Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért keringenek a bolygók a...

Miért keringenek a bolygók a nap körül?

Figyelt kérdés

és miért forognak még önmagukban is?

Gravitáció miatt? De akkor miért nem vonzza előbb utóbb magához a nap a többi bolygót?Sokszor elolvastam,leírták csak nem értettem meg. Valaki nagyon egyszerűen eltudná magyarázni ezt a keringést forgást?



2022. okt. 7. 18:47
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

"Miért nem áll le a keringés?"

A tehetetlenségük avagy tömegük miatt. Ha van egy sebességük, akkor azt tartani igyekeznek. Óriási erő kellene, hogy megállítsuk a Földet a keringésben. Tuképpen Newton I. törvénye, kerületi sebességre értelmezve. Gondolj egy szabadon guruló nehéz vonatra, elég nehéz csak úgy hirtelen megállítani, még Superman is erőlködik vele. :)

A vonat persze megáll egy idő után a súrlódás miatt, de a Föld keringése közben nincs súrlódás. (Vannak nagyon pici veszteségek, de abba kár most belemenni, évmilliók vagy milliárdok alatt van érezhető hatásuk.)

2022. okt. 8. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

#11 voltam, egy kiegészítés:

A nehéz vonatot nem azért írtam, mintha csak nagy tömegű testek tudnának keringeni a Nap körül. Apró kavicsok is keringenek milliószámra. Csak azt akartam egy hétköznapi példával érzékeltetni, hogy ha egy valamilyen tömegnek sebessége van, akkor az külső hatás nélkül nem fog csak úgy megállni, tartani igyekszik ezt a sebességet, és fordítva, egy álló tömeg sem fog erőhatás nélkül megmozdulni. A különböző nagyságú tömegek itt most csak annyit jelentenek, hogy eltérő nagyságú erőhatás kell a kimozdításukhoz. A Webb teleszkóp például egy megfelelő hajtóművel aránylag gyorsan megállítható lenne, hogy a Nap felé kezdjen zuhanni, de a Föld ilyen mértékű lassításához vagy gyorsításához a valaha épített összes bármilyen hajtómű is kevés lenne, még évszázadok alatt is.

(A fenti "sebesség" inerciarendszerben értendő.)

2022. okt. 8. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
0%
Azért keringenek, mert a fizika törvényei szerint keringeniük kell és kész.
2022. okt. 10. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!