Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges, hogy a nagy bumm...

Lehetséges, hogy a nagy bumm egy ciklikus folyamat?

Figyelt kérdés

Leszögezném hogy mindig is hülye voltam kémiából is meg fizikából is szóval lehetőleg emberi nyelven válaszoljatok és bocsi ha ostobaságokat írok :)


Szóval:


tudomásom szerint a fekete lyukak hőt bocsájtanak ki miközben tömegük egyre csökken(?) tehát X idő elteltével ez a folyamat azt eredményezi hogy a fekete lyuk felrobban(?). lehetséges hogy a nagy bumm is igazából egy fekete lyuk volt ami a a robbanás hatására létrehozta a ma ismert univerzumot amiben további fekete lyukak keletkeztek? tehát úgy értem hogy amikor felrobban egy fekete lyuk olyankor létrejön egy univerzum, és ez a folyamat így megy folyamatosan. ha nem is a jelenleg ismert univerzumban hoz létre egy új univerzumot (mer mér tenné) a robbanás akkor a fekete lyuk úgymond túloldalán hozná létre azt és így a 2 univerzum nem ütközik és így akár végtelen számú univerzum is létrejöhet sőt.. mivel ugye nem kevés fekete lyuk van, létezik, keletkezik.


hah bocsi ha zavaros csak most elkezdett ezen járni az agyam :D igazából azért mert megnéztem a stephen hawkingos mindenség elméletét (a dokumentum filmet) és ahogy mondták a dolgokat nekem a nagy bummról egyből ez ugrott be. a kiváltó oka az volt hogy egy már létező univerzum fekete lyuka felrobbant megteremtve a miénket.. persze marad a kérdés mi indította be az egészet de ez most nem fontos :)



2016. júl. 3. 02:52
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
58%

Ciklikussá csak akkor válhat(na), ha bekövetkezik a Nagy Reccs (a Világegyetem újra egy pontba egyesülne).

A tudomány mai állása szerint a Világegyetem tágul, ez kizárja a Nagy Reccs bekövetkeztét.

2016. júl. 3. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Mojjo ***** válasza:
85%
A fekete lyukak "felrobbanása", meg az ősrobbanás két totálisan különböző dolog. A fekete lyukak folyamatosan "párolognak". Minél kisebb a tömegük, annál gyorsabban. A folyamat végén ez a párolgás már nagyon intenzív, a legvégét egy hirtelen robbanásként is lehet értelmezni. De ez leginkább gamma-fotonokból álló szétsugárzódás a térben. Az ősrobbanással viszont a téridő maga "robbant szét", nem pedig a térben sugárzódott szét valami. És főleg nem egy folyamatos párolgásszerű kisugárzás végén. Szóval a kettőnek semmi köze egymáshoz.
2016. júl. 3. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 nontau ***** válasza:
Bizonyított, hogy a fekete lyuk párolog??????
2016. júl. 4. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Mojjo ***** válasza:
100%

@3: Elméletileg egy igen jól alátámasztott a jelenség léte, így a legtöbben elég biztosra veszik, valós, megfigyeléses bizonyíték viszont még igen kevés van (konkrétan egyről tudok csak), és az sem 100%-ig meggyőző:

[link]

