Mi a bizonyíték arra hogy az emberi rasszok csupán a Homo Sapiens típusai, és nem különálló emberi fajok?
#18 Köztudott statisztikai tény, hogy az emberek multikukturális környezetben is főképp saját rasszukbeli partnert választanak - vagyis a reproduktiv izoláció is fennáll.
Ez alapján szerintem az emberiség több faj, és pusztán politikai okokból tekintik egy fajnak.
Szerintem az, hogy egy faj vagyunk sokkal inkább bizonyítéka az emberi nyelvek kölcsönös érthetősége, és korlátok nélküli fordíthatósága, illetve az emberi kultúra, művészet kölcsönös érthetősége és befogadhatósága, mint a biológiai meghatározás.
Attól még azonos faj. Simán tudnak egymással szaporodni.
Lehet, hogy ha még 200000 évig külön lennének, akkor külön fajjá is válnának, de jelenleg inkább közelednek egymáshoz.
#22
"köztudott"
Aha. Tehát nem fárasztod magad forrásokkal... Amúgy az, hogy a populáción (rasszon) belül gyakoribb a párzás, mint a populációk között, nem jelenti azt, hogy a populációk között reproduktív izoláció van. (Nem csak a rasszra igaz, hogy nagyobb eséllyel lesz gyerekük csoporton belül, mint csoportok között. Valószínűleg több magyar embernek van magyar párja, mint amennyinek nem magyar.) Az emberi populációk, rasszok között épp viszonylag jelentős a génáramlás.
Ezt mutatja az is, hogy az emberi populációk között elég kicsit a legtöbb fajhoz képest a genetikai diverzitás. Ez részben a viszonlyag jelentős génáramlás miatt van, de részben azért, mert a populációk szétválása evolúciós skálán nézve nem túl rég történt (pár tízezer éve). Előtte ráadásul volt egy elég erős palacknyakhatás, ami lecsökkentette az embereiség genetikai változatosságát.
Például a csimpánzzal összehasonlítva a csimpánz alfajok közötti genetikai változatosság sokkal jelentősebb, mint az emberi rasszok közötti. (Például a Table 2-ben látszik.)
Aztán:
"The amount of genetic variation between these traditional classifications actually falls below the level that taxonomists use to designate subspecies, the taxonomic category for other species that corresponds to the designation of race in Homo sapiens. This finding has caused some biologists to call the validity of race as a biological construct into serious question."
Although humans' genetic diversity of about 0.1% is much higher than that of the lynx, it's "pretty low when you think about the fact that there are many billions of humans on this planet,"
Magyarul nem hogy külön fajnak lennének tekinthetőek a rasszok, de még az is erősen megkérdőjelezhető, hogy alfajként értelmezhető-e (illetve egyáltalán rendszertani kategóriaként). A fantáziálás helyett inkább tájkozódj tudományos forásokból, ha ez érdekel.
Még akartam írni, csak kimaradt:
Tegyük fel, hogy a kulturális hatások miatt olyan kicsi a rasszok közötti génáramlás, hogy ez hosszú távon fajképződéshez vezet. (Elvileg lehet, csak éppen nagyon úgy tűnik, hogy nem így van.) Ebben az esetben is még elég sok idő, hogy külön fajokká alakuljanak a rasszok.
#24 Nincs az a tudós - már csak a puszta létbiztonsaga miatt sem - aki le merné írni hogy az emberiség több fajból áll.
Ha viszont egy földönkivüli, pusztán józal ésszel próbálná a Föld élőlényeit fajokba sorolni, biztos vagyok benne hogy fizikai, életmódbeli és egyén tulajdonságaik alapján a Homo Sapiens nem külön fajainak kategorizálná a rasszokat.
#24 Amugy te azt állítod, hogy multikulturalis környezetben az emberek, több mint 50%-a tőle különböző rasszú partnert választ?
Mert ezt mondod ha kétségbe vonod amit én írtam...
"aki le merné írni hogy az emberiség több fajból áll"
Persze, mert a tudósok nem hülyék, és nem a vágyaikat írják le.
Kérdező!
Te tulajdonképpen mit keresel a tudományon, ha halvány fogalmad sincs a tudomány működéséről?
Például az élőlények kategorizálása az nem hasraütés alapján megy.
"pusztán józal ésszel"
"fizikai, életmódbeli és egyén tulajdonságaik alapján"
Ezek 500 évvel ezelőtti módszerek. Nulladik lépésnek nem rossz, de ma már vannak jobb módszerek is.
A hozott példáim. A barnanedve es a jegesnedve es a kékbákna es a barazdásbálna genetikailag is két faj.
A tudósok mit írnak le? Amit szabad! Mit gondolsz meddig lenne munkahelye az egyetenen annak a kutatónak aki előállna azzal hogy az emberiség különböző fajokból áll? Megérthető ha genetikus doktorként nem akar polcfeltőkent dolgozni egy szupermarketben...
Vagy úgy gondolod hogy mai szabad és demokratikus világunkban bármilyen tény elmondható, vagy szabadon vizsgálható?
"Mit gondolsz meddig lenne munkahelye az egyetenen annak a kutatónak aki előállna azzal hogy az emberiség különböző fajokból áll?"
Nem sokáig, mert hülyeséget mond.
Egy dolog az, hogy vizsgálni lehet, de attól még hülyeséget terjeszteni nem.
"világunkban bármilyen tény elmondható, vagy szabadon vizsgálható?"
Igen.
Képzeld: megvizsgálták a hidegfúziót is. Kiderült, hogy működhetne, ha egy kicsit mások lennének a körülmények.
Megvizsgálták a gömbvillámokat is. Kiderült, hogy léteznek, és most keresik, hogy hogyan működnek.
Megvizsgáltak - tudományosan - elég sok parajelenséget is.
Na, itt még kevés dolog derült ki, és azok is eléggé képlékenyek.
Igen - mindent megvizsgálunk, mindebt tudunk, minden tökéletes, szabad és szuper: "ez a mai világ a világok lehető legjobbika" a történelem is véget ért - Fukuyama is megírta. De Petőfit is hozhatom: "Hogy már megállhatunk, mert itten/ Az ígéretnek földe van...." szóval itt a mennyország.
Azt javaslom ébredj fel...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!