Ha egy nagy tömegű test a fény sebességével, vagy annál gyorsabban halad a világűrben, akkor keletkezhet ott egyfajta gravitációs robbanás?
"csak nagyon közelítjük nem jön létre a robbanás sem, tehát elvileg kúp sincs."
Na ezért mondom, hogy az analógia a hangsebességgel sántít.
Itt a kúp kialakulása jóval fénysebesség alatt megkezdődik, csak a fénysebességet közelítve exponenciálisan erősödik (és lapul egyre közelebb a 45 fokos félkúpszöghöz).
Igazi "robbanás" nem is történik, egy folyamatosan erősödő jelenségről van szó. Akit ér a kúppalást, az robbanásszerűen kapja meg a hatást, de ennyi.
A hangsebességgel meglehetősen távoli a rokonság, lévén az tömeggel rendelkező, turbulens mozgásokra képes közeget mozgat meg, a fénysebességhez közeledés viszont tömeg nélküli fényt, plusz a gravitációs hullámokat, ami elvileg szintén tömegtelen.
Amúgy szerintem ilyen sebességnél a mélyűr igen ritka por- és gáztartalma is már robbanásszerű jelenségként sűrűsödik a jármű előtt, hogy a tömeggel rendelkező részt is vegyük.
Turbulencia ott sem lesz, hiszen igazi homogén közeg ehhez nincs.
Ez így tök érthetö, még egy kérdésem van ehhez. A hangrobbanás közegben jön létre, turbulencia, miegymás. A fénysebességet közelítve a világürben (tekintsük tökéletes vákuumnak) hogyan okozhatunk fényrobbanást? Ezek szerint ott a közegünk a tömegtelen fény, ami kitölti az egészet, és úgy kell elképzelni mint a kozmikus háttérsugárzást vagy egy tömegtelen fényóceánt?
Ha jobban belegondolok, mivel a csillagok gömbök, minden irányban bocsátanak ki fényt, tehát vizuálisan elképzelve (mivel a fény részecske is) tekinthetjük közegnek, mint pl ahogy körbevesz minket a víz.
Érthetöbben, ha minden hullámhosszot látnánk a szemünkkel, akkor a világür nem sötét, hanem világos lenne?
Logikusan a fény hullám mivolta miatt fényrobbanás nem jöhet létre. Kialakulhat-e olyan, ahol az ürhajó által visszavert fényhullámok olyan interferenciapalástot hoznak létre mint a hangrobbanásnál? Vagy esetleg a lenti link szerint (mivel fénysebességet közelítve hatalmas energiák vannak) tekinthetjük a fényt is anyagi közegnek, ami mégis képes a turbulenciára?
gondolom erröl nincs új eredmény azóta:
"A fénysebességet közelítve a világürben (tekintsük tökéletes vákuumnak) hogyan okozhatunk fényrobbanást?"
Sehogy. :D
Egyszerűen csak minden fényt, elektromágneses hullámot, amit egy lassabb test maga elé szórna, saját sugárzást és visszavertet, egyszerre kapjuk meg a kúp palástján, jókora doppler-eltolódással.
Amit maga mögött bocsát ki, ver vissza, azt meg infrairányú eltolódással a kúpon belül, amögött, nagyon kicsi intenzitással, hiszen az más nincs "összesűrítve", inkább széthúzva.
"Érthetöbben, ha minden hullámhosszot látnánk a szemünkkel, akkor a világür nem sötét, hanem világos lenne?"
Hát, ha így nézzük akkor igen.
Ha megnézel egy rádióteleszkóp képet, akkor már nem ürességben pontok vannak ,hanem teljes terített kép.
De sima látható fénnyel is telítve van az univerzum, csak a mi szemünk érzékeléséhez kevés.
"Kialakulhat-e olyan, ahol az ürhajó által visszavert fényhullámok olyan interferenciapalástot hoznak létre mint a hangrobbanásnál? "
Hát a kúppalást, amit írtam, erről szól, hogy ebben mennyi az interferencia, azt nem tudom, nem hiszem, hogy az itt lényeges, maga az összetorlódott fényenergia a lényeg.
"tekinthetjük a fényt is anyagi közegnek, ami mégis képes a turbulenciára?"
Hát nem tudom, én ezekben a cikkekben sem látok oylat, ami erre utalna.
Turbulenciához egymással kölcsönható, tömeggel rendelkező részecskék kellenek.
Szerintem még a hajó előtt tolt gáz és por sem képes turbulenciára, mert az csak a hajó sebességével sűrű, oldalra szóródva, jóval kisebb sebességnél már csaknem tiszta vákuum.
Egy úrbeli atomrobbantás szétsugárzódása, kivetődő anyaga sem turbulens, nem tudom, ez miért lehetne az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!