2016. júl. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 nontau ***** válasza:
100%
A józan észnek sztem ellentmond a fekete lyuk párolgásának akár felvetése is. A fekete lyuk állandóan anyagot, ezért energiát nyel el,azaz tömeget. Tudom vigyázni kell mert olyan útra tévedünk a fekete lyuk vizsgálatánál ami járatlan. Az eseményhorizont mögül még nem jött ki senki és semmi, ill. azt állítjátok valami sugárzás mérhető amit Hawking sugárzással aposztrofálnak. De, hogyan sugározhat egy olyan objektum amiből a fény sem jöhet ki!? Sztem. az eseményhorizonton játszódik le olyan fizikai anyag megsemmisülés ami ezt létre hozza. Az elektron a legkisebb véges tömegű részecske eltűnik a fekete lyukba, ezzel növelve tömegét annak. A proton és neutron az eseményhorizont elérésének pillanatában, megszűnik létezni, összetevőire esik szét, kvarkokra és gluonra. Kvarkokkal még nem sikerült kísérletet végezni ezért aggályos felvetésem, tudom. Az általunk ismert erők közül a gravitáció ami a fekete lyukat egyben tartja, végtelen erővel!, a szétesett atommag pedig sötét energia és sötét anyag generálásában játszik szerepet, tehát el tud menekülni. Ha fentiek igazak akkor az alapkérdés ciklikus-e a Nagy Bumm a válasz igen mert a fekete lyukak fölzabálják az összes anyagot és amikor az utolsó fermiont is elfogyasztották, olyan kvantumvákuum keletkezik amiből ismét kipattanhat egy új Univerzum.
2016. júl. 4. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 2*Sü ***** válasza:
100%

> Lehetséges, hogy a nagy bumm egy ciklikus folyamat?


Igen, volt ilyen hipotézis. Amióta tudjuk, hogy a világegyetem nem csak tágul, de gyorsuló ütemben tágul, eléggé valószínűtlen forgatókönyvvé vált.


Kétségtelen, hogy a fekete lyuk és az ősrobbanás között van némi párhuzam, azért két különböző dologról beszélünk. Annyiban mindenképpen, hogy van egy olyan eseményhorizont, ahol a jelenlegi fizikai ismereteink csődöt mondanak. De ettől függetlenül én nem keverném össze a kettőt.


> a fekete lyuk úgymond túloldalán


Ez inkább a sci-fi terméke, hogy a fekete lyukak valamiféle másik helyre, más univerzumba vezetnének. De ezt semmiféle megfigyelés nem támasztja alá, sőt inkább valószínűtlenné teszik, hiszen nem látunk fehér lyukakat, ahonnan csak úgy ömlik ki az anyag és az energia kvázi a „semmiből”. A fekete lyuknak – jelenlegi ismereteink szerint – nincs túloldala.

2016. júl. 4. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 2*Sü ***** válasza:
100%

@nontau:


A trükk a fekete lyukak sugárzásában az, hogy az energia nem kell, hogy átlépje az eseményhorizontot. Ha jól tudom az elméleti alapját a virtuális részecskepárok adják. Ugye a „semmiből” kvázi energiát kölcsönözve jöhetnek létre anyag-antianyag részecskepárok. Ezek normális esetben annihilálódnak, energia szabadul fel, amiből úgymond törlesztik a létrejöttükhöz szükséges energiamennyiséget, amit a semmiből kölcsönöztek. (Ha jól tudom ez a nullpont-energia miatt lehetséges folyamat, megfelelő energiaszinttel és megfelelő időtartamra keletkezhetnek ilyen virtuális részecskék.)


Ha ez pont az eseményhorizont környékén történik, előfordulhat, hogy a virtuális részecskepár egyik tagja beleesik a fekete lyukba, ott bent talál egy olyan részecskét, amivel annihilálódni tud, és ott bent adja vissza az energiakölcsönt, ezzel csökkentve a fekete lyuk tömegét. A kívül maradt részecske meg mehet az útjára, ha nem esik bele ő is a fekete lyukba, akkor kvázi olyannak tűnik, mintha a fekete lyukból lépett volna ki, holott soha nem is volt benne.

2016. júl. 4. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 nontau ***** válasza:
Sü sü válasza nagyon tetszik!!!!, új perspektívát nyitott!!
2016. júl. 5. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 nontau ***** válasza:
Igen!, valahol a szuperszimmetria környékén van a megoldás, úgy tudom dolgoznak rajta a hozzáértők és lesz megoldás, záros határidőn belül. Sü sü nagyon jó helyen tapogatódzik stzem.
2016. júl. 5. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Mojjo ***** válasza:
100%
@9: hogy jön ide a szuperszimmetria? Nem sok köze van a fekete lyukak párolgásához, sem ahhoz, hogy ciklikus folyamat-e a nagy bumm.
2016. júl. 5. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!