A Bátaapátiban létesült atomhulladék tároló hány
évig őrzi meg biztonságban a benne tárolt hulladékot?
Figyelt kérdés
Az Erőműben lezárt acél hordókba kerül a hulladék. Ezután kilencesével beteszik a hordókat egy vasbeton kádba, lezárják, majd a hordók közötti teret kiöntik betonnal. Így lesz egy óriási vasbeton kocka ami tömör, benne a vashordókkal. Ezt viszik Bátaapátiba, a felszín alatt 250 méterrel létesített kamrákba. Ott a kockákat összerakják, majd ha betelt egy kamra, akkor lezárják betonnal. Valami ilyesmi a folyamat..
Szerintetek ezzel az eljárással mennyi ideig garantálható,hogy az ott elhelyezett hulladék nem okoz problémát?
#Atomtemető
2021. aug. 27. 22:41
1/9 anonim válasza:
Kb örökre garantálható. Bátaapátiban kis és közepes aktivitású hulladék van, azaz olyan eszközök és tárgyak amik érintkeztek radioaktív anyaggal, de értelmetlen őket megtisztítani ( meg kb lehetetlen). Ilyenek az orvosi eszközök, kesztyűk, fecskendők,előkészítéshez szükséges tárgyak, ruházat. Az eröműből, KFKIból, az izotópintézetből szintén hasonló eszközök kerülnek be ide. Sugárzó radioaktív anyag csak felületi szennyezés formájában van jelen az eszközökön minimális mennyíségben, nagy aktivitású hulladékot nem tárolnak Bátaapátiban ( fűtőanyagot,felesleges melléktermékeket stb).
2021. aug. 27. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 anonim válasza:
Mivel a nukleáris hulladék hőt termel és az acél és a beton hőtágulása különböző, ezért már néhány évtizeden belül garantálható a repedések megjelenése, ahol a talajvíz utat talál majd magának. Az acél ugyan lehet tartósabb (bár a talajvíz korróziós hatását ne becsüljük alá), de a vízben már ekkor is megjelenhetnek sugárzó részecskék. Mivel az egész rendszer a bebetonozás miatt folyamatos ellenőrzésre, korrekcióra alkalmatlan, ezért a valós állapotáról nem is nagyon lehet majd képet kapni. Szerintem egy tervezési katasztrófa az egész, ha valóban így építik meg.
2021. aug. 27. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
"Mivel a nukleáris hulladék hőt termel"
Bátaapátiban nincs olyan hulladék ami hőt termelne.
2021. aug. 27. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 anonim válasza:
#2 Ha csak szennyezett tárgyak kerülnek oda és nem maga a radioaktív hulladék, akkor azért túl nagy gond talán nem lesz...
2021. aug. 27. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
5/9 A kérdező kommentje:
500-600 év múlva nem fognak a betonban lévő acélhordók szétrohadni? Állítólag 600 évig van garantálva a biztonságos tárolás.
2021. aug. 28. 14:49
6/9 anonim válasza:
Vízmentes/légmentes környezetben? De ha szét is rohad ( ahhoz 600 év kevés lesz ) akkor mi lesz? Kimásznak a méteres betonrétegen keresztül a használt orvosi eszközök és munkaruházat? :D
2021. aug. 28. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 A kérdező kommentje:
Nem.. 😂 YouTube-on van egy videó a tárolóról. Érdekes nagyon. Elképesztő precíz a hordók lezáràsa, a beton öntés, a betonkádak kiöntése betonnal. A kész anyag egyetlen, közel 15 tonnás tömör betonkocka, ezt viszik le egyenként a tárolóba. Tényleg olyan, mintha az örökkévalóságnak készült volna a lerakó.
2021. aug. 28. 16:41
8/9 Wadmalac válasza:
" Tényleg olyan, mintha az örökkévalóságnak készült volna a lerakó."
Mert ez annak is készült.
Tovább áll el ott, mint amennyi idő alatt veszélytelenre csökken a sugárzása.
A kiégett fűtőelemeket tároló modern tárolóknál már igyekeznek úgy tárolni, hogy később kivehető legyen. Ami ma veszélyes radioaktív hulladék, az a jövőben még újra hasznosítható üzemanyag lehet jövőbeli reaktorokhoz.
2021. aug. 30. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 A kérdező kommentje:
Jártatok már arra egyébként?? Gyönyörű környezetben fekszik.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!