Jelenleg hogy állnak a mesterséges intelligencia kutatásával, vannak már jónak mondható eredmények?
Jól.
Igen.
Már el vannak terjedve.
A házunk kamerákkal (is) van védve. Mindegyiket beállítottuk, hogy az állatokat ne rögzítsék, csak az embereket és a járműveket (van három macskánk és két kutyánk, pont bele is őrülnénk, ha minden mozgásra riasztanának). És ez is egyfajta MI, felismeri a különbséget mozgás és mozgás között.
De van még ötezer más hely és alkalom, ami MI-t használ, szóval széles körben használjuk az MI-t.
Konkrétan mire gondoltál?
Intelligencia az is, ha egy planáriát betanítsz valamire.
A mesterséges intelligencia szépen fejlődik, de egyelőre csak szűk területeken.
> hány év kell még ahhoz, hogy széles körben elterjedjen az MI használata?
Egy csomó területen már egy ideje jelen van. Pl. a fényképeim automatikusan feltöltődnek a Google Fotókba. Ha rákeresek arra, hogy „híd”, akkor azokat a képeket listázza, amin híd szerepel. Ha rákeresek arra, hogy „színpad”, akkor a színpadot ábrázoló képeket hozza. Ezt pusztán a kép tartalmi elemeinek felismerésével teszi, hiszen én nem neveztem el a képeket, nem írtam hozzá kommentet. Ehhez azért elég jó képfelismerő MI kell, és bár a dolog nem tökéletes, de egész jól használható. Persze a legtöbb ember lehet, hogy nincs tudatában annak, hogy a képek kereshetősége egy mesterséges intelligenciának köszönhető, csak használja.
De ott van egy ideje az online marketingben – személyre szabott hirdetések, profilépítés, chatbotok az ügyfélkapcsolatban –, az internetes keresésben – személyre szabott találatok –, a közösségi médiában – milyen posztokat milyen sorrendben kínáljon fel, miről küldjön értesítést, álhírek felismerése, automatizált moderálás –, ott van a gépi fordításban.
Aztán ott van a kiberbiztonságban. Nem szokványos felhasználói tevékenységek (a banki műveletektől a céges tevékenységen át a vírusdetektálásig). Ott van a SPAM szűrőkben.
Aztán ott vannak az önvezető autók. Ott vannak a személyi asszisztensek (Siri, Alexa, Cortana). Ott vannak az okosotthonban (a szobát feltérképező, a szokásaidhoz, a változásokhoz alkalmazkadó robot porszívótól a betörésvédelemig). Ott vannak a térképekben, pl. a forgalmi adatokhoz alkalmazkodó útvonaltervezésben.
Még nem túl elterjedt, de van példa az alkalmazására a közlekedésirányításban, logisztikai rendszereknél, a mezőgazdaságban (a növénybetegségek felismerésétől az adott állapothoz igazodó pontos ásványi anyagok adagolásán át a betakarításig), az iparban (hibafelismerés, üzemzavarok előrejelzése stb.). Lehet vele nagy mennyiségű egészségügyi adatot is kezelni, így pl. manapság, a járványkutatást is tudja segíteni. De lehet alkalmazni a diagnózis felállításában is.
Szóval már ma elég széles körben használjuk az élet számos területén. Van, ahol már rég megszokott, van, ahol még nem túl elterjedt, de létezik.
~ ~ ~
Hogy a kutatás hol tart, az nehezebb kérdés. Az az igazság, hogy a ma használt mesterséges intelligencia megoldások elméleti, matematikai alapjai elég régóta le lettek fektetve. A neurális hálózatok ötlete már a 40-es években felmerült, a genetikus algoritmusoké az 50-es években. A 80-as évekre már kiterjedt irodalma volt ezeknek. Csak ugye egyrészt a korlátozott számítási kapacitás, másrészt a megfelelő mennyiségű adatok hiányában a gyakorlatba ültetése nem volt megvalósítható. Voltak persze demonstrációk, de valós felhasználás nem igazán. Mára mindkét akadály elhárult egy csomó területen, van elég számítási kapacitás, és az internetnek köszönhetően van elegendő mennyiségű adat is. De ettől még a felhasználás legújabb területei is jórészt évtizedek óta meglévő elméleti alapokon nyugszanak. Nyilván voltak csiszolgatások az elmélet terén is, de igazán átütő erejű kutatási eredményről, újszerű, paradigmaváltó megközelítésről én nem tudok. Persze lehet, hogy csak azért, mert nem követem nyomon túlzottan az ezzel foglalkozó publikációkat.
6-os nagyon jó választ adott, az MI valóban el van terjedve már. Viszont fontos megjegyezni, hogy sci fi értelemben vett mesterséges intelligenciától nagyon de nagyon messze vagyunk. Amiket 6-os írt, azoknak a nagy része "egyszerű" gépi tanulás (pl fotókon objektumok felismerése, SPAM szűrő), semmi extra nincs benne, csak az MI angol megfelelője az AI (artificial intelligence) egy igen nagy buzzword. Amik jelenleg legközelebb állnak egy sci fi értelemben vett MI-hez, azok az önvezető autók. Viszont azokon is látható, hogy ""csak"" vezetni tudnak és általánosan intelligensnek nem hívnám őket.
Kutatásilag Geoffrey Hinton deep learning-es áttörése (2006) hozta meg az MI korszakát. Azóta persze folyamatosan jönnek ki kutatások és végre sok pénz is jut ilyenekre, szóval vannak fejlődések folyamatosan, de ezek már nagyon egy specifikus területen belülre határolódnak. Szóval egy teljesen új módszer egy menő névvel nem manapság fog megjelenni, de ettől függetlenül rohamosan fejlődik az MI.
Jól állnak a kutatással..
De még nem találtak egyetlen intelligens lényt sem a Földön.
Se mesterségeset se természeteset.
;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!