A "hülyék szerencséje" jelenség tudományosan igazolható?
#11
Aha. Melyik helyzettel nem mutat hasonlóságot? A barnával?
"Kérdező honnan tudod, hogy mit gondolt, ha nem mondta ki?"
Egy olyan kérdésre, hogy
"Tagadod, hogy homofób vagy?"
az a válasz, hogy
"Nem tagadom"
ekvivalens azzal a válasszal, hogy
"Igen, homofób vagyok".
És itt jön elő a hülyék szerencséje, hogy neki utólag minden megerőltetés nélkül igaza lesz pusztán azért, mert a "Nem tagadom" logikailag mást jelent, mint az "Igen".
#13
Olvass utána a hazugság elméletileg istennek is tetsző módon kivitelezhetőségét lehetővé tévő középkori módszereknek (a megközelítés alapja az "isten előtt nincs titok, isten mindent lát és hall" tétel elfogadása).
Segítek, jó?
"- Tagadod, hogy homofób vagy?
- Nem tagadom (mondta az
embergyűlölő chatbot)."
Akkor most homofób? Vagy nőgyűlölő? Vagy unisex?
Miért nem azt kérdezted, hogy homofób -e? (igen/nem/is stb.)
"Miért nem azt kérdezted, hogy homofób -e?"
Miért kellene nekem feltételeznem, hogy a vitapartnerem egy hazug fasz, aki még a saját álláspontját is letagadja, ha ezen múlik a vita megnyerése? Egy építő jellegű vitában teljesen felesleges rossz szándékot feltételezni a másikról.
#13
Bocsi. Szokásomhoz híven átugrottam egy lépést.
"- Tagadod, hogy homofób vagy?
- Nem tagadom (, de nem is
állítom)."
Így érthetőbb lesz és koherensebb az előző nyitószövegemmel. A hivatkozott középkori "technika" a zárójeles, ki nem mondott része a válasznak (amit csak isten "hall", így a hit szerint nem hazudtak előtte).
Kicsit szájbarágósabb, de érthetőbb.
#15
Közbeírtál, bocsi. Nem mindegy, hogy mit kérdezünk, ahogy az sem, hogy kérdésünket milyen formában tesszük fel. Ha megpróbálsz kérdésekkel terelgetni másokat, és ők nem az általad elvárt választ adják a kérdésedre, akkor az mindig többesélyes: vagy a válasz rossz, vagy a kérdés, esetleg mindkettő.
Értelmes vita lefolytatásának a legnagyobb akadálya éppen a vitapartnerek egója. A vitában ugyanis mindenki elsősorban a saját igazát (szubjektív!) kívánja bizonyítani, nem pedig az igazat (objektív!). Persze kérdés van -e objektív igazság egyáltalán? És ha igen, egyáltalán elérhető, vagy csupán közelíthető?
"A vitában ugyanis mindenki elsősorban a saját igazát (szubjektív!) kívánja bizonyítani"
Némely ember még csak nem is a saját igazát kívánja bebizonyítani, hanem egyetlen célja ellentmondani nekem, bármit is állítok. A korábbi példa is ilyen. Tudja magáról, hogy homofób, mégis fennakad azon, hogy kimondom. Tehát még olyan állításokat se tehetek a vitában, amivel ő is egyetért. Bármit is mondok, ő bele fog kötni.
Újra belebotlottam a jelenségbe:
Egy autós azzal érvel, hogy ő gyalogos is. Szándékosan úgy használja a gyalogos kifejezést, hogy mindenki annak minősüljön, aki néha lép kettőt. És nekem semmi esélyem a vitában, merthogy nyelvtanilag valóban gyalogosok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!