Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Reális, hogy kb 10 év múlva...

Reális, hogy kb 10 év múlva katasztrófa legyen a túlzott automatizálásból?

Figyelt kérdés

Honnan lesz az embereknek munkájuk?

Ráadásul a ma nagyratartott szakmákat fogja kiváltani, pl programozó.


Buszsofőr, villamosvezető és főleg fodrász, szobafestő továbbra is kell majd.


2020. jan. 23. 00:43
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:

Milyen mesterséges intelligenciáról beszélsz?


10 év alatt sehová se jutunk kb egy valódi MI szinthez képest.


Nem látom be, hogy biorobotnak használni jelenleg az embereket éhbérért, brutális monotonitással miért jó? Azon kívül hogy elfoglalod őket napi 8-10 órára... cserébe lelkileg és testileg is emberi roncsok lesznek évek alatt. Pl egy monoton gyári munka, vagy akár egy TESCO pénztárban is.

2020. jan. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:

Egyébként meg az automata gyárak addig fognak és tudnak termelni amíg valaki megveszi a termékeket.


Ha nincs fogasztóképes kereslet, mert mindenki a híd alatt csövezik a lánghordók mellett, akkor ki fogja megvenni az automaták által gyártott termékeket?


Ez a folyamat szabályozza magát. A szociális háló kiterjedésével jobban járunk egy "robotadóval" és alapjövedelemmel, hogy fennmaradjon a fogyasztóképes kereslet.


Új munkakörök meg mindig is lesznek, a következő generációt erre kell nevelni.

2020. jan. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
95%

Oké 70%-os, akkor csak arra válaszolj nekem:


Az emberi természet valóban összeegyeztethető az alanyi jogon járó alapjövedelemmel?


Ne a legelhivatottabb, legmotiváltabb, legéleseszűbb ismerőseidre (vagy ha magadra ismersz akkor ne magadra) gondolj!


A társadalom jelentős részét, alsó 30-40%-át képezőkre, akik jelenleg az általad leírt lélekölő (gyakran fizikailag is káros) munkákat kénytelenek jelenleg végezni.

Szerinted jól jönne ki belőle a világ, ha ennek az alapvetően nem iskolázott, nem motivált, hogy pejoratívan fogalmazzak "proli" értékrenddel rendelkező társadalmi réteghez hozzávágnál havonta X összegnyi pénzt, csak úgy alanyi jogon?


Ez szerinted nem egy eszetlen mértékű túlfogyasztáshoz, és idővel társadalmi feszültséghez vezetne? Mert mondjuk lehet hogy némely szakma nem lenne arányosan jobban fizetve, mint az alapjövedelem, amit a teljesen inaktív otthon tespedő proli is megkaphat?


Nem tudom így hirtelen megindokolni adatokkal, hogy miért ellenszenves nekem a munka nélküli világ, de úgy érzem ez az emberi természettel (emberi lélek, emberi psziché) összeegyeztethetetlen világ lenne.

És nem azért mert 90 előtt születtem volna a szocializmusba, ahol a munkát dicsőitették minden formában.

24 éves vagyok, de egyszerűen az az eddigi élettapasztalatom, hogy a munka nélkül élő ember egyszerűen elveszít valamit ami többé tenné mint egy ketrecben élő állat.

Egyszerűen mintha onnantól belesüllyedne egy lassú lelki és testi önrombolásba.


Te nem így érzed?

2020. jan. 25. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

Az egész elgondolás nem összeegyeztethető az alapvető emberi jellemmel, pláne azzal, ahogy az ember viselkedik, ha hatalmas és/vagy pénzt kap.


Ha az ember ennyire irgalmas és ésszerű lenne, nem kísérték volna végig a történelmet háborúk.


Amúgy 70%-os, milyen új munkakörökre gondolsz?

Vagy csak úgy gondolod, hogy lesznek, mert csak? Én nem szeretem a "csak mert"-eket. ;)

2020. jan. 25. 19:21
 25/29 anonim ***** válasza:
70%

Kérdező jól mondja.


A jelenlegi technológiai forradalom leginkább az emberi agyat akarja imitálni, ahol tudja pótolni.


