Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a Föld nagyok gyorsan...

Ha a Föld nagyok gyorsan megy, az űrhajó ha kimegy az űrbe hogy tud közel maradni hozzá?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy a Föld ezer valamennyi km/órával halad. De akkor ha kimegy egy űrhajó az űrbe, akkor hogyhogy le tudják fotózni a Földet, és hogy nem megy tőlük túl messzire a Föld? Én valamiért nem tudom elhinni ezt a tényt, pedig nagy eséllyel igaz lehet.

Láttam live-okat is, amin a tengelye körül forog, de ha gyorsan megy a Föld, akkor ezt hogyan tudják felvenni?

És én azt hallottam, hogy olyan eszközt ami ennyi sebességgel tudna menni, még nem gyártottak.

Segítsetek megérteni nekem, hogy hogy van ez

Előre is köszönöm a válaszokat



2023. aug. 17. 10:27
 1/7 anonim ***** válasza:
64%
Amikor egy űrhajó "kimegy az űrbe", akkor csak annyira távolodik el a Földtől, hogy ne hagyja el a gravitációs mezőt. Így a Föld folyamatosan "húzza maga után" az űrhajót, ugyanúgy, ahogy egy repülőgép alól sem "megy ki" a bolygó.
2023. aug. 17. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
94%

Nem túl tudományos érv, de nem utaztál még úgy, hogy melletted is volt valami jármű? Mondjuk két vonat egymás mellett. Vagy bármi? És soha nem volt olyan, hogy azonos sebességgel haladtak? Olyan érzés, mintha állnátok.

Na, ha az űrhajó ugyanolyan vagy hasonló sebességgel mozog, mint a Föld.

2023. aug. 17. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
93%

Induljunk ki a legegyszerűbb esetből, a Föld körül keringő űrhajó esetét nézzük.

Amikor az indítják, a felszínre merőlegesen emelkedik, de "magával viszi" az indítóállás szélességikörének megfelelő forgási sebességet, ahhoz, hogy Föld körüli pálzán maradjon, már "csak" ezt kell az első kozmikus sebesség eléréséig növelni úgy, hogy lassan a felszínnel párhuzamos állásba fordul a rakéta. Nem véletlen, hogy törekednek az egyenlítőhöz a lehető legközelebbi indítási helyet találni a felbocsátók.

De nemcsak a forgási sebességet viszi magával az űrhajó, hanem a Földnek a Nap körüli pályán maradásához szükséges sebességet is, sőt, a Naprendszer Tejútrendszeren belüli keringési sebességét is, és így tovább.

Amíg ezeket az indításkor meglevő mozgási energiákat valami el nem emészti, a tárgy megtartja azokat, és az eredőjüknek megfelelő egyenes vonalú egyenletes mozgást végezne, ha nem volnának a közelében jelentős gravitációval bíró égitestek..

2023. aug. 17. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
95%
Próbáld ki, hogy egyenletes sebéggel mozgó járműben merőlegesen feldobsz egy labdát. Ha próbáltad már, akkor biztos tudod, de nem fog menetiránnyal szemben visszarepülbi, hanem szépen visszaesik a kezedbe, aminek az okát a 3-mas már kifejtette
2023. aug. 17. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
89%

Előző vagyok, folytatom, remélem már kevesebb hibát vétve.

Ha az utcádban haladna egy 1000 km/óra sebességű autó, iszonyú gyorsnak éreznéd, mire előkapnád a fényképezőgépedet, már el is tűnne. Ha pedig felettünk száll egy ilyen sebességű repülőgép 5-10 km magasságban, távcsővel hossszan nézegethetjük, kifejezetten lassan mozgó objektunmnak látszik a fejünk felett cikázó madarakhoz képest. A megfigyelés szempontjából az fontos, hogy adott idő alatt hány fokot tesz meg a körülöttünk lévő 360-ból.

A kb. hangsebességgel forgó Földfelszínt az űrhajóból nézve csigalassúságúnak látnánk, hiszen mi kb. egy óra alatt kerüljük meg, az a lomha golyó meg 24 óra alatt fordul a tengelye körül! Nem a tényleges sebesség, hanem a szögsebesség kelti bennünk a húdebitanggyorsanmegy érzését!

2023. aug. 17. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, kicsit sikerült jobban megértenem mi hogy van
2023. aug. 17. 11:50
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon egyszerű, ez Newton tehetetlenségi törvénye. Röviden, minden magára hagyott test megtartja eredeti sebességét. Így, ha a föld környékére "elhelyezünk" egy űrhajót, akkor az eleve a világűrben a föld sebességével megy. Az űrben rendkívül csekély a fékezőerő, ha tehát az űrhajó megtartja ezt a sebességét.

Egy kicsit a föld gravitációja zavar be. Ha eldobsz egy követ, az visszahullik a földre. Ha erősebben (nagyobb kezdősebességgel) dobod, messzebb esik le (ezek is mind kiszámíthatók a Newton törvények alapján). Tehát ha akkora erővel lövöd fel, hogy a kezdeti sebesség lendülete (impulzusa) kiegyensúlyozza a gravitációs erőt, akkor az űrhajó ne mesik vissza, hanem a kilövés irányában kering a föld körül. És ehhez hozzáadódik az a sebesség, amit a földtől kapott.

Ugyanez a helyzet, ha egy mozgó vonaton ülsz. A vonatot hajtják, nem téged, mégis együtt mozogsz vele, mert a szék tapadási ereje visz magával. És ha a vonat egyenletesen halad, te is ugyanezt teszed, ekkor már nem számít az ülés tapadása, mert erő csak a gyorsuláskor volt. Tehát ha felugrasz a kocsiban, akkor 1 sec múlva visszaesel ugyanoda, padig a vonat ezalatt akár 30 métert is haladt. A Newton törvény értelmében persze te is mellesleg.

2023. aug. 18. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!