Egy jól megírt egyetemi jegyzet alkalmas arra, hogy pusztán a mondatok nyelvtani jelentéséből megértsük az adott tudományterületet?
Attól függ. Pl egy első szemeszteres jegyzetet nagy eséllyel nagyrészt azért megért az ember egy érettségivel is. Egy végzős hallgató utolsó féléves jegyzeteit már nem feltétlen, mert ha pl egy mondat fele idegen szakszavakból áll, akkor már nem nagyon fog menni az értelmezés. Teszem azt, ha írok neked egy ilyet:
A promerisztémák iniciális sejtjeinek osztódásakor primer merisztémák képződnek, mint dermatogén, peribléma, pleróma.
Nyelvtanilag lehet hogy felismered az egyes mondatszerkezeti elemeket, de növényélettani előképzettség nélkül nem hiszem hogy túl sok lényegi infót tartalmaz egy ilyen mondat az olvasó számára.
Akkor valószínűleg nem azzal a jegyzettel kellett volna kezdeni. Egyetemen komoly egymásra épülések vannak. Egy mechanika, fizika, elektronika stb jegyzetben nem fogják elkezdeni megtanítani, részletezni az integrálást, komplex számokat, stb. Úgy veszik, hogy azt a matek jegyzetből már megtanultad. Ha nem, akkor lehet, hogy teljesen értelmezhetetlen lesz számodra az adott jegyzet.
Ettől függetlenül természetesen léteznek jó és pocsék egyetemi tankönyvek, jegyzetek.
Én talán értem. Nem, megérteni nem fogod a dolgokat tankönyvből, semelyikből, csak segítik a tanulást.
Megérteni akkor fogod igazán, ha megtanultad ami a jegyzetben van és utána önállóan, egyedül elvégzed a méréseket és levonod a saját következtetésed. Ez a megértés, a többi az magolás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!