A franciák hová teszik az atomhulladékaikat?
Ahová mi is tesszük és tenni fogjuk.
Először átmeneti tárolókba, majd később a végleges lerakókba.
Természetesen külön kell az atomerőművi eredetű és külön az egyéb, pl orvosi eredetű hulladékot kezelni. És szintúgy külön a kis- és közepes aktivitásút és a nagy aktivitásút.
#1, hol olvastad ezt a hülyeséget? Egyelőre egy föld alatti tároló épül, az se sóban. Az ország meg még mindig vitázik a témáról.
Tele van az ország átmeneti tárolókkal, ahol évtizedekig hűl a cumó, és ahol kell a hűtés, de nincs mondjuk generátor áramkimaradásra...
#3 Mi Micsoda sorozat, "Atomenergia" kötet.
Szívesen!
#3: az átmeneti tárolók a világon mindenhol (Pakson is) passzív hűtésűek. Értsd: nem kell nekik áram, hogy működjenek, és hűtve maradjon benne a cumó.
Tekintve, hogy átmeneti tárolóba tipikusan 3-5 év pihentetés után kerülnek a fűtőelemek, már nem termelnek olyan óriási mennyiségű hőt. Simán elég nekik a levegőhűtés.
A franciák azonban nem átmeneti tárolóba teszik a kiégett fűtőelemeiket, hanem reprocesszálják (újrafeldolgozzák) őket. A kiégett üzemanyagból kiszedik az uránt és a plutóniumot, és abból újra atomerőművi fűtőelemet gyártanak. Ebből származik a francia villamosenergia-termelés 17%-a.
Ez persze nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem keletkezik nagy aktivitású hulladék. A maradékot végleges mély-geológiai tároló(k)ban tervezik elhelyezni (hasonlóan mindenki máshoz). A tároló építése egyelőre kutatási fázis végénél tart. Értsd: van egy föld alatti laborjuk, ahol pár évtizeden át teszteltek, mértek, vizsgálódtak, és megállapították, hogy a kőzet alkalmas végleges tároló befogadására. Pár éven belül kezdődhet a tényleges építkezés.
rövid összefoglaló itt:
hosszú itt:
Egy végleges lerakó található Püspökszilágy mellett. Kis-és közepes aktivitású. Nem kizárólag atomerőművi eredetű hulladéknak (Orvosi és egyéb kísérleti technológiák végtermékeinek is).
Egy végleges lerakó található Bátaapáti mellett. Kis-és közepes aktivitású. Atomerőművi eredetű hulladéknak. Ez jelenleg is építés alatt van de már fogadja a hulladékot. Ez gránitban épül. Évekig hajtottam a vágatot a két lejtősaknának szóval tényleg gránit. A kősó ilyenre NEM jó.
Végezetül Boda térségében kerülnek majd elhelyezésre a nagy aktivitású atomerőművi eredetű hulladékok. Ez a BAF projekt. A Bodai Aleurolit (agyagkő vagy olykor iszapkő) Formáció. Egyelőre tovább mélyülnek a meglévő kutatófúrások, továbbá létesülnek újak. Ez azért jó lehetőség mert a tulajdonságai szinte megegyeznek a permi vörös és zöld homokkő tulajdonságaival, amikből az uránérc kitermelése történt.
Ha valakinek konkrét kérdése van a témával kapcsolatban írjon bátran. Amint tudok válaszolok.
Szép napot!
#5, ezt írja a francia állami szerv, ami ezzel foglalkozik (ANDRA):
Operational disposal solutions exist for very low-level waste (VLLW) and for low- and intermediate-level short-lived waste (LILW-SL).
Tudsz ennyit angolul, te marha?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!