Véleményetek szerint mi áll leginkább a tudományos előrehaladás útjába?
Hát a lustaság sok találmányhoz segítette hozzá az embert, a ragaszkodás a megszokottakhoz pedig egy jó alap, bázis lehet, hiszen azért megszokottak, mert működnek.
Szerintem semmi sem áll az útjába. Pont úgy halad, ahogyan kell neki, figyelembe véve a jelenlegi társadalmi, gazdasági, kulturális helyzeteket a bolygón.
2
A lustaságot ugy kell érteni hogy az emberek egy jelestős része arra lusta hogy meg tanuljon szöveget értelmezni vagy számolni. Nem beszélve olyan dolgokról mint önképzés.
A ragaszkodás a megszokot dolgokhoz pedig olyan dolgokra vonatkozik hogy a betanitott munkások félnek hogy a robotok elveszik a munkájukat, vagy a cégünknél még mindig mindent papir alapon is vezetnek az elektronikus mellet stb...
Természetesen főképpen ami mindig is akadályozta a fejlődést, éspedig a vallások.
Európában is észlelhető jelenség a szekularizáció visszaszorulása, az egyház megint kezd teret nyerni és a különféle szekták is erősödnek, amelyek főleg a tudomány elé helyezik a dogmáikat, de nem is főként a keresztény vallás a fő kerékkötő, lévén a legelterjedtebb irányzatok nagyrészt akceptálják a tudományos eredményeket, de például az Iszlám rendkívül konzervatív.
Azt is észre kell venni, hogy a tudományok fejlődésére kell egy igény, ami jórészt az életmódból fakad és ezt elősegíti a gazdaságban uralkodó versenyhelyzet, a konkurenciaharc ösztönzően hat a tudományok fejlődésére, a fogyasztó társadalom pedig keresletet teremt az új holmikra, amit egyre hatékonyabb tömegtermeléssel elégítenek ki, de a kartellok, vagy a monopóliumok megakadályozzák a versenyt, részben ezért bukott meg a szocialista tervgazdálkodás, nem volt versenyhelyzet, így a tudományos fejlődés csak ideológiai ösztönzést kapott, gazdaságit nem.
Természetesen van egyfajta tudományos fejlődés ami független és nagyfokú szabadságot élvez, de ez is erős támogatást kap a gazdaság, az ipar által igényelt és a tudomány által kivitelezett eszközöktől, módszerektől és részben ezek szabják meg a fejlődési irányt és intenzitást, kiemelve itt a hadiipart, amely mindig is húzóágazata volt mind a gazdaságnak, mind a tudományoknak. Megemlíteném itt a két világháborút és a nagyhatalmak közötti hidegháborút, amelynek évei hadászati szempontból elképesztő nyomást gyakoroltak a tudományokra és a költségek finanszírozása is az egekben volt ekkor, ezért óriási tudományos ugrásokat köszönhetünk ezeknek az időknek, amelyek a rengeteg rossz mellett, amit hoztak, pozitívumként is értékelhetők.
Ennek köszönhetjük a légi közlekedés, a gépjárművek, az orvostudomány, a hírközlés, az űrkutatás stb... dinamikus fejlődését, amely idők múltával a pangás időszakai következtek.
Leginkább az, ha a hatalom csúcsára sok, a tudományt utáló ember kerül. Az utálat itt annyit jelent, hogy nem érti, nem is akarja, és éppen ezért fél tőle. Főleg attól, hogy elveszi a hatalmát.
Valaminek az útjába mindig az a legnagyobb erővel bíró személyiség áll, aki nem érti vagy úgy érzi, konkrét céljainak ellensége. Röviden a fékezőerő egyenesen arányos a hatásosságával. Nulla befolyással rendelkező milliók, akik szintén nem értik, nincsenek erre hatással.
Ma egyébként a monopolizáció a legnagyobb ellenerő. Ez egyoldalúvá tesz, borítja az egyensúlyt, az pedig mindig fékezőerő. Mégpedig leginkább az oktatás egyoldalúvá tételével, miáltal hosszú távra lehetetlenné válik hatékony kutatás.
"A vallás következnény"
Erre még soha nem gondoltam, de nagyon érdekes meglátás!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!