Az eddigi technológiai fejlesztések az emberi izomerőt, az emberi monotonitás tűrést, az emberi precizitást akarták mindig megugrani.


Így lett a textilgyárban gőzgép a munkás helyett, így lett az audi gyárban a kézi szerszámos munkás helyett automatizált lézerrel vágó robot.


De mindig volt hova menni, mert az emberi agyat semmi nem tudta helyettesíteni, és ha létrejött egy automatizáció, akkor mindig volt hova átképezni magunkat (pl megépíteni, javítani, fejleszteni azt a gépet, ami kiváltotta az előző lépcsőfok emberi munkásait).


De ma már az emberi agyat haladják meg a gépek.

Mind gondolkodási sebességben, mind adattárolásban, és nemsokára tanulás és döntéshozatal terén is.


Mit mondasz a tömegközlekedésben, vagy szállítmányozásban dolgozónak, aki helyett okosautó, okosvonat, okoskamion fog gurulni az utakon?

Végezzen el 30-40 évesen egy 5 éves egyetemet, és legyen software fejlesztő?

C'mon guys, ennyire senki ne legyen gyakorlatiatlan.

2020. jan. 25. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
47%

Nem mondtam hogy nem lesz negatív hatása... de elkerülhetetlen. Máshogy nem tartható fenn a világgazdaság.


Ha egy munkának nincs értelme, akkor annak nincs tovább értelme. Nem lehet mit tenni. Csak azért nem fogják a gépeket elfelejteni, hogy az értelmetlen biorobot munkát fenntartsuk. Ez a történelemben nem működött, maximum az autokráciákban.

...

Az alapjövedelem a kisebbik rossz. A nagyobbik rossz az az éhséglázadás, fosztogatás, "slum világ", polgárháború, régió destabilizáció..és természetesen a gazdaság összeomlása. Erre senkinek nincs más megoldása.


Egyébként az emberek jelentős része most is gyűlöli a munkáját, főleg a biorobotok.

Plusz azt se felejtsük, hogy jelenleg nemhogy munkamélküliség, hanem jelentős munkaerőhiány van a szolgáltató szektorban. Az emberek lusták és nem akarnak dolgozni. Az esetleges szociális háló kiterjedésével még fel is értékelődhetnek a valódi munkák, mivel a tényleges munkaigényre már nem lesznek százak akik jelentkeznének csak mert éheznek mondjuk. Így mondjuk egy szolgáltatószektorbéli állásra többet kell fizetni, hogy alapjövedelem helyett odacsábítsák az embereket. Az eddig kísérletekből amúgy az derül ki, hogy nem csökkent jelentősen a munkanélküliség (bár vegyesek és kis elemszámú adatok ezek) .. de az emberek így vagy úgy feltalálják magukat.


A szolgáltató szektor és az emberi "soft skill" nem helyettesíthető még sokáig. Mert nem is cél a helyettesítése. Persze ezek is valószínűleg diplomás állások lesznek, mivel kell némi IQ/EQ emberekkel való foglalkozáshoz. Jelenleg is nagy a munkaerőhiány...


Ott lesz változás, hogy ahol eddig biorobotokat alkalmaztak, a "bio" eltűnik. Őket a kiterjesztett szociális háló majd felfogja. Muszáj, mert kockázatos ha leesnek.

2020. jan. 25. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:

Jó, csak ez nem ilyen pozitívan fog megtörténni.


Vagy halomra lőnek minket, mert a hatalmasoknak csak az ő érdekük számít. Hogy mi élünk-e és hogyan, az nem.


Amúgy nekem pl se EQ-m (sőt, rettentően utálom az embereket), se IQ-m. Elsőként fognak lelőni. :D

2020. jan. 25. 20:22
 28/29 anonim ***** válasza:
32%

Nézd, ha lelőnek mert munkanélküli/haszontalan leszel, az azt jelenti hogy a jelenlegi civilizációnk összeomlott. Valamilyen disztópikus véreskezű diktatúra lesz hatalmon vagy teljes anarchia uralkodik a társadalomban.


