Mit gondolsz a tudományok ról? Szerinted Jó irányba visz minket a kíváncsiságunk?
Mit gondolsz a tudományok ról? Szerinted Jó irányba visz minket a kíváncsiságunk?
Itt van pl. a tudományok ról. Ez rossz irány. Ezoban erősen szidják a népek a szkeptikusokat.
De hát amióta világ a világ, a kíváncsiság és a kétkedés vitte előre. Még a tévutak is jobbak, mint a vakhit.
A kíváncsiságunk minden irányba megy, amerre van mire kíváncsinak lenni.
A sok new age bullshit felé meg ha nem megy, azért, mert ott nincs mire kíváncsinak lenni.
Szépen állnánk, ha az ősember szakócapattintás helyett is leült volna filozofálni, hogy az ezoterikus világ mennyivel érdekesebb, mint vadászni, halászni és nem éhen halni.
Ha mondasz bármilyen más utat a természet megismeréséhez akkor az fogja előrébb vinni az emberiség kollektív tudását.
Ám eddig semmilyen más módszer nem vitt egy centiméternyit sem közelebb a megismeréshez. Csak a tudományos módszertan az egyetlen ami tényleg működik.
Sem az ezotéria, sem a vallások, sem az áltudományok nem vezettek soha egyetlen találmányhoz vagy valódi felfedezéshez.
A kíváncsiság pedig örök kísérőnk az emberré válás útján. Lehet vannak árnyoldalai, de ez hajtja előre a civilizációt. Ez az ami kiemelt minket az állati sorból.
Persze élhetnénk boldog tudatlanságban egy ideális paradicsomi világban, ahol már mindent ismerünk és nincs többé kíváncsiság. Valaki biztos élvezné ezt a tengeri uborka létet, és leélne egy boldog de középszerű életet az alap igények kielégítésével. Evés, szex, szórakozás, család stb. A világ és a természet viszont kegyetlen hely, szóval ilyen paradicsom sohasem létezett. Túlélés volt mindig is.
Szerencsére mindig voltak olyanok, akiket az érdekelt mi lehet azon a hegyen túl, vagy hogyan gyárthat jobb íjat, netán miképp olvaszthat meg érceket, s hogyan termeszthet növényeket, hogy ne kelljen a természetnek kiszplgáltatva lenni.
Ezek hajtották előre a civilizációt, a kíváncsiság génjével.
Hát ha életben maradni szerinted jó dolog, akkor igen!
Persze bízhatunk abban is hogy majd az ufók megmentenek minket, maikor a Föld már élhetetlenné válik. Vagy jön egy aszteroida és kettécsapja a bolygónkat. Esetleg imádkozhatunk, hogy Valamelyik vallás istene leszáll az égből és megállítja az aszteroidát. Vagy elkezdi dobálni a mannát az égből, amikor már kifogyóban lesznek a Föld erőforrásai, meg háborúk lesznek a megmaradt ivóvíz miatt...
Várhatjuk összeölelkezve a világvégét, vagy folytathatjuk a tudományos megismerésünket és életben maradhatunk. Egy biztos: Tudomány nélkül biztosan meghalunk. Lehet, hogy csak pár millió év múlva, de akkor is el fogunk pusztulni, akár mennyire is szuperül élünk harmóniában a természetben. Sajnos a világűr úgy működik, hogy az ilyen életformák mint mi, előbb utóbb kipusztulnak.
Meglátjuk mennyire lesz elég a tudományos és technológia fejlődésünk: Talán segít megint túlélni, mint a tűz használata a jégkorszak idején. Talán nem. Egy biztos: Tűz nem azért volt, mert a sámánok odavarázsolták, hanem mert volt 1-2 tudományosan gondolkozó ősember és rájöttek mik a feltételei az égésnek és hogyan lehet felébreszteni és táplálni azt. Ezek az ősemberke okosak voltak. Mások meg imádkoztak, hogy ne fagyjanak meg. Ők sajnos meghaltak... Ilyen az élet...
A You-Tube is csak akkor éri el a célját, ha lesz egy kíváncsi ember és megnézi a video-t.
Ő tanul belőle és így voltaképp fejlődik a kollektív tudás.
Az egyén tudása viszont kissé átalakul. Ahelyett, hogy mély ismeret anyaggá válna valami az agyakban, helyette a tudás hozzáférési helyét jegyezzük csak meg.
"Mit gondolsz a tudományok ról?"
Leginkább hogy a ragozott alakjukat is egybe írjuk.
Amúgy meg: A tudománynak van az elméleti definíciója, amit a tudományos módszertan fogalmaz meg.
