Mi az, ami biztató előrelépés a környezetvédelmi problémák megoldásában (itt, a Földön)?
Azt látom, hogy alapvetően a termelés-fogyasztás üteme a gond.
- A megújuló energiák hatékonysága erősen függ a földrajzi adottságoktól. Nem feltétlen eléggé hatékonyak. A természetben kárt tehetnek a vízlépcsők, szélerőmű-parkok. A napelemek előállítása igen környezetszennyező.
- A (fosszilis) atomerőművek nem 100%-ig biztonságosak, hogy úgy mondjam és nem megnyugtatóan megoldott a kiégett fűtőelemek tárolása.
- Jó az elektromos autó, de az akkumulátor előállítása környezetszennyező. Az elektromos áram előállítása is az.
- Lehet, hogy a hétköznapi eszközeink egyre energiatakarékosabbak, de olyan ütemben cserélődnek (részben, mert megunjuk őket, részben, mert tönkremennek és javíthatatlanok), hogy az előállítás jobban szennyez, mint amennyit az energiahatékonysága segít.
- Maga az anyagok újrahasznosítása is szennyez, energia kell hozzá, szállítani kell. Az újrahasznosított papír sem magától olyan szép szürke, azt festeni kell, ami szennyez (ezt könnyűipari szakembertől tanultam, felsőoktatási intézményben).
- Jók a légmentesen záró ablakok, csak egészségtelenek. Az emberek 99%-a nem KIszellőzteti a lakást pár óránként, hanem napi 1-szer, ha "szellőztet", bukóra nyitott ablak vastag függöny mögött - halottnak a csók. Továbbá azt is meg kellene értetni az emberekkel, hogy nem az a megfelelő hőmérséklet télen, amikor egy szál pólóban is melegérzetük van, órákig ülve se fáznak.
Több, mint másfél földnyi erőforrást használunk folyamatosan.
Igazán áttörő innovációt nem látni, vagy nem terjednek el.
Léteznek olyan többemeletes épületek, amiknek a fala végig zöld, még komplett fák is nőnek rajta. Viszont nem terjednek - vélhetően "nagyon nem egyszerű" az ilyen házak megépítése.
A fúziós erőművekből talán sohase lesz semmi.
"Miért nem olyan vészes a tömegtermelés általi szennyezés?2
Darab termékre vetítve, fajlagosan.
Ez hasonló, mint amikor összeveted a személyautó légszennyezését egy Boeing 747-esssel.
Vetítsd le utasszámra, kilométerre, helyből kiderül, hogy a repülő szennyez kevesebbet.
A másik, hogy ahol azonos termék fut nagy mennyiségben, ott nagyon jól kiépíthető a megfelelő rendszer a hulladék- és szennykezelésre. És még fajlagosan az is olcsóbb, mint kisebb gyártások esetén.
A termék darabra jutó energia- és alapanyag-felhasználás is kisebb.
9
Azt, hogy fázol, elhiszem nyilván, sajnos megszoktad a meleget. De MEGfázni nem fogsz a 21 vagy 22 fokban. Csak elkapsz egy vírust a metrón és könnyű a 22 fokra fogni, ha időben egybeesik.
Sajnos azt se mondhatod, hogy NEKEM ez a hőérzetem, mert 10 másodperc guglizással találok egy rakás forrást, hogy mi az ajánlott.
Amúgy irigyellek, mert nekem már 23 fokban ki kell dugnom a fél lábamat a takaró alól, egy szál pólóban, otthon el vannak zárva a radiátorok és majdnem egész nap van nyitva ablak.
Wadmalacnak igaza van abban, hogy nem egy generáció alatt történne a visszaszokás.
"MEGfázni nem fogsz a 21 vagy 22 fokban."
Tudod, nem viccből mondom, hanem tapasztalat.
Érdekes módon 95% egybeesés van.
Ha éjjel a 21 fokban a vékonyabb takaró alatt felébredek arra, hogy fázom, ÉS nem váltok azonnal takarót.
Azért erre már nem mondhatod, hogy merőben véletlen.
Én gyakran fázom, mert otthon is addig hűtök, amíg 22 fok nem lesz, kimegyek futár elé, locsolni stb akár pólóban is, hidegszeretőként van, hogy alulöltözöm - sose lettem még pár napra rá náthás. Otthon szinte csak 90 fokban nyitom ki az ablakot aminek közelében ott szoktam maradni.
Viszont ha a fél iroda náthás lett, elkaptam én is.
Sokat olvastam erről érdeklődésből (elsősorban az immunrendszer érdekelt) és zanzásítva az a lényege, hogy alapvetően nem a hidegtő lesz felsőlégúti betegségünk, télen csak azért terjednek jobban, mert zárt térben tömörülünk és keveset szellőztetünk. Nomeg a vírust hordozó nyálcseppecskék sem száradnak ki olyan könnyen, mint nyáron a szabadban.
Max úgy fázol meg hidegtől, hogy a nyálkahártyád védelme legyengül. Tény, ilyen létezik. De ha 26 fokban vagy egész nap és 10 percig 0-ban, az tuti rosszabb a nyálkahártyáknak, mint 22 fok egész nap, 0 fok 10 percig...
Amúgy ezzel személyesen az a gondom, hogy az én szervezetem meg a meleget nem bírja, elpilledek tőle és a meleg ellen kevésbé lehet védekezni. Legyen az ember nyakában hideg lepedő télen? Az ajánlások pedig engem igazolnak.
Csecsemők!! Fürdetése!! Történjen 23-24 fokban.
Babák. 22-24 fok.
Én kérem is az óránként 10 perc pihenőmet, mert pólóban melegem van nőként.
Az a gond, hogy mernék fogadni, hogy az emberek zöménél egészségtelen meleget és a kevés, nem alapos szellőztetés miatt egészségtelenül magas széndioxid-szintet mérnének szakemberek és rá lehetne mutatni, hogy a fejfájások, fáradékonyságok, alvászavarok egy része emiatt van.
Sőt, én anno olvastam olyat, hogy a rossz kedv és az ingerlékenység is.
De amúgy lényegtelen, meggyőzni nem fogjuk egymást és off is.
Az tuti, hogy a napi egy szellőztetés kötelező, a radon miatt.
Én is gyakran szellőztetek, azzal nincs gond.
De a hideget nem bírom.
Ha kis lakásban laknak többen, akkor a pár óránkénti se árt, de az tökig nyitott ablakkal és/vagy kereszthuzattal.
Azért igényled a nyári meleget télen (mert a >25 fok az!!), mert ebben nőttél fel. Legalábbis ezt tippelem. ;)
De ha Nálad nem is ez a helyzet, a fázós emberek zöménél igen.
Csak ne lakjunk együtt, mert ami Neked jó, abban én elpillednék, gondolkozni se tudnék úgy, aludni pláne nem. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!