Alkalmasak -e a jelenleg használt intelligencia tesztek (az egy választ választhatóak) az intelligencia mérésére? Kérdés: "2+3=?" (feltételezzük a számok, és a matematikai műveletek ismeretét, de ennyit és csak ennyit). Válasz: a.)"11" b.)"10" c.)"5"
Prokopf megközelítés 3. tétel
"Az alkalmazott feltételes logika mindig korlátos. Az alkalmazott logika kezdő feltételrendszere mindig egy úgynevezett "logikai teret" hoz létre, az adott logikai következtetések pedig csak ezen a logikai téren belül érvényesek." (De hogy mindenkit megnyugtassak a létrehozható logikai terek száma végtelen. Aki nem hiszi, kérdezze meg a kántort!)
Minden kérdés önmagában egy logikai tér. Minden matematikai egyenlet is az (értelmezési tartomány). És a teljes matematikánk is az.
Mi köze van az intelligenciához? Erre vonatkozik a kérdés. (Magánvéleményem, hogy az ilyen intelligenciatesztek tökéletesen alkalmasak - a jónak tartott válaszok ismeretében - az intelligencia mérésére. De csak a teszt összeállítójáéra.)
Ha már kérdés, szavazzunk! (De kicsit bővebben)
#10
A mostaniaknak, amiket ismerek (itt eléggé elavult tudással rendelkezem) én sem. A logikai terek elméletének annál többet.
#8
a.) x=3
2 3 5 10
4 6 10 20
1 2 3 6
b.) x=4
2 3 5 8
4 6 10 16
1 2 4 7
vagy:
2 3 5 9
4 6 10 18
1 2 4 8
Stb.
Mi is volt az én kérdésem? (Tudod, az a logikai tér, vagy mifene?)
2+3=?
"Nem az a baj, hogy ha van gyenge pontunk. Hanem az, ha nem tudunk róla."
(Páris?)
"Rég Ima ült a barlang előtt, és a kedvenc időtöltésének hódolt, azaz színes kavicsokkal játszott. Ez is egyike volt számos furcsaságának, amik miatt a horda többi tagja lehetőleg kerülte a társaságát. Fura szeszélyeit - mint amikor egy viharos napon, amikor a vihar elől mindenki a barlang biztonságába húzódott, ő kívül maradt, és mikor egy öreg fa ágán "villámvirág" nyílott, letörte az ágat és az egyre terebélyesedő villámvirággal együtt be akarta hozni a barlangba. Szerencsére senkinek sem esett baja, a virág sem harapott meg senkit, Ősteg Nap a horda vezére még időben agyonverte egy állatbőrrel. (Utána egyébként majdnem Rég Imát is) - szóval fura szeszélyeit a horda csak azért tűrte el, mert remek megfigyelő, és így remek felderítő is volt, sokszor jóval eredményesebbé téve a vadászatot.
Most is éppen egy hajnali magányos felderítő portyájáról tért vissza, majd miután beszámolt a környéken látottakról néhány már ébren lévő társának, kiült a barlang elé a kavicsaival játszani.
A következő érdekes gondolatok foglalkoztatták miközben különböző kis kupacokat formált a kavicsokból. 'Ezek a kupacok olyan sokfélék. Vagy egy kavics van bennük, vagy sok. De azok, amelyekben sok van, azok sem egyformák, hanem különbözőek. Vajon mit jelent ez?' Mivel a színeket ismerte, így kiválogatta a kavicsok közül a "hószínűeket". Sőt a kupacokat már csak ilyenekből állította össze. De ez nem segített. Ahogy az sem mikor a kupacokhoz már csak ugyanolyan "nagy" és ugyanolyan kerek kavicsokat használt. Most már azok a kupacok, ahol egy kavics volt ugyanolyanok voltak, de azok amelyekben sok, még mindig különfélék. Ekkor arra gondolt, mi lenne, ha kivenne egy kavicsot a sokból, vajon a sok megváltozna? A kavicsokkal játszadozva egyre többször sikerült olyan kupacokat létrehoznia, amelyben ugyan sok kavics volt, de egyformán sok, mint egy másikban.
Ekkor arra gondolt:'mi lenne, ha elnevezném őket?' Tudta - a varázsló is egyetértett ebben vele - ha valamit elnevez, akkor afölött hatalma lesz. És ezt a hatalmat át tudja adni másoknak is. Így elkezdte elnevezni a kavicskupacokat. Közben arra is rájött, hogy néhány égszínű kupac egyformán sok néhány hószínű kupaccal, hiába más a színük. Ezért ők a más szín ellenére ugyanazt a nevet kapták.
Érezte, hogy valami nagyon fontos dologra jött rá. Ekkor azonban megjelent Ősteg Nap, a horda főnöke, nyújtózkodott, ásított egyet, majd megvakarva bozontos mellkasát így szólt:
- Azt mondták a folyóparton sok őzet láttál! Milyen sokat?
Rég Ima ekkor rádöbbent, hogy az ő "nevei" nemcsak a kavicsokra használhatóak, hanem akár az őzekre is! Ezért azt mondta:
- Hármat!
