Időszámításunk kezdete előtt, miért nem számolták az időt?
Már ránézésre is úgy tűnik, hogy írtátok (bár még nem olvastam), de kérdező számolták előtte is. A mai időszámításunk egy viszonylag késői fejlemény és inkább egy pontosítás következménye és nem egy önállóan kifejlesztett teljes újdonság ez a naptár amit most használunk.
A Gergely-naptár a neve ennek a naptárnak ami ma használatban van (XIII. Gergely pápa nevéből eredően), de az ezt megelőző rómaiak által használt Julián naptárból fejlesztettek tovább. A Julián naptárat ie. 46-ban vezette be Julius Caesar és akkortól használták a középkorban is és az nagyjából már a mai naptár volt (kis eltéréssel persze). A Julián naptárat pedig a rómaiak az azt megelőző 3000 éve használt Ókori egyiptomi naptárból alakították ki egy Egyiptomban élő görög csillagász, Szoszigenész segítségével. Végül a mai Gergely-naptárat csak elég későn, 1582-ben vezették be! XIII. Gergely pápa által 1582-ben az apróbb, hosszú távon felhalmozódó eltérések miatt 1582-ben rendelte el az időszámítás jelen korrekcióját.
Érdekességkép a Julián naptár használatakor, vagyis az ókorban és középkorban régiónként más naptárakat használtak és átváltották szükség esetén a dátumaikat. :) Volt külön naptára a germánoknak és sorolni sem érdemes, de mindenfelé ismerték a naptárat és mérték a hónapokat és évet. Érdekességnek eltérő volt a középkorban használt Julián naptártól a Firenzei Köztársaság (1115-1569) naptára ("Florentine style"), de a Pisai Köztársaságé (1000-1406) is ugyanúgy ("Pisan style") kicsit más volt. És az Izlandi naptár és a többi. :) Például Észak-Európában egészen a 19. századig használták ezt a rovásírásos naptárat ("Runic calendar", "Rune staff", "Runic almanac") napéjegyenlőségekhez, napfordulókhoz és máshoz:
( [link] )
Szóval a mai naptár az nem hopp ki lett találva ami előtt ne mérték volna az éveket és hónapokat - már ha így értendő a kérdés. És valójában nagyon sok időszámítási és mérési mód volt régen is. Itt egy nem is teljes lista naptárakról és elég terjedelmes, de legalább átfutni érdemes, hogy lássad a mennyiséget.
Naptár - wiki / Mai naptárrendszerek
És voltak bizony az ókor előtt is naptárak és időmérés! Erre ma már nem is kevés példánk van, de néhány ami ismertebb. A ma már teljesen korszerűtlenül és alulreprezentáltan őskort bemutató tankönyvet meg kb felejtsd el, ahogy van. :)
Warren Field naptár, Skócia. Az egy 10 000 éves holdnaptár és bizony a Termékeny félhold és Mezopotámia előtti naptár.
( [link] )
( [link] )
És van még régebbire is, ~30 000-évesre is példánk. Röviden bevezetve az érthetőség kedvéért, a barlang festményeken több fajta nem figurális alakzat is látható, és a barlangok között rendre felismerhetőek, és ezek olyanok amik nem állatok. Ezeket össze is gyűjtötték és folyamatosan vizsgálják és ha nem is írásnak vélik, de egy szimbólum, jelkép rendszer is sejthető mögötte. És vannak az állat festmények mellett pöttysorok és szimbolumok is és itt ez lesz a lényeg, melyek holdnapár hónapok jegyzésére szinonimak.
A pöttysorok az eddigiek szerint egyeznek a 29,53 napos holdciklusokkal, és azt állapították meg, hogy az állatok szezonális viselkedéseinek időszakaival egyeznek, vándorlásokkal, állatok párzásával és szüléseivel, de havazsát is jelölnek.
Az a 4 pont:
A 6 pont fent:
Itt meg aull:
Az ősi embereknek ez elég is volt, hogy azt tudják belőle, hogy mikor van egy-egy állat vonulása, gyümölcsök érése, és efféléket ilyen egyszerű módon tudtak jelölni. Illetve az ünnepségeket is tudtak a holdfázisokhoz igazítani.
( [link] )
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!