A középkori kard mennyire rugalmas?
Én láttam olyan kardokat, amiket 1848-ban használtak. Azok 45°-ban is elhajlottak és semmi bajuk nem lett.
Nekem is elég fura volt, de úgy néz ki ez így működik. A céljának megfelel és nem megy tönkre, akkor had hajoljon! :)
A középkor egy igen hosszú időszak, kb az 500-as évektől majdnem az 1500-as évekig tartott (nem teljesen pontosan), szóval kb 1000 évet ölelt föl. A kezdeti időszakban a kardok nagyon rossz minőségűek voltak, könnyen törtek vagy hajlottak, ezért is voltak pl a viking kardok (igen, a vikingek a koraközépkorban élték virágkorukat) tömzsik és rövidek.
A későbbiekben az európai kardkultúra tulajdonképpen elérte a keleti harcművészetek szintjét, az európai kardkovácsok is hatalmasat fejlődtek, és valóban volt pár kardkészítő központ, ahonnan híresen jó acélpengék kerültek ki. (Ez nem azt jelenti, hogy az európai kard pont ugyanazt tudta, mint egy jó japán katana, de valószínűleg ugyanolyan nehéz volt elkészíteni.) Azonban ez nem volt elterjedt, nagyon keveseknek futotta igazán jó kardra. A sima katonákat ugyanúgy tömegtermelt fegyverrel látták el, ahogy ma is, amiknek a minősége nem érte el ezt a szintet. Viszont mivel a jó kard ritka volt, ezért kevés is maradt fenn belőle, így a mára fennmaradt középkori kardok pusztán a valószínűség alapján többnyire ilyen tömegtermelt, kevésbé jó fegyverek.
Viszont pár dolgot tudnod kell. Ha a barátodnak valóban lenne egy 15. századi elit pengéje, azt biztosan nem használná. Azért mint minden acéltárgy, idővel ez is elveszti a jó tulajdonságait, átrendeződik a fémszerkezete, sőt, korrodálódni kezd. Egy 500-600 éves kard biztosan nem tudja ma azt, amit egykor, ellenben óriási értéket képvisel, szóval ha igazi lenne, akkor egy vitrin mögül kukucskálna kifelé. Meg is érdemelné, valószínűleg megszolgálta a magáét.
Azt is tudnod kell, hogy az ennyire hajlékony pengéket inkább a későbbi időkben kezdték alkalmazni. Nem kizárt, hogy voltak ilyenek, de nem volt gyakori. Egy ekkora hajlékonyság talán már inkább kárára van a fegyverforgatónak, mint hasznára.
Amit szintén a figyelmedbe ajánlanék, hogy manapság igencsak terjed a középkori hagyományőrzés, és ennek keretében a replika kardok készítése. A net tele van mindenféle kardok megvehető replikáival. Vannak kovácsok, akik csak a kölsőre mennek, és vannak, akik hagyományos kézzel kovácsolásos eljárásokkal készítik a kardokat. Meg vannak, akik házibarkács módszerrel csinálnak maguknak (pl flex-szel) laprugóból "középkori" kardot. A nem kézzel kovácsolt kardokkal az a baj, hogy mai technológiával készült acélokból gyártják őket, azaz a tulajdonságaik nem fognak egyezni egy valódi középkori kardéval.
Mindent összevetve az ismerősödnek valószínűleg egy replika kardja van, nem pedig egy valódi 15. századi penge. Valószínűleg a kor fegyverei nem voltak ennyire rugalmasak, és amennyit én vívtam (nekem is van kézzel kovácsolt középkori replika kardom, és használom is), szerintem nem volna hasznos, ha ennyire rugalmas. Vagy pedig a leírás alapján nem jól érzékelem, hogy valójában mennyire rugalmas.
Azért jó lenne ránézni.
egy lovagi kard az nem hajolhat, mivel kemény vas. rideg, tele van szénnel. súlya is iszonyú nagy. erre mondta tanárom annó, hogy az nem vág hanem hasít.
az utána készített kardok, amik már acélból vannak, azok igen, rugalmasak.
ez pl tuti nem hajlik:
Replikára gondoltam, bocsi! Nem eredeti, hanem egy kovácsolt replika.
Annyira hajlik, hogyha beleszúrja a földbe, elhajlik, a markolat súlya miatt.
Megkérdeztem ma: Oakeshott XVII-es penge.
A lovagi kard 1,5 kg körül szokott lenni, amennyire én tudom. És acélból volt, nem vasból.
Nekem azért volt fura a hajlékonyság, mert ezt a típust már elvileg szúrásra fejlesztették ki, és ha elhajlik nem nagyon lehet vele keményebb anyagot átszúri szerintem.
okoska utolsó, szerinted a vasban nincs szén? úgy gondolod, hogy az acélt úgy gyártják, hogy a vasat ötvözik, összekeverik a szénnel?
Látom ráakadtál a wikipediára és bemásoltad a legelső mondatból az acél definícióját.
Elárulom, hogy a vas amit az ércből nyernek, tartalmaz szenet, sokkal többet mint az acél. 3-4%-ot mondjuk.
Ha elolvasod a wikipediát, akkor láthatod, hogy az acél max 2.11%-ot tartalmazhat.
Elsősorban azért (is) lesz rugalmasabb, mert a vas széntartalmát csökkentik. Ezt a középkorban úgy csinálták, hogy tűzbe tették, addig hevítették míg izzani nem kezd, és ütötték, utána gyorsan lehűtötték hideg vízben. Így csökkentették a széntartalmát.
Az, hogy két különböző széntartalmú acél között melyik a rugalmasabb, nem tartozik ide.
amúgy gépésznek tanultam, és ugyan marhára utáltam, de azért a vas-acél téma még rémlik.
Nem én képzelem, hogy a másik minden lépését tudom, hanem te. Nem néztem a wikipédiát, csak valami nekem is rémlett géptanból. Mellesleg TUDOM, hogy a wikipédián szoktak írni ökörségeket.
És amúgy, ha már kardokról meg széntartalomról van szó, akkor nagyon is ide illik az, hogy 1095-ös acélból kovácsolt kard keményebb de éltartóbb mint a 1060-asból, amelyik rugalmasabb de nem tartja úgy az élét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!