Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen anyagok verik vissza...

Milyen anyagok verik vissza jobban a hangokat? HOSSZÚ!

Figyelt kérdés

És az is kérdésem, hogy különbség van-e a vékony és mély hangok között ilyen tekintetben?


2 ok miatt kérdezem:

Az egyik oka az, hogy mini hangfalból szeretném koncentrálni a hangot úgy, hogy minél nagyobb mértékben maradjon meg a hang.

A másik oka pedig: Szeretném tudományos ismeretemet bővíteni.


Jól sejtem-e, hogy a hang útjába kerülő akadályok nem csupán visszaverik, de el is nyelnek hangokat? És gondolom minél vastagabb az akadály és a szerkezete is "valamilyen" (optimális az elnyelésre), annál nagyobb mértékben fogja elnyelni a hangokat. Ebben is megerősítésre várok.


A mini hangfalra visszatérve: Azt szeretném elérni, hogy a hangszóróból a lehető legtöbb hang felém jöjjön, valamint amilyen akadályokkal ezt elérem, - tehát hogy az(ok) a tárgy(ak) - minél kevesebb hangot nyeljenek el, hogy még a visszaverődő hangok is "semlegesíteni" tudják az utcáról érkező számomra zavaró hangokat. Jelenleg hajszárító hangot találtam optimálisnak erre a célra. Fülhallgató kevés, várhatóan holnap érkezik a hangszóró.


Amilyen anyagok rendelkezésre állnak:

1 vagy 1,5mm vastag kartonlapok, könyvek, néhány mm-es plexi (bár ehhez nem szívesen nyúlok, mert igen nehéz elvágni). Jelenleg ezekre gondoltam, amiket tudnék használni, de lehet, hogy ezeken kívül is vannak más tárgyak.


((Esetleg az a fém, amelyik jól vezeti az áramot, az talán a hangokat is jól tudja vezetni? (Igaz, hogy berezegne.....)))


Előre is nagyon szépen köszönöm az értelmes válaszolóknak válaszukat!



2022. jan. 24. 16:32
 1/7 anonim ***** válasza:
Te most tudtodon kívül a tölcsérhangfalat készülsz újrafeltalálni.
2022. jan. 25. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Azt szeretném elérni, hogy a hangszóróból a lehető legtöbb hang felém jöjjön"

A hangszórók általános problémája, hogy a hang a frekvenciától függően hajlamos eltérülni (kicsit hasonló, mint a rádióhullámoknál), illetve "rövidre záródni". Ez utóbbi azt jelenti, hogy amikor a membrán előre mozdul, akkor előtte megnő a nyomás, mögötte pedig lecsökken, a levegő pedig elölről próbál hátrafelé áramolni. A magas hangok kevésbé, a mélyebb hangok jobban követik ezt az irányt, és záródnak hátrafelé, az energiájuknak csak egy része terjed egyenesen előre. Erre találták ki a hangfalat (vagy praktikusan a hátrahajló hangfalat, vagyis hangdobozt), elzárva egymástól a membrán két oldalát. Hátránya, hogy így a membránnak nagyobb munkát kell végeznie, ami a hangminőség rovására megy, ezért általában hagynak egy kis rést a dobozon. Ennek a méretezése és hangolása külön nagy témakör.

A másik dolog, hogy a mélyebb hangok könnyebben megkerülik az akadályokat, mint a magasabbak. Egy éles magas hangot egy egyszerű kis akadály is már leárnyékol valamennyire, de egy mély hang több kanyaron (pl. ajtón) keresztül is hallható, ahova pl. a magas hangok már nem jutnak el. (Tapasztalható például egy tányér alakú aréna koncertjét hallgatva kintről az utcáról.)


Szóval amin gondolkodsz, az egy nagyon régi probléma, érdemes lenne akusztikai vagy hi-fi szakkönyveket keresned, akár 30-40 évvel ezelőttieket is.

2022. jan. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
+ gugli pl.: hangdoboz építés/méretezés
2022. jan. 25. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

...Vagy félreértettem a kérdést. (?) :)

Anyag tekintetében merev, kemény felületek.


Amúgy gugli pl.: hangtölcsér / akusztikus tükör

2022. jan. 25. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az hogy vékony vagy mély egy hang, azt a hang frekvenciájával fejezzük ki.

Ennek óriási jelentősége van két szempontból is.

1.Az anyagok akusztikai viselkedése frekvenciafüggő.

2.Az emberi fül "érzékenysége" is frekvenciafüggő (lásd pl. "A" súlyozógörbe.

Az akusztikai problémák alapvetően kétfélék lehetnek:

1.Hang -és rezgésszigetelés (pl. épületek, gépészeti berendezések, stúdiók, stb.)

2.Hangterelés, hang felerősítés (pl. hangfalak építése, stúdiók tervezése, stb.)

Mindkét probléma igen komoly mérnöki és matematikai ismereteket igényel, a méréstechnikája pedig nagyrészt villamos méréstechnika.

Valószinüleg túl nagy fába vágtad a fejszédet, ha mégis komolyabban érdekel a téma, akkor érdemes akusztikai szakirodalmakból kiindulnod, de ez nem az a szakterület, amit pár nap alatt meg lehet ismerni.

2022. jan. 25. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Mutattak be már nagy kiállításon ilyen kis modulált ultrahangos irányított sugárzót. Fizikai korlátai azért bőven vannak, alapesetben ramatyul szól, és komoly dsp kell már csak a levegő nonlinearitásait tökéletlenül korrigálni is, és elég behatárolt a hangerő. Ehhez képest egy kényelmes és jobb minőségű fejhallgató ajándéknak érződik.
2022. jan. 26. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
4-es! Igen, anyag tekintetében kérdeztem, de nagyon szépen köszönöm amiket leírtatok, remélem hogy a későbbiekben hasznát veszem!
2022. febr. 5. 19:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!