A mechanikus óra pont négyet ver másodpercenként?
Egy mechanikus óra verési ideje ( ketyegés) biztos hogy a másodperc egész számú hányadosa?
Vagy van olyan is hogy nem osztható?
Magának a rugónak nem kell bejáródnia, de az igénytelenebb kivitelű órák stabilitása idővel javulhat, leginkább a csapágyak befutása miatt.
Sokféle óra van, de valószínű, hogy a mechanikus oszcillátor frekvenciája és a kijelzés felbontása között preferálják a "szebb" arányosságokat, mert ez olyan érzelmi szempont is a műszaki beállítottságú embereknél!
☺
Nekem van egy klasszikus szovjet stopperórám, melynek a számlapjára explicite "0,2 s" felbontás van kiírva, ami meg is felel a számlapon látható felosztásának - viszont akárhogy is nézem, mind a mutató ugrálása, mind az aretáció utáni fix pozíciók 0,25 másodpercnek felelnek meg (vagy még annak se mindig).
Kb. ilyen óráról van szó:
Ennyit a műszertechnikai csalásokról, mely még csak nem is piacgazdasági körülmények között történt!
Kérdező - neked aztán különösen avantgárd nézeteid vannak a technikát illetően!
"Mondjuk egy maratoni futáshoz a havi 10-15 másodperc pontosság is kevés..."
- persze, ha századmásodpercekre akarunk "igazságosan" mérni egy olyan folyamatot, amin pusztán a környezeti hőmérséklet (az egyéb környezeti feltételeket, pl. szél, napsütés, terepviszonyok, légnyomás, stb.) hosszú perceket befolyásol. A maratonnál gyakorlatilag csak a befutási sorrend a mérvadó. A személyes rekordokat kár percnél pontosabban jegyezni, mert annak fizikailag nincs valós tartalma.
"Egy érintős monitor azért gyorsabban reagál mint egy gomb."
- ez szimplán baromság, hisz egy gomb fizikailag közvetlenül reagál (tehát mikroszekundumnál is gyorsabban), míg egy érintőkijelző mögötti információs folyamatok egy gyorsabb kontroller esetén is századmásodperceket vesznek igénybe.
5: Csak érdekeség képpen mondom, már az 1750-es években volt napi 1 másodpercet késő-siető óra. Ez a kor csucstechnologiája volt, hajokon használták navigációra, ezeket a tengerészeti orákat.
Eltudom képzelni, hogy most egy mechanikus óra akár napi egytized másodperc pontosággal is járhat.
#8 - nem lehet minden mechanikus órát pontosra beállítani, csak az olyanokat, amelyek mechanikailag elég kidolgozottak!
Például régebben tömeggyártásban voltak olyan bóvli zsebórák, melyek napi több percnyi hibával jártak attól függően, hogy milyen pozícióban tartották őket.
Ezeket a vacakokat csak úgy tudták kihasználni a tulajdonosaik, hogy eredeti funkciójuktól eltérően egy polc peremébe vert aprószegre akasztották, és így már elég jó szolgálatot tettek másodlagos óraként a konyhában, irodában vagy egy műhelyben. (Egy lepra munkahelyen sem kellett az ilyesmit félteni az eltűnéstől, de kényelmes volt látni egy eldugottabb helyen is, hogy mikor van ebéd, lelépő, stb.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!