Vízben lévő baktériumok szaporodásának lelassítása melegítéssel, vagy természetes dolgokkal?
A kerdésem valahogy úgy hangzik, hogy milyen dokgokkal lehet a vízben elszaporodó büdösítő (= kárt okozó) baktériumokkal szemben tenni? Tehát van egy esővíz és azzal mit kellene tenni és a "tenni" egyes fázisainak milyen hatássi vannak
Az állott víz különösen nyáron megnyálkásodik, megsavanyodik, megbűzhődik. Ezt szeretném elkerülni.
Hallottam, hogy 20 perc forralás igen sokat tesz, de az is, ha csak 5 percet forralom vagy csak éppen, hogy felforr. És mi a helyzet, ha nem forralom fel, hanem csak felmelegítem? Hallottam olyat is, hogyha diófalevelet teszünk bele, akkor nem poshad meg. Én ezt ivóvízzel próbáltam ki: amit használtam flakont, abba tettem diófalevelet és sose takarítottam a kupak részét egy 2-3 hónapig. Máskor ennyi idő alatt megsavanyodott - főleg nyáron. Nem tudom...lehet, hogy másnak is köszönhető volt, hogy nem bűzösödött meg. Rákerestem anno google-n, hogy ellenőrizzem, de nem találtam semmit.
Olyat is hallottam, hogy egy tó kevésbé büdösödik meg, ha oxigént pumpálnak bele és forgatják a vizét.
Mind ivásra, mind nem ivásra való megoldások érdekelnek.
Nyilván minél tovább forralod, annál nagyobb arányban pusztulnak el a baktériumok. De ha nem forralod sokáig, akkor azért viszonylag sok baktérium (főleg az endospóraképzők) túl fogják élni. Teljes sterilizáláshoz (az összes mikroba elpusztításához) magas hőmérséklet és nagy nyomás kell, amit például kuktázással lehet elérni (az erre szolgáló laboreszközt egyébként autoklávnak hívják). Mondjuk ha utána nem kezeled sterilen (nem zárod le rögtön úgy, hogy ne tudjanak belemenni baktériumok), akkor ennek nem sok értelme van, tehát ha esővizet tárolsz nyitott edényben, akkor abba úgyis bekerülnek újra a mikrobák.
"Hallottam olyat is, hogyha diófalevelet teszünk bele, akkor nem poshad meg."
Ez nem tudom mennyire igaz, de a diófa levelében tényleg vannak olyan anyagok, amik el tudják pusztítani a Gram-pozitív baktériumokat. De a Gram-negatív baktériumokra és gombákra nem nagyon hatnak, szóval az összes mikrobát biztos nem tudod így eltávolítani. (Emellett az is kérdés, mennyire oldódnak bele ezek a vízbe (én nem tudom). Nyilván ha kevéssé, akkor nem lesz túl sok hatása.)
"Olyat is hallottam, hogy egy tó kevésbé büdösödik meg, ha oxigént pumpálnak bele és forgatják a vizét."
Ez igaz, de nem azért, mert kevesebb benne a baktérium. Hanem azért, mert oxigén jelenlétében aerob lebontás történik benne, akkor főleg szén-dioxid és víz képződik (plusz egyéb oxidált termékek). Az oxigén hiányos vízben végbemenő anaerob lebontás során viszont a szerves anyagokból egy csomó büdös (és gyakran mérgező) termék képződhet, például a kén-tartalomból hidrogén-szulfid és merkaptánok.
Ivásra én leginkább a csapvizet ajánlanám (ha csak nem jelezték külön, hogy valami baj van vele).
#2
Igen, nagyon jó, hogy a 2. válaszoló leírta, ha csak enyhén melegíted a vizet, az még gyorsíthatja is a baktériumok szaporodását. De forralás nélkül még az erősebb melegítés sem fog nagyon sokat elpusztítani, szóval annak nem sok értelme van.
Mi a célod?
Gondolom nem meginni akarod a vizet.
Növények öntözésére teljesen jó az állott víz, nem kell a benne lévő baktériumokkal "birkózni", azok nagyon gyorsan ismét felszaporodnak, a vízben állandó a körforgás, ha az nem tiszta H2O, a szervetlen anyagokból szerveslények táplálkoznak, szaporodnak, elpusztulnak, lebomlanak, aerob, vagy anaerob baktériumok által, attól függően van-e oxigén.
A diófalevelet is lebontják, hisz az is szerves anyag, az újrahasznosítás természetes körforgás.
Köszönöm a hasznos válaszokat! Mentek a hasznos gombok.
1-es! "Mondjuk ha utána nem kezeled sterilen (nem zárod le rögtön úgy, hogy ne tudjanak belemenni baktériumok), akkor ennek nem sok értelme van" - Viszont lecsökkentem így a populációt, ezzel valamennyi időt nyerve. Nyilván, ha hónapokig szeretném tárolni, akkor teljesen sterilizálni kellene és lehetőleg hermetikusan lezárni, de jelenleg nem ez a célom.
Egyébként a nyálkásodás az mi? Baktériumok fizikai jelenléte vagy a baktériumok által termelt fizikai anyag? Ha tehát azt forralnám, úgy eltűnne a nyálkásodás? (Nincs most nyálkádosodott vizem és nem kívánom most tesztelni.)
Köszönöm 2-es, hogy emlékeztettél!
3-as! "De forralás nélkül még az erősebb melegítés sem fog nagyon sokat elpusztítani, szóval annak nem sok értelme van." - Nagyon jó, hogy írod, köszönöm!
4-es! Nem kérek több klórt az életembe. Természetes dolgokra vonatkozott a kérdés.
5-ös! Nem, nem meginni akarom az esővizet, elsődlegesen mosásra és mosogatásra gondoltam, ezért is volt kérdéses a nyálkásodás.
Nyilván a diófalevél sem marad benne örökké, tisztában vagyok ezzel.
A diófalevél mellé még a tölgyfalevelet is említem. A nem említett részletek most maradjanak ki. A lényeg, hogy volt egy tölgyfa, ami igen különlegesen nőtt, 2 vagy 3 felé ment szét már a talajtól és a föld színének közelében úgy 30cm-es magasságig egy jó 30-40 cm-es átmérőjű üreg volt a tölgyfa kérgéből (nem mesterséges, hanem természetes). Összegyűlt oda az esővíz (legalább 30 liternyi víz volt benne). És mivel szükségem lett volna vízre, ezért megkérdeztem egy vidéki ismerősömet. A víznek pisihez hasonlító szaga volt, de nem olyan erős volt, mint a pisi és olvastam már a tölgynek a csersav tartalmáról. A vidéki ismerősöm azt mondta, hogy valószínűleg a csersav tartalma okozhat ilyen szagot. A csersavról úgy tudom, hogy akadályozza a növekedést (talán szaporodást is?). Azzal mostam a ruháimat, mikor megszáradtak, nem maradt különösebb irritáló szaguk. Gondolom egyes baktériumok sem szaporodnak jól az erősen tölgyes vízben (marokszámra lehetett a tölgyfaleveleket kivenni a mélyéről). 1-es! Erre mit tudsz reagálni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!