Ősteg elképedve bámult rá:
- Ilyen név nincs is! Mit vartyogsz itt nekem! Nagyon sokat, vagy nem nagyon sokat!
Ekkor Rég Ima nem szólt semmit, csupán némán felemelte három ujját... Ősteg Nap továbbra is értetlenül bámult rá, majd hirtelen elkerekedett a szeme.
- Jó! Akkor én megyek, Fürge Láb és Kő Bunkó! Te meg maradj és játszadozz tovább az ostoba kavicsaiddal.
De Rég Ima már nem figyelt. Arra gondolt, mi lenne, ha minden ujjának lenne egy kavicsa? Sőt..."
(Részlet Le Vaquard 16. századi szerencsejátékos és történelmi sci-fi író "A számok születése" című, az inkvizíció által összes példányában megsemmisített könyvéből)
Szóval valamiből arra következtettem, hogy valaki visszavonta a szavazatát. Ez lehetséges?
A jelölt megpróbálkozhatna egy kapcsolatfelvétellel...(ne feledd: a MIB első részében a felvételi résznél nem Will Smith volt az egyetlen, aki röhögött...). Érdekelne megoldása!
Mentőkérdés:
#12
a.) x=3
2 3 5
4 6 10
1 2 3
Legyen most ez a kezdőtábla. Egészen pontosan ez hány megoldást is takar?
(Programozó matematikusok, és Cantor a végtelenről szóló értekezéseit ismerők előnyben)
Aki ezt optimálisan megoldja, az valószínűleg megérti majd P1-et is (ez szól a világegyetem központja kérdéséről, a bizonyítás egy része hasonló jellegű)
Hackerkém ebből már nagy bumm nem lesz...
Ne haragudj, de most fontosabb dologgal foglalkozom.
Azon, hogy hogyan tudnálak majd megtanítani benneteket is (ha éppen van kedvetek hozzá) ilyen történeteket írni...
Több mint két hét állt rendelkezésre. El vagyok keseredve.
Az ilyen típusú kérdéseket én úgy szoktam megoldani, hogy elolvasom, értelmezem, megválaszolom, és utána megnézem, van -e az enyémmel egyező válasz (P2). Ez egy preparált kérdés, ami igazán írásos formában hatékony.
Egyelőre csak az alapkérdés logikai terét vizsgálom, megválaszolom, utána elmagyarázom.
"2+3=?"
A kérdőjel helyére kerül a válasz. A kérdés logikai tere két számjegyet tartalmaz és a rájuk vonatkoztatott összeadás matematikai műveletét. Semmi többet (miként azt a kérdésmagyarázat is kifejti). Tehát nem tartalmazza, hogy milyen számrendszert kell használnom - csak feltételezzük, hogy a tízest, mert mi többnyire abban számolunk. Ez azonban részünkről egy előfelvetés, ami torzítja és így korlátozza a logikai teret.
Tehát első lépésként a kérdés logikai tere alapján meghatározom, egyáltalán milyen számrendszert használhatok. A kérdésben szereplő művelet értelmezhetőségéhez legalább négyes számrendszerre van szükségem (a nagyobbik szám, a hármas ebben már értelmezett).
Sűrítek, jó? a.) válasz 11=egy, egy és nem tizenegy, tehát négyes számrendszer, b.) válasz 10=egy, nulla és nem tíz, tehát ötös számrendszer, c.) válasz 5=öt, minden ötösnél nagyobb számrendszer.
Az én válaszom tehát: általánosságban mindhárom válasz jó, hogy adott esetben a három közül melyik lesz az egyedüli jó, azt az dönti el, hogy a kérdést éppen melyik számrendszerben teszik fel.
Természetesen az összes válasz értéke megfelel a tízes számrendszerbeli ötösének (még akkor is, ha a c.) válasz ötösei végtelen számúak {végtelen számú ötösnél nagyobb szám, így számrendszer is van, amiből a tízes csak egy}, és bár mint értékük, mint formájuk megegyezik, de egymástól mégis különböznek - ez helyiérték probléma, amit most nem magyarázok el).
Hogyan kerülhető el, hogy logikai csapdába essünk? Célszerű ellenőrizni a feltételezetten jó választ. Itt pl. használhatjuk Occam borotváját speciális módon. Mivel első ránézésre az emberek többségének a c.) válasz tűnik jónak, célszerű kivennem a megoldáskészletből, és újra feltenni a kérdést, de most csak a.) és b.) válaszra. Ezzel munkára fogjuk az agyunkat, és rákényszerítjük, hogy kilépjen (az itt egyébként is téves) logikai térből, és ha kell, a megoldás érdekében akár újat is alkosson.
A logikai terek elméletét nagyon egyszerűen össze lehet foglalni:
Bármely kérdés megfogalmazható, feltehető és megválaszolható, így bármely probléma megoldható.
#1
Mert azt minden intelligenciateszt előtt megteszik, ugye? (Ennek fényében értékelem a zárójeles megjegyzésed is...)
#2
Dettó.
#9
Szerintem ő az egyik legértelmesebb közületek. (Mármint nem te, kilences. Hanem U Xorter.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!