Azért van szemünk, hogy lássunk vagy azért látunk mert van szemünk?
Azért van szemünk, hogy lássunk. Nem a szem alkotja a képet, szóval nem azért látunk mert van szemünk, az önmagában kevés.
Minha fúrószárral akarnál betont fúrni. De ahhoz bizony kell fúró is.
Az "azért, hogy" a magyar nyelvben célhatározó is. Az "azért, mert" pedig okhatározó. nagyon sokan képtelenek megkülönböztetni az okot a céltól. A "mindennek oka van" és a "mindennek célja van" az emberek fejében keveredik, mintha ugyanazt jelentené.
A szemünk azért van, hogy lássunk, ez egy célhatározó. Abból a célból használjuk, azaz arra való. Azért öltözöl fel, hogy ne fázz.
Azért látunk, mert van szemünk, ez egy okhatározó. Azért öltöztl fel, mert fáztál.
A fázós példa mutatja, hogy néha az ok és a cél nagyon hasonló, nem különül el a fejünkben. A megoldandó problémák ilyen "ok-cél" dolgok, hiszen valamit azért csinálunk, MERT a probléma fennáll, és azért csináljuk, HOGY a probléma elmúljon.
Persze, meg lehet közelíteni filozófiailag is, de biológiailag, illetve evolúciósan lenne célszerű; már az ősállatok is "rájöttek", hogy a fényt "érdemes" valamilyen módon érzékelni. Ennek megfelelően "próbáltak valamit kifejleszteni", hogy a fény érzékelhető legyen. Erre az állatoknál nagyrészt a szem növesztése volt a megoldás, de más élőlények, mint például a növények is, képesek a fényt érzékelni, tehát azt is mondhatjuk, hogy a növények is "látnak", de nem abban a klasszikus értelemben, ahogy mi a látásra, mint érzékelésre gondolunk.
Nyilván az ok ebben az esetben az evolúciós előny volt, és az okozat volt az érzékszerv kifejlődése. Tehát ez a kérdéskör nem a "Melyik volt előbb: a tyúk vagy a tojás?" problematikája, mert előbb volt a fény, és utána kellett megoldást találni az érzékelésére.
Tehát az "Azért van szemünk, hogy lássunk." állítás igaz, mert az emberi faj a szem mellett "döntött". Az "Azért látunk, mert van szemünk" állítás szintén igaz, azonban meg kell jegyezni, hogy más lehetőség is lett volna a látásra. Ezt a matematikában úgy szokás hívni, hogy "elégséges, de nem szükséges feltétel".
A szemet az evolúció alakította ki, az pedig nem értelmes lény, nincsenek előre meghatározott céljai, hanem egyszerűen az életképesebb változatok nagyobb eséllyel maradnak életben, emiatt nagyobb eséllyel szaporodnak és adják tovább a génjeiket. A fény minél pontosabb érzékelése természetesen folyamatos evolúciós előnyt jelentett, és az évmilliárdok során ezért mindig az a genetikai variáns adódott tovább nagyobb eséllyel, amelyik jobban látó szemet fejlesztett ki.
Ergo: azért látunk, mert van szemünk.
Az "azért van szemünk, hogy lássunk" valamiféle szándékosságot feltételez, ez pedig a vallás és/vagy az kreacionizmus ("intelligens tervezés", intelligent design) mesevilágába tartozik.
"Ez filozófiai kérdés..."
Aminek a válasza csakis biológiai, evolúciós lehet, tehát máris nem filozófiai kérdés.
De amúgy oda-vissza igaz. Az első sejti fényérzékelés bizonyára spontán, véletlenül jött létre, de mivel volt evolúciós előnye, továbbfejlődött.
A létrejöttekor még nem volt látásnak nevezhető, egyszerű fényre érzékenység volt.
A kérdés ezért olyan, mint a tyúk és tojás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!