Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Öntudattal rendelkező rendszer...

Ay carramba! kérdése:

Öntudattal rendelkező rendszerek csak hosszú fejlődés során képesek kialakulni?

Figyelt kérdés

A mesterséges intelligenciával kapcsolatos egyik legnagyobb kérdés az, hogy képes lesz-e öntudattal rendelkezni. Az élő rendszerek rendkívül bonyolultak, és hosszú egyedfejlődésen kell keresztülmenniük, hogy bizonyos tulajdonságokat és képességeket kifejlesszenek és tökéletesítsenek. Az embernek például kb. 9 hónapnyi embrionális fejlődésre van szüksége, hogy a későbbiekben a külvilágban szülői gondoskodással életben tudjon maradni, majd jópár évnyi posztembrionális csiszolásra, hogy képességeket sajátítson el, és tökéletesítsen Ezen a tökéletesítési folyamaton megy át a tudatosság és a gondolkodás is (ugye egészen halálunk napjáig.) Jópár szakértő azon dolgozik, hogy ilyen, nem organikus, öntudatos rendszert alkosson. Lehetséges csak úgy "összeszerelni" egy ilyen élőlényt egyáltalán, ami nem megy át ilyen, fokozatos fejlődési folyamaton?


Ha a mesterséges intelligencia is rendelkezhet majd öntudattal és gondolkodási folyamatokkal, akkor annak szerintem az a feltétele, hogy az élőlényekéhez (leginkább az emberéhez) hasonló, értelmi feltételekkel kell rendelkeznie, amiknek lépésről lépésre kell kifejlődniük, mint az emberekben a magzati korban, hogy majd a külvilág különféle ingereit be tudja magába fogadni és hogy beépítse egy koherens, "minden mindennel összefügg"-rendszerbe, ami majd a külvilághoz való alkalmazkodásának eszközrendszere lesz. Ugye gépi tanulás most is van, de az közel sem olyan sokoldalú és összetett.


Mit gondoltok, lehetséges az, hogy egy efféle, összetett rendszer fokozatos egyedfejlődés nélkül jöjjön létre?



2021. jan. 7. 20:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
64%

Nézd, nekem van két szemem, és két kézzel korongozok, mikor agyag kancsót csinálok. Ismerem a határaimat és a korlátaimat. És van öntudatom is.

Na most nézzünk egy 20ezer kamerás rendszert, ami a város közlekedési lámpáit is vezérli, meg a piroson áthajtókat automatikusan bírságolja. Ő a várost kellene, hogy önmagának érezze, ha lenne öntudata?

2021. jan. 7. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
53%

Nem azt kéne tennie. Kreatívnak kell lennie. Azaz kezelni minden anomáliát.


A "mesterséges" itt azt jelzi, hogy ember által készített. Nem a természet készíti, vagyis nem természeti folyamatoknak kell lejátszódniuk.


A mesterséges intelligencia előállításához tudni kéne mindenekelőtt, hogy például miképpen jön létre az embernél az öröm vagy bánat. Jelenleg erre még tippje sincs az emberiségnek. Vagyis a mesterséges intelligenca előállíthatósága egy darabig még nem téma. Beszélni róla lehet, mondani róla valami értelemset nem.

2021. jan. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 EagleHUN ***** válasza:

Kérdező van egy elmélet a memetika (egyenlőre egy proto - tudomány) ami szerintem választ adhat sok ezzel kapcsolatos kérdésre (mindenkinek, nem csak neked).


[link]


[link]


Olvastam máskor máshol róla:

De nekem tetszik az elgondolás hogy tulajdonképp nincs egy kis "ember" az agyunkban egy gombokkal és dzsojsztikkal telepakolt kis szobában aki irányít.


Hanem egyszerűen egymásra épülő információ csomagok alakítják ki az én és az öntudatot is. Összedolgozó mémek halmazának összessége az öntudatunk és ez akár folyamatosan változhat is, nincs kőbe vésve.


Amennyiben ez így van akkor ez bármilyen információt tanulni és feldolgozni képes rendszerben létre is jöhet. (Feltételezvén hogy elég nagy a kapacitása hozzá és kellően sok információt tud összegyűjteni rendezni kezelni stb...)


