Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért tágul az univerzum?honna...

Miért tágul az univerzum?honnan jön az az energia amitől ez a folyamat végbe megy?

Figyelt kérdés

#univerzum #tágulás #sötét anyg
2021. júl. 28. 21:45
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

A tágulás egy matematikai modellnek a fogalma, ezért megpróbálom úgy elmagyarázni.


Az objektumok meggörbítik a teret maguk körül és csapdába ejtik a környező objektumokat, ami miatt folyamatosan változik a pozíciójuk. Mondjuk inkább úgy, hogy folyamatosan mozognak.


A környéken lévő objektumok összeállnak halmazokká.


A halmazok ugyanúgy vonzzák egymást.


Ez eddig szerintem könnyen elképzelhető. A kérdés az, hogy miért nem zuhannak össze a halmazok egyetlen központi helyre a vonzás miatt.


A válasz az, hogy azért, mert a halmazok és a bennük lévő objektumok nem homogénen rendeződnek el a térben, emiatt a vonzás mértéke nem egyforma közöttük. Egyik halmaz gyengébben vonzza a másikat, a másik halmaz erősebben. Ahogyan haladunk előre az időben a halmazok szuperhalmazokká tömörülnek, közöttük lyukak keletkeznek a térben.


Itt most gondolkodjunk el egy kicsit. Van két szuperhalmaz, amik úgy mozognak, hogy nem egymás felé, mert a lokális szuperhalmazok ellentétes irányba vonzzák őket. Mit tapasztalunk? Hát azt, hogy a két szuperhalmazban lévő objektumok távolodnak egymástól.


Azt hiszem innentől már érthető a gondolatmenet és a tágulás, mint létrejött fogalom, nem akarom tovább csűrni a szavakat.


Igaz nem definiáltam pontosan, hogy mit értünk objektum, halmaz, szuperhalmaz alatt, de gondolom érthető a szöveg kontextusából. Ja, és nem vagyok benne, hogy csillagászoknál van-e ilyen kifejezés, teljesen önkényesen választottam meg a szavakat.

2021. júl. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Egyébként ez simán mehetett volna a természettudományok témakörbe. Az egyéb témakört nem mindenki olvassa.
2021. júl. 28. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
nem értem :D nem a sötét energia miatt tágul vagy mi?
2021. júl. 30. 18:17
 4/19 Mojjo ***** válasza:

@3: Nem véletlen, mert sok értelme nincs is az egyes válasznak. Természetesen nem a gtavitáció miatt tágul a világegyetem. A gravitáció a térbeli mozgásukat befolyásolja, míg az univerzum tágulása a tér tágulását jelenti az objektumok között.

A sötét energia kifejezetten a gyorsuló tágulásért felelős. A tágulás maga az ősrobbanással indult, ismeretlen okokból, ismeretlen mechanizmus által. Sötét energia nélkül is tágulna, egyszerűen azért, mert nincs olyan erő, ami ezt a tágulást megfordította volna. Ha elég sűrű lenne a világegyetem, a benne található objektumok gravitációja elég nagy lehetne, hogy a vonzásuk következtében újra egymás felé kezdjenek el mozogni és újra összetömörüljenek. A 80-as, 90-es évek egyik nagy kérdése az volt, van-e elég sűrű az univerzum ahhoz, hogy ez valaha is megtörténjen. Aztán a 90-es évek végén rájöttek, hogy gyorsulva tágul a világegyetem, ami borított mindent és ami a sötét energia létének felfedezéséhez vezetett.

2021. júl. 30. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Így van, ez a tágulás egyáltalán nem a gravitációról szól. A tér tágul. Ezért nem is értem, hogy miért hivatkoznak a sötét energiára úgy, mint, ami antigravitációs hatást fejt ki, hiszen nem arról van szó, hogy a fix térben tolja az objektumokat szét. Ez csak látszólagos.
2021. júl. 31. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
#5 Kérlek áruld el akkor hogyan tágul a tér. Mi a tér, mit jelent az, hogy tágul, mitől tágul, stb.
2021. júl. 31. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
A tér az, amiben az anyag van. Hogy mitől és miért tágul azt majd megválaszolja az, aki ezért a jövőben egy Nobel díjat fog kapni.
2021. júl. 31. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Még mindig nem értem honnan ered folyamatosan az az energia ami szétakarja szakitani az atomkat(nagy reccs)Miért nem lassul?És mi táplálja
2021. júl. 31. 17:24
 9/19 anonim ***** válasza:

Eddig rendben van, hogy a tér az anyagot foglalj magában. De attól, hogy van benne anyag, még nem tágul. Ha felrajzolok egy algebrai fát, ami a teret szimbolizálja, csúcsai az anyagot, élei a köztük lévő távolságot, akkor a semmitől nem kezdenek el nőni az éleire írt súlyok. Valaminek történnie kell, hogy az éleken lévő súlyokat átírhassam egy nagyobb számra. Én erre írtam egy példát az #1 válaszban, hogy ha nem homogén az anyag elrendeződése a térben (azaz a fa élein lévő súlyok nem egyformák), akkor a gravitáció által egy öngerjesztő folyamat indul be. Ha az anyagok halmazokba tömörülnek a gravitáció által és elszeparálódnak egymástól, akkor szükségszerűen megnő köztük a távolság, magyarul tágulni fog a tér közöttük.


Ezt a fizikusok eddig is értették, amit nem értenek, hogy a gravitáción kívül mi szól még közbe a tágulásba. Mert önmagában a gravitáció nem okozhatna ekkora tágulási ütemet, sőt ha el is szeparálja egymástól az anyaghalmazokat, akkor azok már rég összezuhantak volna. Nem akarok fizika történelembe kezdeni, mert nem férne ki ide, de erről szól a csillagászati állandó bevezetése, kivezetése, módosítása, aztán a sötét anyag, sötét energia, stb. Akit érdekel úgyis utánaolvas a felfedezéseknek.

2021. júl. 31. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Mojjo ***** válasza:

@8: Pedig egyszer már leírtam:

"A tágulás maga az ősrobbanással indult, ismeretlen okokból, ismeretlen mechanizmus által. Sötét energia nélkül is tágulna, egyszerűen azért, mert nincs olyan erő, ami ezt a tágulást megfordította volna."


@9: Ez továbbra sem stimmel. Gondold át újra. Pl szerinted a csomósodás általi elszeparálódás következtében az átlagos sűrűség csökken-e? Hát a világegyetem tágulása következtében?

2021. júl. 31. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!