy minden egyes mondatod hasonlítsd össze egy fizikával foglalkozó tankönyvvel. Nem az állítások az érdekesek a tankönyvben, hanem a mellette felhozott bizonyítékok.

2010. okt. 27. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 GipszI válasza:

"A múltba utazni lehetetlen, mivel a világegyetem tágulását nem lehet visszafordítani. A jövőbe azonban utazhatunk, de csak a tér egy bizonyos pontjához viszonyított időhöz képest. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy a kiindulási ponthoz képes hatalmas sebességgel kell száguldoznunk, majd visszatérnünk. Az időexpanziót jól illusztrálja az ikerparadoxon."

[link]

-A linken írtak alapján nem biztos, hogy nagy sebességgel kell száguldozni (bár itt is felvetül a kérdés: mihez képest :). Tudom, leírtad, hogy a kiindulóponthoz képest, de akkor a Földön, egy helyben tartózkodás is utazás, pedig az adott helyről nem mozdultál el)

-A tér egy bizonyos pontja helyett én inkább pontokat mondanék a helyedben.

- Ha jól emlékszem az ősrobbanással kapcsolatos teóriák egyike az, hogy a világegyetem tágul és összehúzódik két big bumm között. Ezek alapján feltételezni kellene, hogy a szűküléskor (mivel nő a gravitáció) visszafele folyik és vagy lelassul az idő?


"Időexpanziót nagy sebességű mozgás és/vagy erős gravitáció okoz. Szerintem kizárólag a gravitáció képes görbíteni a téridőt."

Szerintem meg nem. :) Lehet, hogy vannak olyan erőhatások, amik még nincsenek felfedezve, és mégis hatással vannak az időre. Bár nem vagyok fizikus...


"A feketelyukak közelében ugyan rendkívül erős a gravitáció, aminek a segítségével utazhatnánk az időben, de az emberi test ezt az erős gravitációt nem lenne képes elviselni, ezért nyilvánvalóan ez nem alkalmas az időutazásra."

Amennyiben a gravitációt ki tudják valamilyen módon közömbösíteni, akkor de. Persze alapból nem bírja ki az ember, de az űrt sem bírja, mégis mentek már űrsétára páran.

Asszem Stanislaw Lem írta a Solarisban, hogy a fekete lyuk időgörbítő hatását használták az űrhajó felgyorsítására...

Bár a fekete lyuk felvet egy másik problémát is :

- Ha görbíti az időt, akkor a fekete lyuk közepén mennyire van lelassulva? Ott, ahol a legnagyobb a gravitáció :)

Asszem valami sci-fi novellában olvastam, hogy a fekete lyukban egy "kis univerzum" van (mmint az eseményhorizonton túl).

2010. okt. 27. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
34%

Kedves kérdező.


Mi emberek, az anyagi világ változását neveztük el időnek. Ehhez a változáshoz igazítottunk egy szerkezetet, amit pedig órának hívunk. Ez a változás pedig adott...szóval nem lehet csak úgy egy "régebbi" állapotába kerülni a változásnak, de egy "későbbibe" is csak úgy, hogy csalunk...Minekünk mindig ugyanaz a mértéke a változásnak, de ha más pontjában vagyunk az univerzumnak, vagy éppen hatalmas sebességgel száguldunk, ahogyan te is leírod, no akkor csíphetünk meg egy kis "időt"...de konkrétan nem tudunk előre ugrani, csak kihagyni az A pontban levő változások végigvárását, mert mi B pontban vagyunk, és A B hez viszonyítva más...mivel relatív minden a világunkban, így az idő is az...van olyan, hogy egy percet óráknak él meg az ember, de van fordítva is, amikor a pár perc tűnik örökkévalóságnak...ezek az elme játékai.

A tér pedig a fizikai világban jelenlevő anyagcsoportok mozgása...amiket mellesleg nem is érzékelnénk, ha nem lennének érzékeink, ahogyan az időt sem...:P


a kiírt kérdésre válaszolva tehát, az idő nem más, mint változás. :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. okt. 27. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!