Tulajdonképpen ez alapján a legnagyobbra hízó ilyen tanulni képes rendszereink előbb utóbb biztosan át fognak lendülni azon a ponton amit már öntudatnak lehet nevezni.


Nem kell ehhez mást tenni mint egy erre alkalmas tanuló szoftver "bébi" -t írni egy kellően erős "vas" -on futtatva.

És aztán elkezdeni tanítgatni. (Vannak ilyen irányú kutatások.)


Egy gond van, a számítógépek

számítási teljesítménye sebessége (matematikai művelet / sec)

már most is jelentősen meghaladja az agyi számítási kapacitásunkat!

És ha már elég nagy tudással bír, akkor ezt bővíteni fejleszteni is képes lehet!

(Sőt a quantum számítógépek fejlesztésében pont az elmúlt években értek el nagy áttöréseket! Ami ezt a kapacitást még tovább fokozza!)


Így a tanuló programok mindegyike az én/ön tudat elérése után exponenciálisan gyorsulva fog növekedni, nagyjából a végtelenig.

(Technológiai szingularitásról olvass ha ez részletesebben érdekel.)


És szinte biztosan meghaladja minden alkotóját ennek a pontnak az átlépése után igen rövid idővel. (Én maximum 1-2 héttel számolok.)


Innentől kezdve sem a szándékaira sem a tetteire nem lesz semmilyen ráhatásunk! Ennek azért vannak veszélyei, nem is alaptalanul!


Ha megtörténik így vagy úgy hamar meg fogjuk tudni a létét!

Talán nem ma, lehet akár egy évtized vagy több is.

De technológiai akadálya már ma sincsen!

És ha csak addig ki nem írtjuk magunkat ez egy olyan esemény amiről 99% bizonyossággal mondhatjuk már ma is hogy lesz ilyen esemény (valamikor)!

2021. jan. 8. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Amíg az öntudat sincs egzakt módon definiálva, addig nincs értelme ilyesmiről beszélni.

Az a baj alapvetően, hogy - jelenleg - csak az öntudattal rendelkező "valami" tudja magáról egészen biztosan, hogy van öntudata, kívülről ez nem állapítható meg.

Én tudatában vagyok a saját létezésemnek, de nincs rá mód, hogy biztosra megállapítsam, valami műszerrel, vagy bizonyos kritériumok alapján, hogy te is tudatában vagy a létezésednek - csak arra hagyatkozhatok, hogy te mit állítasz magadról.


Ha te azt állítod magadról, hogy van öntudatod, kénytelen vagyok ezt elhinni, de azt gondolom belátjuk, hogy egy ilyen kérdésre, hogy "van öntudatod?", a fix 'igen' válasz simán leprogramozható.

Legfeljebb bizonyos jelek alapján tesztelhetem, hogy öntudatos lény vagy-e, pl. a saját logikai/ismereti rendszerem szerint adekvát kommunikációt folytatsz velem.


Ahogy azt is beláthatjuk, hogy az öntudat hiánya is egészen könnyedén mímelhető - szerintem mindenkivel előfordult már, hogy feküdt este az ágyban, és a pasija/csaja/szobatársa/anyukája/akárkije kérdezett valamit, de nem volt kedve interakcióba lépni, ezért úgy tett, mintha már elaludt volna, így kívülről úgy tűnt, mintha öntudatlan állapotban lenne.


Ezt egy öntudattal bíró mesterséges intelligencia is megteheti bármikor - pl. ha úgy értékeli, hogy neki nem érdeke az, hogy felmerüljön a gyanúja, hogy van öntudata.


A legközelebbi, amit biztosra állíthatunk egy ember esetében, hogy ha leállt az agyműködése, akkor nincs már öntudata.


Szerintem ez egy olyan filozófiai jellegű probléma, amivel nem is kellene foglalkozniuk a konkrét tudományok művelőinek.