Legkisebb gondja akkor az embereknek az automatizáció lesz... Felesleges ezen aggódni.


Technikai civilizáció és gazdaság nélkül meg a technikai fejlődés sem tartható fenn ilyen ütemben. Szóval ezek egymást kizáró lehetőségek


A mostani gazdaság a jólétre és a fogyasztói társadalomra épül. Ha halomra lövik az embereket, akkor ennek vége és nem lesz értelme új Iphone-t gyártani.

2020. jan. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 2*Sü ***** válasza:
76%

> Isten őrizzen egy olyan világtól, ahol pl a bíróságokon robot bírók és robot ügyvédek legyenek.


Nem biztos, hogy annyival rosszabb lenne a helyzet. Ha a bíró ember, akkor befolyásolni fogja a döntésében az ő szubjektív értékrendje, szemlélete, és erre a jogszabályok meglehetősen tág teret is adnak. A politikai természetű torzulásokról, korrupcióról már ne is beszéljünk. Ugyanazért a bűntettért kvázi ugyanolyan körülmények esetén az egyik bíró ilyen, a másik meg olyan ítéletet hoz. Ha algoritmikus lenne az igazságszolgáltatás, akkor meglehet, hogy számos speciális ügy esetén egy MI talán az ember számára nem a legelfogadhatóbb ítéletet hozná, de számtalan esetben meg sokkalta következetesebb lenne. Ez utóbbi esetén mindenki tudná, hogy !pontosan! milyen következményei lennének egy-egy jogszabálysértésnek, az előbbi, speciális helyzetben meg a törvényhozóra hárulna a felelősség, hogy jobb, az emberek számára igazságosabbnak tartott jogszabályokat alkosson.


> De pl egy robot előadóművész is eléggé unalmas lenne


Ugyan nem robotokkal, hanem más eszközökkel, de az előadóművészet automatizálása már régi történet. Régen ha zenét akartál hallgatni, akkor közvetlenül a zenészt hallgattad, akinek az előadásmódja illeszkedett a helyhez, a közönséghez, az eseményhez, a hangulathoz. A zene interaktív természetű dolog volt, a hallgató nem passzív befogadó, hanem aktív formáló is volt. Ezt váltotta ki a rögzített zenefelvétel, ami helytől, közönségtől, hangultattól függetlenül ugyanolyan. Régen egy vásári komédia is interaktív volt, az előadást a nézők beszólásai, a nézők reakciói is alakították. A színház már kicsit különválasztotta a nézőt az előadótól, de még így is minden előadás egyedi volt, a néző oda fókuszálhatta a figyelmét a színpadon, ahova szerette volna, az egyik néző az előtérben beszélő színész figyelte, a másik néző meg a háttérben közben valamit csináló színészt. A film meg mindig ugyanolyan, a néző figyelmét sokkal jobban fókuszálja arra, amire a rendező szeretné, hogy a néző fókuszáljon. Ha a színész arcjátékára akarja fókuszáltatni a néző figyelmét a rendező, akkor egy közeli felvételt vág be, amiben nem látszik a háttér, a tágabb kontextus.


Végül is tulajdonképpen mi egy CD lejátszó, vagy egy mozi, ha nem „automatizált” előadóművészet bizonyos értelemben? Oké, hogy hús-vér emberek élő előadását mutatja meg, de tulajdonképpen csak 100%-os utánzás történik. Ez nem csak fényekkel lehetséges egy mozivásznon, hanem akár robotokkal is egy színpadon. De mi ebbe nőttünk bele, én legalábbis ha barkochbázás közben egy színészt akarok kitalálni, elsősorban filmszínészre gondolok, meg hogy melyik filmben „láttam” (pedig soha az életben nem láttam személyesen), és ha mégsem filmszínészről lenne szó, csak idővel gondolnék a színházi színészre.


> Ilyen pl szerintem a pszichológus, a pedagógus, az idősekkel foglalkozó szociális ápoló, a rehabilitációs szakember, a gyermektábori foglalkozó, meg bizony a prostik is.


