Ha a szemünk egy fél képet lát, azt az agyunk tükrözi?
Nem teljesen értem.
Ha egy fél képet látunk, akkor fél képet fog fel az agyunk is.
Persze, tudatosan "képzeletben " valamennyire ki tudjuk pótolni a hiányzó oldalt, ezért tudunk egy ilyen fél képet rajzban is kiegészíteni.
De ehhez már a látásnak csak közvetetten van köze.
Ha viszont az agy hiányos, hibás képet látásérzetként pótló képességéről akartál írni, arra van sokkal jobb, valódi példa is, nem is kevés. Érdemes csak az optikai csalódásokat megnézegetni, azok éppen az agy leképezést javító és látásérzetté alakító működéséből származnak.
De érdekességnek ott van egy másik dolog is.
A szem egyetlen lencsét tartalmaz, vagyis a recehártyán létrejött valódi kép fejen áll, 180 fokos elforgatott. Ezt az agy visszaforgatja és még a két szem parallaxisát is belevonja a térlátásos látásmodell létrehozásához. Ez azért nem semmi.
Volt olyan tudományos kísérlet, hogy a kísérleti alanyokra olyan szemüveget adtak, amiben a szem látott képe fejen áll. Egy jó darabig megszenvedtek a fordított képpel ,de egy idő után az agyuk "átállt" és onnantól a fordított recehártyai kép ellenére is talpon álló képet láttak. Persze a szemüveg lekerülése után ugyanígy megszenvedtek, amíg az agyuk visszaállt az eredeti képpozíció értelmezésére.
Ez a kísérlet bizonyította, hogy a szemből az agyba nem simán megcsavartan megy át a kép, szóval nem simát "átkötött kábelezéssel" működik, hanem az agy fordítja át a kapott képet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!