Meg lehetne azt csinálni, hogy átfúrják a Földet és építenek egy egyenes csőszerű valamit, amely ellenáll a hőségnek és mindennek és akkor a lyukon keresztül át lehetne jutni a Föld másik oldalára?
> Meg lehetne azt csinálni, hogy átfúrják a Földet
Nem. A legmélyebb fúrt lyuk is „csak” 12,3 km. Ez a Föld átlaagos sugarához képest – kb. 6372 km – nagyjából csak a felszín kapargatása. Olyan, mint egy 1 méter átmérőjű gömbön egy alig 1 mm-es „lyuk”. De ez is komoly technológiai teljesítmény volt.
> amely ellenáll a hőségnek és mindennek
A hőség is komoly probléma. De még komolyabb probléma a nyomás. Már a palást alján is másfél milliószor nagyobb a nyomás, mint a felszínen. Nincs az az anyag és szerkezet, ami ennek ellenálljon, pláne ha még hőszigetelőnek is kellene lennie.
> Ha tételezzük fel ez megvalósulna, mi történne ha valaki beleugrana talpával lefelé?
Ha nem forog, akkor nem fog elkezdeni forogni. Ha mondjuk ha a sarkok között lenne a lyuk két kivezetése, és ő talppal délnek ugrott be, és nincs perdülete, akkor folyamatosan talppal délnek is fog maradni.
Amúgy a Föld középpontjáig gyorsulna, aztán a lyuk másik oldalához közeledve folyamatosan lassulna. Aztán zuhanni kezdene visszafele. A Föld két széle között rezgőmozgást végezne, kb. mint egy rugóra felerősített súly, amit lefele meghúzva elengednek.
Csakhogy gondolom nem vákuum lenne abban a csőben, így a közegellenállás miatt egyre kisebb kitéréssel rugózna a Föld középpontja körül. A végén megállna a Föld tömegközéppontjában (ott ugye a gravitáció nulla).
Aztán gondolom nem az Föld forgástengelyével esne egybe az a lyuk, így az sem elhanyagolható, hogy a Föld forog. Ahogy zuhanna, a Föld forogna tovább, aminek következményeként a lyuk falával koccanna párszor, ami szintén lassítaná a mozgását.
Meg aztán biztos bele lehetne menni még egyéb fizikai részletekbe, pl. hogy a Föld sűrűsége nem homogén, és hasonlók…
De nagyjából ez történne.
Szerencsére még csak kb. tízszer volt megkérdezve. :)
Az első kérdésed olyan, hogy "ha meg lehetne csinálni, akkor meg lehetne csinálni?" A válasz: igen. Amúgy meg tudnánk csinálni? Nem.
Ha beleugrana valaki, és eltekintünk a légellenállástól, akkor a túloldalon pont megjelenne, és ha nem fordul meg közben, akkor fejjel lefelé. Légellenállással viszont nem érné el a túloldali peremet, hamarabb visszazuhanna és ide-oda repkedne, amíg a középpont környékén lebegve megállna.
Ha a furat egybeesne a föld forgástengelyével, akkor csaknem pontosan függőlegesen át tudna esni, szerintem a föld ekliptikához képesti tengelydőlése miatti, keringési pályára mért rádiusz-eltérése valószínűleg túl kicsi Coriolis-erőt eredményezne ahhoz, hogy egy ilyen viszonylag gyors (pár órás) átesés alatt nagyon elvinné oldalra. Bár pár méteres lyuk 12000 km hosszon...Lehet, hogy így is falat fogna, tökéletesen függőleges beeséssel is. Gondolom a föld anyagának gravitációs inhomogenitása is tudna pályát buzerálni.
Ha mondjuk egyenlítői a furat, akkor tuti, hogy a középpontig és utána a furat átellenes falán csúszna végig a Corilis-erő miatt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!