Hogyan tudnék tájékozódni az éjszakai égbolton?🪐
Ez a honlap például sokat segíthet:
#2
"Aztan vele szemben az Orion, az meg mindig del fele (telen nem latni)."
Az Oriont pont télen lehet jól látni. Nyáron nem nagyon (maximum augusztusban, kora hajnalbban). És nem pontosan délre van mindig tőlünk (az égi Egyenlítőn helyezkedik el). Ma például éjfél körül kel, keleten.
Abban egyet értünk, hogy először a csillagképeket érdemes tanulni, ha valaki tájékozódni akar az égen.
2-es, az Orion téli csillagkép, míg a Göncölszekér nyáron domináns az égen.
Kérdező, én a Night Sky X appot használom és imádom.
Akkor kapsz egy kis gyorstalpalót. Leegyszerűsítem: Az a legnagyobb a Jupiter. A Vénusz lehet még nagyobb, de az akárhol nem lehet, csak a Nap után megy le rögtön vagy kel fel előtte. Egyetlen csillag tud még olyan nagy lenni: a Szíriusz, de azt nem fogod látni ilyenkor, csak ha hajnalban kimész, az Oriontól Balra lefelé.
Jó, hát mi még úgy nőttünk fel, hogy nem volt internet, unalmában az ember órákig nézte a csillagokat. Tehát ismerjük mindet, mint egy térkép. Ami nem való a megszokott fix csillagos égre, a megszokott csillagképi alakzatokra, akkor az bolygó. 5 szabad szemes bolygó van. A csillagos eget én úgy képzelem el (így gyorsan megtanulható), hogy dél felé elnézve felosztom az éves kört tavaszesti, nyáresti, őszesti és télesti részre. Mind a négy évszak közepén egy trapéz van: Az oroszlán teste, a kígyótartó feje, a ló teste, és az Orion mellkasa. Körülötte meg vannak kisebb csillagképek, amik mint egy-egy történet, jelenet hozzá tartoznak. Ha átfordulsz észak felé, ott mindig ugyanaz van, csak forog körbe: Középen a Sarkcsillag, a tavaszi irányban a Göncölszekér, a nyári irányban az A-betű rugdos maga előtt egy kürtöt, az őszi irányban a Duplawé. Ezek a minden évszakban láthatók forognak a Sarkcsillag körül. Az északi horizont és a Zenit (plafon) közötti körben. Észak felé bolygó biztos nem lesz, azok az ekliptikán futnak, mint a Nap, Hold +/- pár fokos eltéréssel. Zenitben nyáron a Vega, télen a Capella. Ezek a legerősebb csillagok közé tartoznak. A Vega a Kígyótartó fölött lesz zenitben, a Capella az Orion fölött lesz Zenitben. Van még egy erős csillag: az Arcturus, a Göncölt kitartó figura lábánál.
Meg lehet tanulni az összes (különösebb szemmeresztés nélküli) csillagot, mint egy térképet, nem nehezebb, mintha azt mondanám, tanuld meg Magyarország összes 5000 főnél népesebb települését. (Szerintem mindkettő hozzátartozna a közepes műveltséghez.) A Jupiter és a Szaturnusz elég lassan halad ezen a térképen odább, ha az ember fél éve nem nézett eget, még akkor is tudja, merre keresse: kb. ugyanott. Tehát ezt rendszeres égnézők nem szokták keresni. Ha egy váratlan "csillag" nagyon nem illik sehova, az lesz a Mars. Az elég összevissza, és fényerőt is változtat. Arra vigyázni kell, hogy nagyvárosi fényeknél kevesebb a csillag, az a kevés meg nagyon más alakzatokat rajzol ki, mint amit megszokott az ember, a gyakorlott térképismerőket is megzavarja.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!