Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A világürben TELJESEN sötét...

A világürben TELJESEN sötét van? A kinnt lévő ürhajósok, látnak csillagokat, bolygókat?

Figyelt kérdés
Üdv a földről sok csillagot lehet látni a nem fény szennyezett vidékeken, meg ugye a holdat, de azok az ürhajósok akik kinn vannak mondjuk az ISS-en, ők mit látnak? Semmit? Vagy a holdat látni? köszi.
2022. máj. 21. 13:44
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
89%

"Onnan sokkal jobban látni mindent, sokkal-sokkal több csillagot, mert gyakorlatilag 0 a fényszennyezés, és a légkör zavaró hatásai sem érvényesülnek. Mindenről teljesen akadálytalanul jut a szemedbe a fény.

A Hubble, James Webb űrteleszkópokat is pont azért lőtték a Földön, légkörön kívülre, hogy mindenféle ilyen zavaró hatást kiküszöböljenek."

Ez csak részben igaz. Az űrből alig látszik több csillag, mint a legjobb földi megfigyelőhelyekről (nagyon tiszta levegőjű magaslati helyek, pl. Mauna Kea obszervatórium). Az űrtávcsövek elsősorban azért vannak az űrben, hogy az ilyen-olyan apró légköri zavarok ne torzítsák a megfigyelést, de ebből szabad szemmel maximum annyit látni, hogy sosem produkál villogó hatást a csillagok fénye.

2022. máj. 28. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:
21 miért?
2022. máj. 29. 09:50
 23/30 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Az emberi szem képességei elérik a teljesítőképességük határát a magas hegyeken látható csillagok számánál. Az űrben sincs már sokkal jobb az emberi szem számára. Egy speciális űrtávcsőnek azért még akad plusz, csak az már egy más dolog.
2022. máj. 29. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
89%
Ha az űrtávcső ugyanabban a tartományban érzékel, mint az emberi szem, akkor fényerőben ugyanakkora különbséget fog tapasztalni a hegycsúcs és az űrbéli látvány között, mint az emberi szem. Csak míg a szemünk esetén mondjuk 7 magnitúdó helyett 7,5 magnitúdóra tolódik az érzékelési küszöb, a távcső esetén meg mondjuk 20 helyett 20,5 magnitúdóra... tolódNA, ha a nagy távcsöveket úgy használnák, hogy egyszerűen belenéznek. De nem úgy használják, hanem a leghalványabb objektumról hosszú expozíciós felvételeket készítenek, ennek az időtartama és minősége nagyban megnöveli, tulajdonképpen hány magnitúdóig lehet lemenni. Ebben pedig tényleg kulcsfontosságú, hogy lehetőleg semmiféle zavar ne mozgassa be az objektum képét.
2022. máj. 29. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 A kérdező kommentje:
köszi :)
2022. máj. 30. 10:46
 26/30 TappancsMancs ***** válasza:
83%

Esetleg a témához még, hogy a Tejúton kívülről már nem igazán látszanának a csillagok, mert az égbolton látható csillagok a Tejút csillagai. Az intergalaktukus térben, például a Tejút és az Andromeda galaxis között már ez a két galaxis látszana, ezek viszon nagyon jól. Jelenleg az Andromeda galaxis látszó mérete a Holdénak a 5 szöröse (kb), csak halványan látszanak a spirálkarok amitől nem feltűnő. Ez félúton az Andromeda felé úgy a duplájának látszana és jobban mint a Földön éjszaka.


Ugyanígy látszana még jó néhány közeli galaxis és csillagköd is. Például a Nagy Magellán-felhő közelebb is van, mint az Androméda galaxis és a Földről is jó nagy méretben látszik. Na ilyen ködöket is lehetne még látni. Szóval csillagok azok alig lennének, néhány kóbor csillag max, de lenne mit látni azért.

[link]

[link]

2022. máj. 30. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 sadam87 ***** válasza:
86%

"Jelenleg az Andromeda galaxis látszó mérete a Holdénak a 5 szöröse (kb), csak halványan látszanak a spirálkarok amitől nem feltűnő. "

A spirálkarok szabad szemmel egyáltalán nem látszanak, csak a galaxis közéépontja. (És a felületi fényessége közelebb menve sem lesz nagyobb.)

2022. máj. 30. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
27%
Valóban - de, ha kimész a világűrbe, ahol aztán tényleg semmiféle zavaró fény nincs, akkor megfelelő körülmények között a szem akár egy-egy fotont is képes meglátni.
2022. máj. 30. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 sadam87 ***** válasza:
83%
Megfelelő körülmények között a Földön is. :-) De értem mire gondolsz, a légkör zavaró hatása és a fényszennyezés valóban elég durván befolyásolja a láthatóságát.
2022. máj. 30. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 A kérdező kommentje:
köszi az új válaszokat :)
2022. jún. 1. 10:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!