Minden olyan ismeretszerzés, ami a tudományos módszertan szabályai szerint történik, az tudomány.
És sajnos van a gyakorlati élet, amikor is rengeteg mindenre ráhúzzák a "tudomány" szót.
Pl a filozófiatudományok, vallástudományok egy jó része egész egyszerűen szerintem, és sokak szerint nem felel meg a tudományosság követelményeinek.
Legalábbis biztosan nem olyan hardcore tudományok, mint a természettudományok.
Amúgy mit kéne gondolnom pl a természettudományokról?
Örülök nekik. Unalmas lenne egész életemben csak a nőkről, és az alkoholról beszélgetni. Plusz örülök neki, hogy nem tudatlanságban kell rettegnünk még mindig a napfogyatkozástól, hanem együtt csodálhatjuk meg védőszemüvegen keresztül és élvezhetjük a jelenség ismeretét. A tudás hatalom.
"Szerinted Jó irányba visz minket a kíváncsiságunk?"
Az attól függ mire vagyunk kíváncsiak.
Ha arra vagyunk kíváncsiak hogy hogyan élhetnénk egymással békében, és jólétben, az nem baj. Ha arra hogy hogyan tüntethetünk el embereket egy területről...az kissé bajosabb.
Fölöslegesnek tartom a tudományt összevetni azzal, hogy valaki mondjuk taoista vagy sem, vagy akármi, ettől függetlenül is megvizsgálható a tudomány iránya és annak megfelelősége, és semmit sem változtat a tudomány jó vagy rossz összetevőin egy ilyen viszonyítási kísérlet.
Valószínűleg mindenki számára ismert valamennyire és nem is vitatható, hogy a tudományos fejlődésnek nincs egy egyöntetű, az egész emberiségre nézve általános pozitívuma. Nagyon változó, hogy kiknek az életében mit hozott és az neki mennyire jó ténylegesen. Ez a közösségek különféle csoportjaira akár nagyban eltérő hatást jelent.
Leginkább az emelhető ki ebből a kérdésből, hogy valóban a mai időkben kezdett előtérbe kerülni, több olyan tudományos, illetve modern kori alapkérdés, aminek bizony vannak hátrányai is. Tehát az egész emberiségre nézve való irány vizsgálatának is a kérdése.
Érdemes itt szem előtt tartani azt is, hogy a tudomány iránya az nem egy előre és jól kitalált és mindenkinek pozitív terv mentén keletkezik, ami nyilván felveti a mindenkire nézve csak és kizárólag előnyösségének vizsgálatát is. Valószínűleg nagyon elvakultnak számít ma az, aki szerint a tudomány semmi rosszat sem hozott az embereknek, biztos van ilyen is, de pár negatívumot mindenki tudna mondani, így jogosan vizsgálható a kérdés is.
Itt a részleteken túl a fő kérdés talán az lenne, hogy
- mi is ez az irány, vagy milyen összetevői vannak,
- kire/kikre milyen hatással van, és
- honnan ered és
- hogyan lehet vizsgálni, mit kell benne vizsgálni.
Valahol ezen témakörök mentén ez megnézhető és az emberiségnek is fontos igazából, hogy ezzel is elkezdjünk foglalkozni.
Inkább a világgazdaság haladási irányán kéne törpölni, mert az bizony nem biztos, hogy jó.
Bár én úgy látom, hogy a probléma öngyógyító lesz, a gazdaság kénytelen lesz igazodni a változó feltételekhez.
A kérdés, hogy ez mennyire lesz drasztikus és mi mennyire szívjuk meg.
A világgazdaság szerintem is vastagon érinti a témát, és még a szociális szokások területe is. Értve ebbe a felröppenő divatokat (nem csak ruha terén), a szubkulturális szokásokat, egyéni és családi területet, meg országok között terjedő szociális, mindenféle csoportok szerint... Hiszen valahol a tudományok is az emberekből indulnak ki, mert hát azt is emberek csinálják, ki más, így a tudományok iránya is.
Szerintem több tényező is kitesz egy-egy szeletet a tudományok irányának meghatározásából.
Elég egy nagymértékű érdeklődés a drónok iránt és amilyen gyorsan jött, ugyanolyan gyorsan fejlődött is a drón technológia. Vagy a bio és más tisztább élelmiszerek iránti igény is megnövekedett és technológiák is ráépültek a területre. Ilyen a környezetbarát energiatermelés is, és vannak még ilyenek, amiknek egy pozitív társadalmi igényben jelentkezett a kiindulási pontja és az iránya is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!