Nem abszurd-e az a gondolat, hogy több milliárd neuron (a számítástechnikában ez a fel-le állás megfelelője) csoportosulása, amelyek mind csak a fizika szigorú törvényei szerint működhetnek, adnák az emberi szabad akaratot és az öntudatot?
Semmivel sem abszurdabb, mint az a gondolat, hogy a jóságos nagyszakállú 6 nap alatt megteremtette a világot meg az embert.
Sőt, erről egészen konkrétan tudjuk, hogy nem igaz, nem így történt.
Egyébként az nem abszurd gondolat, hogy létezik szabad akarat?
Az a több milliárd neuron olyan mennyiségű kapcsolatba van kötve egymással, hogy a "kapcsolási mintázat variációk" száma, még ha csak digitális lenne is, valószínűleg több, mint ahány atom a naprendszerben található.
A jelenlegi ismereteinket, megfigyelési, működéselemzési lehetőségeinket sok-sok nagyságrenddel felülmúló működési lehetőség van az agyunkban.
Az alapján, ami pici részét modellezni tudjuk ennek és az alapján, amire az a pici modell képes, simán belefér az agyba egy ilyen bonyolultságú működés.
A természet csodája, de nem misztikus csoda.
Ha egyszer sikerül pontosan megismernünk a működés módját egészében, az öntudat és a gondolatok keletkezését, valószínűleg sok fellengzős gondolatunkat le fogja törni az öntudatunk jelentőségével kapcsolatban.
Na mondok erre egy jó példát:
Egy átlagos könnyűzenei dal szövege belefér 1000 karakterbe.
Tegyük fel, hogy egy programba beviszed az összes angol szót azoknak minden ragozott formájával együtt, majd pedig azokból véletlenszerűen generálsz 1000 karakter hosszúságú szövegeket.
Egy teljesen szimpla algoritmus, bármelyik programozótanonc megírja legfeljebb 1 óra alatt.
Ha elég sokáig futtatod az algoritmust, logikus, hogy lesz közte egy csomó értelmezhetetlen hülyeség, sőt, az lesz túlnyomó többségben, ugyanakkor közte lesz rengeteg múltbeli popsláger dalszövege, és nem csak az, amit már megírtak, hanem mindazon dalszövegek is, amiket a jövőben valaha is meg fognak írni, és 1000 karakterbe beleférnek.
Na ez kicsit hasonló ahhoz, ahogy kialakulnak az agyhoz hasonlóan nagyon bonyolult strukturák is - azért csak kicsit hasonló a példa, mert a fenti algoritmusban nincs visszacsatolás.
A lényeg, hogy évmilliárdokon keresztül, megfelelő körülmények között, véletlenszerű történések elképzelhetetlenül nagy számú ismétlődése során teljesen logikus és valószínű, hogy kialakuljon ilyesmi.
Nem az. Írtál már programot valaha? Láttad már, hogy egy assembly kódból hogy alakul ki egy adat adatbáziskezelő, egy kernel vagy egy 3D-s játék?
Néhány memóriabeli adat ide-oda pakolgatás, néhány összeadás-kivonás, és bumm, ott a Windows 10 meg a GTA 5.
Csak azért tűnik abszurdnak, mert a hatalmas nagy komplexitás összezavarja az embert, de valószínűleg néhány nagyon egyszerű törvény szabályozza az egészet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!