Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Most akkor létezik végtelen?

Most akkor létezik végtelen?

Figyelt kérdés

Üdv,


Kicsit összezavarodtam, az általános relativitás elmélet hemzseg a végtelen kifejezéssel, amíg a kvantum mechanikában a Planck értékek szerepelnek fogalmakként. Ismerem a gyakori példát erre (Zénón-paradoxon), viszont előbb-utóbb beéri a teknőst. Hasonló példákból elindulva akkor a végtelen igazából csak egy valójában véges, de bonyolult táv?



2022. okt. 31. 11:34
 1/6 A kérdező kommentje:
Elnézést, lemaradt, hogy itt a Fizikai végtelen a kérdés, s nem Matematikai.
2022. okt. 31. 11:34
 2/6 anonim ***** válasza:
35%
Jelenleg nem tudjuk. Eddigi tapasztalataink alapján az universum végtelennek tünik. Meg értelmezés kérdése is kicsit pl ha körbe körbe mész az végtelen?
2022. okt. 31. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
30%
Vannak végtelen dolgok fizikai értelemben is, a legegyszerűbb a gömb végtelensége, mehetsz rajta, amennyit akarsz körbe-körbe. Kb így végtelen az univerzum is. Azért feltételezik sokszor végtelennek a dolgokat, mert ez adja a legjobb közelítést.
2022. okt. 31. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%

Létezik (elméleti) végtelen, csak nem szabad összekeverni egy hatalmas véges értékkel, a végtelen nem az. Például itt ez az animáció:

[link]

Ahogy a sugár alfa szöge nő, a jobbra lévő sárga tangens pont egyre messzebb kerül felfelé a függőleges egyenesén. Ahogy alfa eléri a 90 fokot, a sugár párhuzamos lesz vele, nem metszi a jobb oldali egyenest. A kérdés, hogy milyen távoli pontban vált szét a két egyenes, mi volt a legtávolabbi pont, mielőtt szétváltak, tehát milyen magasra emelkedik a sárga pötty. Igazából senki nem tudja, matematikailag nem lehet véges értékként kezelni, erre mondjuk, hogy végtelen távol.

2022. okt. 31. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
89%

Nehéz kihámozni, mire gondolsz valójában. A relativitáselmélet másról szól, egyes matematikai modellekben szerepel a végtelen.

A fizikai világ végtelensége egy jó feltételezés (jó, mert kényelmes és semmiféle ellentmondást nem találunk a valósággal), azonban a végtelen teret gyakorlati tapasztalással nem lehet megmérni. Alapszinten éges ember véges hatékonysággal csak végtelen idő alatt lenne erre képes.


De a matematikai végtelen egy jó leírása, hogy olyan a végtelen tulajdonsága, hogy bármely nagy véges számnál lehet nagyobbat mondani benne. ez pedig kiválóan szinkronban van a fizikai világ megismerési módszerével. Ahogy fejlődünk, egyre a nagyobb szegmenset ismerünk meg, és mivel nem tűnik reálisnak, hogy egyszer csak beleütközünk valamiféle határba és nincs tovább, ezért nyugodtan mondhatjuk, a világ végtelen. A fentiek miatt úgy se fogjuk bebizonyítani, hogy mégse az.

2022. okt. 31. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán értem, mire vagy kíváncsi.

A fizikában csak kétféle végtelent ismerünk:

- a végtelen vezetőképességet (szupravezetés),

- és a végtelen folyékonyságot (szuperfolyékonyság).


A világunk pedig vagy végtelen, vagy nem - ezt nem tudjuk.

2022. okt. 31. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!