Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nem lett volna egyszerűbb,...

Nem lett volna egyszerűbb, olcsóbb, biztonságosabb ha a Holdra telepítettek volna egy fix űrállomást a Föld körül keringő ISS űrállomás helyett?

Figyelt kérdés

Na meg ott volt a korábbi MIR űrállomás is, amit meg kellett semmisíteni, mert ócskavas lett a sok keringéstől.

Nem jártak volna jobban egy fix űrállomással a Holdon? Mégiscsak egy stabil laboratóriumi építmény lett volna, nem igényelt volna annyi karbantartást mint a keringő MIR ill. az ISS és valamivel kényelmesebb is lett volna.

Az ISS is előbb-utóbb el fog használódni, úgy mint a MIR.



2024. febr. 15. 22:41
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
87%
Hát igen, az ISS-be megy a kilométer rendesen. Szerencsére négy évszakos gumik vannak rajta, azt legalább nem kell cserélgetni folyton. :D
2024. febr. 15. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Psycho ***** válasza:
96%

Nem, nem, és nem.


Egyszerűbb?

Semmiképp. Jóval nagyobb távot kellett volna megtenni, mindegyik külön-külön a maga kockázatával. És nemcsak fellőni kellett volna a hasznos terhet, hanem lelassítani, és megbízhatóan letenni, majd telepíteni a Holdon. Semmiképp sem egyszerűbb. Ráadásul egy rakás kockázattal kell számolni, amit a mai napig nem tudunk megoldani (pl. az a rendkívül finom por [lunar dust], ami a Hold felszínét borítja), és káros a műszerekre.


Olcsóbb?

Hát ezt ragozni sem kell. Jóval bonyolultabb, több üzemanyag, több technológia (mérnöki kihívás leküzdése) kell hozzá.

Gondolj bele, mi egyszerűbb? Venni és összerakni egy fapados Ikea kanapét a nappaliban, vagy egy jóval bonyolultabb, több rendelésből/szállításból, több különálló részből összerakható szekrénysort összeeszkábálni három várossal odébb?


Biztonságosabb?

Fix, hogy nem. A fentiekből is érzékelhető, mennyivel több minden kell hozzá, mennyivel több akadályt kell leküzdeni. Minél több akadály, annál több és nagyobb esély a hibázásra = biztonsági kockázatra.

2024. febr. 16. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

A Hold felszínén a nehézkedés kb. hatoda a földinek, kisebb, de még mindig jelentős.

Az űrállomásokon végzett kísérletek nagyon nagy részének pont a kulcstényezője a nullához közeli gravitációs hatás, ami nem csupán a kísérletek elvégzéséhez fontos, hanem tulajdonképpeni gyártás is történik, ami a Föld (vagy Hold) felszínén elvégezhetetlen volna.

2024. febr. 16. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

1. Az ISS a Föld körül keringve beteljesítheti az egyik fontos küldetését, a Föld kutatását.

2. Az ellátás és a személyzet cseréje problémamentesen és gyorsan megoldható.

3. Az ISS egyik legfontosabb és pótolhatatlan tulajdonsága a mikrogravitációs laboratóriumi környezet biztosítása. A Holdon teljesen elveszne ez az előnye, tehát akkor már a Földön is ugyanolyan jól ellehetne - ugyebár?

2024. febr. 16. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
94%

A Holdról hogy jönne vissza bármilyen komolyabb ürhajó, amikor ott nincs üzemanyag és megfelelö szerkezeti feltételek a fellövéshez?

Egy KIS, KISÉRLETI ürhajó nem ugyanaz, mint egy ürállomás ellátásása szolgáló, több embert és különbözö munkaeszközöket szállító, nagy méretü, teherbíró modern ürhajó!

2024. febr. 16. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
ISS pályája kb. 400km magasságban van a Föld felszíne felett. A Hold kb. 380 000 km. Csak kb. 1000x van messzebb, mint az ISS. Pl. csak ha a rádió kapcsolatot nézzük, a szükséges adóteljesítmény a távolság négyzetével(!) emelkedik. Arról nem is beszélve, hogy pl. a Holdig kb. 1,3másodperc amíg egy rádiójel megérkezik. Ez már egy emberi kommunikáció esetén is jelentősen érezhető. Leadsz valamit, odaér, válaszolnak, és ez közel 3 másodperc. És ez csak egy nehezítő körülmény a sok közül.
2024. febr. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszem, eléggé jól körbejárták a témát az előttem szólók. Tehát nem! Mondok még egy okot. Amikor valaminek a hatásosságát, egyéb tulajdonságait vizsgáljuk, nem árt figyelembe venni a célt, és ahhoz viszonyítva vizsgálni ezeket a tulajdonságokat. A holdon eléggé eltérők a körülmények világűréhez képest. És amit vizsgálnak, ott lenne nehezebb és drágább.

Még annyit, talán a háztatásodban is észrevetted, a dolgoknak van életciklusuk, elavulási, elhasználódási idejük. Főleg ahhoz képest (cél), mire tervezték őket. És a MIR beteljesítette küldetését, annyit működött (még többet is), mint amennyire tervezték, tehát minden az elképzelések szerint történt.

2024. febr. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

5


Ha ilyen problémák vannak a Holdon, akkor hogy akar majd eljutni élő ember a Marsra és vissza??

Ott sem várja üzemanyag és kilövési állomás...


Egyébként egyetértek a válaszokkal.

2024. febr. 16. 10:25
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Ha a Marsra megyünk, akkor majd arra a célra alkalmas eszközöket fogunk építeni.


A hosszú úton kibírható körülményeket és elláttmánykészleteket szállító nagy ingázó űrhajó soha sem fog leszállni egyik bolygóra sem - mert az űrben összeszerelt óriási (de viszonylag könnyű) szerkezete arra nem lesz fizikailag alkalmas.


A Marsra csak egy kis bolygókomp és az ellátmánykonténerek szállhatnak majd le, és csak az űrhajósok jöhetnek majd vissza néhány mázsa marsi szuvenírrel.

2024. febr. 16. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Psycho ***** válasza:
20%

Hát, nem véletlen, hogy eddig még nem járt ember a Marson. A bolygóközi utazás (élettani szempontból) nagyságrendekkel nehezebb, mint eljutni a Holdra.


Utóbbi egy néhány napos túra. Ez alatt az idő alatt is már veszélyes mértékű sugárzás éri az űrhajósokat. A Marsig legjobb esetben is hónapokig tart az utazás, ami nagyságrendekkel több káros sugárzást jelent. Szinte garantált a rákos megbetegedés.


És ez csak egy szempont a sok közül.



Néhány nap alatt nem készíti ki az embert a mikrogravitáció. Viszont a 0 g-nek hetek, hónapok alatt igen komoly következményei vannak, még akkor is, ha napi 6-8 órát edz az űrhajós. Csontritkulás, izomleépülés, egyensúlyvesztés...

Ja, az edzéshez felszerelés és hely is kell, ami tovább növeli a fellövendő rakéta méretét, tovább bonyolítva a küldetést.

Érdemes megnézni videókat arról, hogy az ISS-en huzamosabb időt töltő emberek milyen állapotban térnek vissza a Földre

https://www.youtube.com/watch?v=YI8LQmBlKZQ

...hát szegények járni alig tudnak 😅 Oké, a Marson kb 1/3-a a gravitáció a földinek, de képzeljük a hivatkozott állapotban lévő emberkét, ahogy megérkezik, és neki rögtön munkát kellene végezni a Mars felszínén. Ouch.

2024. febr. 16. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!