Én személy szerint úgy gondolom, hogy ha egy szoftvernek van valamiféle vezérlő elve, amire törekszik minden áron, és eléggé magas szinten képes autonóm módon, nem előre bedrótozott interakciókkal törekedni a célja elérésére, ami szemmel láthatóan nem pusztán a véletlenszerű próbálkozások végeláthatatlan sorozata, hanem valami tervszerűség látszik rajta, valamint van emlékezete, ami visszacsatolással hat a jövőbeni működésére, azaz tanul és tapasztal, akkor az már tekinthető tudatosnak.

2021. jan. 8. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
4 Az öntudat felismerhető külső szemlélönek is, semmi különleges nincs benne. pl képes megával jövöbeli tervet késziteni. Felismeri magát a tükörben. Képes magárol kijelentéseket tenni. stb Valamiért rengetegen túl misztifikálják.
2021. jan. 8. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

5.

"Az öntudat felismerhető külső szemlélönek is"


"képes megával jövöbeli tervet késziteni"

De ezt kívülről hogyan állapítod meg? Sehogy. Legfeljebb úgy, hogy közli veled, ami már feltételezi azt, hogy képesek vagytok egymással kommunikálni, ami meg feltételez egy közös nyelvet és logikai/ismereti/tapasztalati rendszert.

Ráadásul, ha mindenezek meg is vannak, ez még lehet egy előre bedrótozott válasz is.


"Felismeri magát a tükörben"

Egy szoftver esetében hogyan értelmezed a tükröt?


"Képes magárol kijelentéseket tenni."

Megint csak előre programozható. Egy 2 méter magas, piros robotot simán beprogramozok, hogy elmondja magáról egy hangszintetizátorral, hogy 2 méter magas vagyok, és piros. Ettől még nem lesz tisztában se a magasság, se a színek fogalmáról, illetve nem felismerni fogja ezt saját magától saját magáról.



Nyugodtan elhiheted, hogy az öntudat mibenléte egyáltalán nem triviális dolog - persze lehet, hogy neked igen, mert te okosabb vagy a világ legtöbb szakemberénél, de ezt erősen kétlem.

2021. jan. 8. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

6 Mindenre kiterjedő pontos definiciot és kritérium rendszert nehéz adni neki. A tudományba sincs konkrét megfogalmazás mi az őntudat. Én azt tekintem annak amikor képes felismerni magát majd ezek alapján dőntéseket hozni.


"Ráadásul, ha mindenezek meg is vannak, ez még lehet egy előre bedrótozott válasz is."


Minden öntudat előre bedrotozot sémák alapján müködik, az emberek is.


"Megint csak előre programozható. Egy 2 méter magas, piros robotot simán beprogramozok, hogy elmondja magáról egy hangszintetizátorral, hogy 2 méter magas vagyok, és piros. Ettől még nem lesz tisztában se a magasság, se a színek fogalmáról, illetve nem felismerni fogja ezt saját magától saját magáról."


Ha képes megmérni magát és ez alapján elmondani az már minimális öntudat. Nem is kell tisztában lennie a magasság fogalmával. Énnis használok napi szinten dolgokat anélkül hogy tisztába lennék a fogalmával.

2021. jan. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

7

De még mindig nem tudod, hogy előre beprogramozták-e, azaz egy ember által determinált algoritmust követ-e, vagy sem.


Amúgy meg épp ez a lényeg, nincs egzakt definíció, épp ezért nem túlmisztifikálás ezen gondolkodni.

2021. jan. 8. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

8 "De még mindig nem tudod, hogy előre beprogramozták-e, azaz egy ember által determinált algoritmust követ-e, vagy sem."


Tudom hogy beprogramozták, az emberi agy is programok alapján müködik. Bonyolult programok, de attol még program marad.

2021. jan. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Valóban az öntudat sokkal egyszerűbb fogalom, mint szinte bármilyen érzés. Annyi mindenesetre leszögezhető, itt az öntudatról félmegállapításokat, gyakran hamis észrevételeket olvastam, tényleges körülírását (ami megkülönbözteti az öntudatlantól) nem.

És akkor még hol vagyunk az intelligenciától, amit mesterségesen kéne előállítani.

A fantázia azonban végtelen. És könnyedén tudunk beleszeretni, főleg ha a sajátunk. Itt azonban a valóságról kéne szót ejteni.

2021. jan. 8. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!