Ebből a pedagógust bizonyos kor felett ki tudja váltani egy online tanfolyam, online oktatás is. Illetve amíg általános iskolában egy tanár 30 diáknál többet nem ildomos, hogy tanítson, addig egyetemen – megfelelő hangosítással, egyéb eszközökkel – már százakat is tud ugyanaz a tanár tanítani. De televíziós, internetes online, vagy utólagos közvetítéssel ezreket, sőt akár milliókat is meg tud szólítani az, aki valamit tanítani szeretne, és át tudja adni a tudását. A prostik esetén meg szerintem a szexrobotokra is sokan lennének vevők. De kétségtelen, hogy a többi felsorolt szakma – és még egy csomó más is – olyan, aminél jobban szeretnénk hús-vér emberrel találkozni.


~ ~ ~


És attól, hogy valami automatizálható, még nem biztos, hogy automatizálni is fogjuk. Pl. nagyobb bevásárlóközpontoknál már automata pénztárnál is lehet fizetni, és sokan ezt is választják, mert ezt érzik kényelmesebbnek. Így aztán ugyanazt a pénztári munkát, amit 20 ember is csak futószalag módjára tudná megcsinálni, ugyanazt el tudja végezni 5-10 ember. De ha még hús-vér pénztárosnál is fizetsz, a párbeszéd kimerül egy köszönésben, meg néhány sablon kérdésben és válaszban („vagy X pontgyűjtő kártyája?”, „bankkártyával fizet?”). Sőt a kereskedelem egy igen jelentős része kezd

az offline boltokból az online térbe költözni, egyre több dolgot nem a boltban – mint épületben – vásárolunk meg, hanem netről rendeljük. Régen azért a boltos – mivel kevesebb embert szolgált ki – ismerte a vevőit, el is beszélgetett vele. Mint ahogy ma is, egy kisboltnál nem csak kiszolgálnak, hanem számon tartanak, mondjuk tudja az eladó, hogy van egy gyereked, megkérdezi, hogy hogy van, stb… És a bevásárlóközpontok, szupermarketek ugyan eléggé háttérbe szorították a kisboltokat, attól még vannak kisboltok, és van is rá igény.


Vagy pl. a sörgyártás is szinte teljesen automatizálható. Mégis van igényünk kézműves sörökre is. A film is kvázi automatizálható, Brad Pitt egyszer eljátszik egy szerepet, és nem kell városról városra járva minden esete kétszer eljátszani a szerepet, és mi ezt ugyanannyira átérezhetőnek, értékesnek tartjuk. Ennek ellenére nem szűnt meg a színház sem. Van rádió, van CD, van MP3 lejátszó, meg még egy csomó dolog, ennek ellenére továbbra is igény van élő zenére (könnyűzenében is, klasszikus zenében is). Lehet venni automatizáltan gyártott bútort is, de akinek van rá igénye és pénze, az továbbra is választhatja és választja is, hogy egy asztalos egy egyedi bútort gyártson le neki.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Lesznek változások. Talán olyan változások is, amik nem fognak annyira tetszeni sokaknak. Lehetnek olyan változások, amik akár tömegeket visznek majd az utcára. amihez majd alkalmazkodni fog a társadalom és a gazdaság. De az biztos, hogy nem 10 év alatt fognak ilyen változások lefolyni. Ahogy írtam, anno volt egy csomó szakma, amit az automatizálás háttérbe szorított. Lett helyette egy csomó új szakma, ami ugyanúgy nem kíván különös képességeket, sőt még tanult tudást sem, mégis sokak számára érhető el.


De tulajdonképpen hasonló kérdést hasonló pesszimizmussal tettek fel a XIX. század elején– lásd luddizmus –, végén, a XX. század elején, közepén, mint ahogy ma is. És lehet, hogy ma még sokkal inkább jogos a kérdésfelvetés hosszabb távra nézve. De hogy 10 éven belül gyökeresen nem fog átalakulni az ipar, meg a munkaerőpiac az biztos. 30-50 év távlatában már talán, de addigra egy más generáció lesz, aki gyökeresen más világba született bele.

2020. jan. 26. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!