Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért keringenek a bolygók a...

Miért keringenek a bolygók a nap körül?

Figyelt kérdés

és miért forognak még önmagukban is?

Gravitáció miatt? De akkor miért nem vonzza előbb utóbb magához a nap a többi bolygót?Sokszor elolvastam,leírták csak nem értettem meg. Valaki nagyon egyszerűen eltudná magyarázni ezt a keringést forgást?



2022. okt. 7. 18:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
73%
Körmozgás megvan? írd fel a körmozgás erő rendszerét és rájösz.
2022. okt. 7. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
70%

Azért nem zuhannak bele a Napba, mert bolygókra ható erők pont kiegyenlítik egymást. A Nap befelé húzó gravitációja, és a keringés miatti kifelé toló centrifugális erő pont ugyanakkora.

De a kezdetekben volt ami belezuhant a Napba, meg olyan is, ami kirepült az űrbe. Azok maradtak meg mostanra, amik pont kiegyensúlyozott pályán vannak.


És azért forognak a bolygók, mert eredetileg csak egy csomó por és gáz keringett a Nap körül, ebből lettek a bolygók, és megmaradt az eredeti forgás, perdület. Mivel a világűrben nincs se légellenállás, se súrlódás ami megállíthatta volna.

2022. okt. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
84%

Mondjuk egy gumiszalag egyik végére súlyt kötsz, és a másik végénél fogva pörgeted a kezeddel. A szalag megnyúlik, erőt fejt ki a súlyra, a kezed felé húzza (nevezzük centripetális erőnek), mégsem tudja behúzni a kezedhez, mert közben a keringés miatt a súly távolodni, elrepülni igyekszik (ezt szoktuk centrifugális erőnek hívni, vonatkoztatási rendszertől függően). Ha megállítod a keringést, akkor a gumi berántja a súlyt a kezedhez, de amíg mozgásban van a körpályán, addig tartja tőled a távolságot.

A gumiszalag a gravitációs erő. Amíg egy bolygó kering, addig megmarad az egyensúly, és tartja a pályáját. Ha pl. Föld megállna a Nap körül, belezuhanna a Napba. (De nem fog megállni.)

Annyiból rossz a példa, hogy a gumiszalag ereje a távolsággal (nyúlással) erősödik, a gravitáció viszont pont csökken. De az egyensúlyi állapot és az erők hasonlók a két esetben.

2022. okt. 7. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"A Nap befelé húzó gravitációja, és a keringés miatti kifelé toló centrifugális erő pont ugyanakkora."


Vigyázat, ha ugyanakkora két ellentétes erő lenne, akkor nulla eredővel egyenes vonalú egyenletes mozgást végezne a test. Valójában kívülről nézve csak a centripetális erő hat a testre, emiatt van neki gyorsulása, csak a pályája (vagy kezdősebessége) miatt kerüli el a Napot. A gyorsulás is a sebességvektor irányának változásában nyilvánul meg, de attól még ugyanúgy számolható, mint a leejtett kő esetében.

A centrifugális erő a forgó vonatkoztatási rendszerben létezik, ott valós erőként jelenik meg, szerepelhet képletben. Kívülről nézve viszont "csak" egy kvázi erő, nem szabad vele számolni, csak a centripetális erővel. Vagy-vagy, vonatkoztatási rendszertől függően. Lehet akár azt is mondani, hogy a centrifugális erő a centripetális erő ellenereje, de akkor az a Napra hat, nem a bolygóra. (Mint ahogy a gumiszalag húzza a kezünket.)

2022. okt. 7. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem én pontoztalak le. :)) (#4 voltam)
2022. okt. 7. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
84%

#2 "bolygókra ható erők pont kiegyenlítik egymást. A Nap befelé húzó gravitációja, és a keringés miatti kifelé toló centrifugális erő pont ugyanakkora."


A bolygókra csak a gravitációs erő hat, s épp az biztosítja a körmozgás (igen, tudjuk, nem kör, de most nem ez a lényeg) feltételeként a centripetális erőt. Centrifugális erő nem hat a bolygóra, mert az a bolygó rendszeréBEN fellépő tehetetlenségi erő, de - ismétlem - nem a bolygóRA hat.


Arra csak (elhanyagolva a magyarázat szempontjából nem lényeges hatásokat) a Nap gravitációja hat, s az biztosítja a körmozgás feltételét adó, a bolygóra ható centripetális erőt.


Ha egy pontszerű testre - például a mi esetünkben, az adott skálán a bolygó is közelíthető így - ható erők kiegyenlítik egymást, akkor az a test gyorsulásmentesen mozog (állandó sebességgel (ami lehet 0 is (attól függően, hogy mihez viszonyítjuk))).


A körmozgás viszont nem ilyen, hanem gyorsuló mozgás, így már csak ezért sem áll meg az, amit írtál.

2022. okt. 7. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként rettenetesen elszomorító, hogy egy olyan választ, ami miatt középiskolában megbuktunk volna fizikából, egy kivétellel mindenki felpontoz......
2022. okt. 7. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
45%
Remélem mindenki egyetért, hogy az 1-es válaszolónak halvány lila fingja sincs a válaszról, és az őt felpontozóknak se.
2022. okt. 7. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Már értem. Azért nem vonza be a nap magához mert kering a bolygó. De miért kering? Miért kering ugyanolyan sebességgel?Miért nem áll le a keringés?
2022. okt. 8. 09:56
 10/13 bollocks ***** válasza:
Leállna a keringés, amint a bolygók belezuhannak a Napba, csak folyamatosan melléesnek.
2022. okt. 8. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!