Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A fény vagy a gravitáció a...

A fény vagy a gravitáció a gyorsabb?

Figyelt kérdés
2020. júl. 20. 15:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
11%
A gravitációra értelmezhetetlen a kérdésed. Az nem terjed úgy mint a fény.
2020. júl. 20. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
87%

azonos sebességűek


(külföldi források szerint is)

2020. júl. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
84%
A gravitáció hatása (pl. grav. hullám) is fénysebességgel terjed.
2020. júl. 20. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
74%

Azonos sebességűek.

Most volt egy mérés, ahol nagyon távoli forrásnál sikerült mérni a gravitációs és a sugárzási hatást is, és annyira pici különbséget találtak, ami valószínűleg csak a műszerekből származik.

2020. júl. 20. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
2%

Természetesen a gravitonok gyorsabbak.

Azok például még ki tudnak jutni egy fekete lyukból, amikor a fotonok már nem.


Azaz magyarul: Egy feketelyuk gravitációját még érzékeljük, de a fényét már nem.

2020. júl. 20. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Wadmalac ***** válasza:
86%

"Természetesen a gravitonok gyorsabbak. Azok például még ki tudnak jutni egy fekete lyukból, amikor a fotonok már nem."

Először is, a gravitonok létezése teória, a kvantumfizika feltételezése, ugyanolyan jól tudnak vele számolni, mint a rel. elmélet a térgörbülettel, szóval vagy van, vagy nincs.

Másodszor pedig, a kvantumfizika sem állít olyat, hogy a gravitonok ki tudnak jönni egy fekete lyuk eseményhorizontja mögül.

2020. júl. 21. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Tislerics Máté ***** válasza:
100%
2020. júl. 21. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Wadmalac ***** válasza:
83%
Ez a cikk most meglepett, ennek utánamászok.
2020. júl. 21. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A cikk után a fekete lyukak jutottak eszembe, hogy azoknak hogyan tud hatni a gravitációjuk a környezetükre?

Vagy általánosságban, ha a graviton közvetíti a tömegvonzást, akkor hogyan hat a graviton a gravitonra... na szóval értitek. :)

2020. júl. 21. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés tudományos megválaszolására még várni kell.

A gravitációs hullám mérésére pár évtizede épült az első műszer (több km méretű). A mérés a gravitációs hatás hullámtermészetének feltételezésén alapul, azonban gyenge kölcsönhatásként csak nagyobb szupernovák felrobbanásakor van esély a tényleges mérésre. Ez pedig az ember életéhez képest elég ritka. Eddig néhány mérés történt, kiértékeléséhez évek kellenek. Annyi igazoltnak látszik, hogy a gravitáció valóban hullámként (is) terjed. További információkhoz több mérés kell.


(zárójelben. Tartozhattunk volna e téren a világ élvonalába, ugyanis ilyen mérési hely kiépítéséhez zajmentes hely kell, azaz távol minden szeizmikus tevékenységtől. A világ tudósai megállapították, e tekintetben a Mátra ideális. Évekig próbálták elérni a kormány engedélyét, de nem kapták meg. Pedig a teljes finanszírozást a külföld állta volna, rengeteg kvalifikált munkahelyet jelentett volna. E téren is jó választásnak tekintették az országot. Tudomásom szerint végül kerestek és találtak egy kedvezőtlenebb de barátságosabb fogadtatású helyet. Erről a következő 100 évre lecsúsztunk).

2020. júl. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!