Reális, hogy kb 10 év múlva katasztrófa legyen a túlzott automatizálásból?
Honnan lesz az embereknek munkájuk?
Ráadásul a ma nagyratartott szakmákat fogja kiváltani, pl programozó.
Buszsofőr, villamosvezető és főleg fodrász, szobafestő továbbra is kell majd.
Nem, nem reális, és már volt a kérdés.
Jó lenne, ha visszanéznéd.
A programozó nem egy szimpla fogalom.
Vannak programtervező informatikusok, azoknak a munkája nem váltható ki még sok évtizedekig.
Meg vannak azok az egyszerű kóderek akik egy megadott terv alapján lekódolják a programot. Ilyenből Dunát lehet rekeszteni és már most sincs igény rájuk. Buknak be a Greenfox és hasonló iskolák.
Önmagában programozni bárki tud, és a gépi algoritmusok is egyre jobbak, de ezek inkább egyszerűsítik a valódi szakemberek munkáját.
Ez a legkisebb veszély...
10 éven belül nem lesz még nagy változás, csak az egyszerű gyártísósori munka, pénztári eladó, esetleg kamionsofőr munkalehetősége csökken...
Egyébként villamosvezető már ma sem kellene, ha nem lennének villamos elé ugráló gyalogosok és autósok.
De 50 év múlva már valószínűleg tényleg nem kell.
Amúgy meg hiányzik a faeke?
Ki akarod dobni a traktort, mint katasztrófa előidézőjét?
Hiszen megszünteti a szántóvető munkáját.
Ne legyél agybajos!
> Reális, hogy kb 10 év múlva katasztrófa legyen a túlzott automatizálásból?
Nem tartom reálisnak, főleg 10 éven belül. Ahogyan 10 évvel, 20 évvel, meg 100 évvel ezelőtt sem lett belőle katasztrófa.
> Honnan lesz az embereknek munkájuk?
Ha valaki az automatizálás miatt veszíti el a munkáját, akkor keres olyan munkát, ami nincs automatizálva. Fog találni, ha akar. Bár folyamatosan történik az automatizálás folyamata, mégis úgy általában munkaerőhiány áll fenn. De ma egy gyárban x ember előállít annyi terméket, mint 40 éve 10*x ember, és mit 150 éve 50*x ember. A történelem során megszűntek szakmák. Ma nincs szükség kádárokra, legalábbis olyan mértékben nincs, mint 200 éve volt. Teknővájó, szénégető, kerékgyártó, sorompóőr, drótostót, tutajos, jeges, lámpagyújtogató, telefonközpont kezelő sem sok van ma. De lassan az órás, vagy a kalapos szakma is kezd kihalófélben lenni. Helyette viszont megjelent egy csomó új szakma.
A dolog meg nem történik olyan gyorsan, hogy az egymást követő generációk ne tudnának alkalmazkodni hozzá.
A dolog egy másik aspektusa, hogy mondjuk egy gyárnak egy bizonyos szintig érdeke van az automatizálásban. De nem bármi áron. Oké, egy autógyár munkát ad a környéken x ezer embernek. Ha az automatizálással fele annyi emberrel is elő tud állítani ugyanannyi terméket, az neki megéri. Oké, csak azt az autót el is kell adni. Ha tömeges munkanélküliség van, akkor tömegek nem tudják megengedni maguknak, hogy autót vásároljanak. Hiába gyárt olcsón és sok autót, ha nem tudja eladni. Úgy általában az ipar egészére nézve a túlzott automatizálás vissza tud ütni. Ezen belátás mentén van egy csomó olyan munkahely, amit rég fel lehetett volna számolni, és automatizálni, de mégsem teszik.
> Ráadásul a ma nagyratartott szakmákat fogja kiváltani, pl programozó.
Sejtésem szerint nem vagy programozó. Ha van szakma, amit a lehető legkésőbb fog kiváltani az automatizálás, az pont a programozói szakma. A programozó nem gépiesen végrehajt valami megszokott feladatot, a programozás intelligenciát és kreativitást igényel, azt meg a legnehezebb automatizálni. Nota bene magának az automatizálás mögött szoftverek vannak, az automatizáláshoz buszsofőrre, fodrászra nincs szüksége, programozóra annál inkább. Arra nem nagyon látok esélyt, hogy egy laikus akármilyen szabatosan is körülírja, hogy milyen programot szeretne, abból bármiféle automatizálással előállna egy program. Nekem voltak álmatlan éjszakáim olyan SQL lekérdezés megalkotása miatt, aminél nehéz volt megfogni a megoldás lényegét, és még csak hasonló jellegű megoldott problémára sem találtam példákat, amiből inspirálódni lehetett volna.
> Buszsofőr, villamosvezető és főleg fodrász, szobafestő továbbra is kell majd.
Buszsofőrre biztos szükség lesz az önvezető autók térnyerése után is?
Villamosvezetőre szerintem már most sincs igazán szükséges, a kötött pályás közlekedést a legkönnyebb automatizálni. Nota bene már teszteltek önvezető villamost.
Szobafestő? Ebben is lépegetünk előre. Lásd pl.: https://www.youtube.com/watch?v=Dam61WpeSmo
Fodrász? Na azt tényleg nehéz automatizálni. De már vannak fejlesztések ilyen téren is. De sejtésem szerint a fodrász szakma előbb lesz automatizálva, mint a programozóé.
"Honnan lesz az embereknek munkájuk?"
szegény telefonvonalkötögető asszonyok, mind éhen haltak. meg a tv bemondó nénik is. meg az utcalámpa gyújtogatók is. meg az ébresztőemberek is (humán meghajtású ébresztőórák). meg a krónikamásoló papfiúkák is. meg a kőtáblaírnokok is.
Programozóként nem félek, hogy munkanélkül maradnék. Automatizálással esetleg a biorobot programozókat váltják ki.
De tudod hány szakma van, ami az évszázadok során kihalt vagy megváltozott az automatizáció miatt? Aztán valahogy mégsincs tömeges munkanélküliség.
"Honnan lesz az embereknek munkájuk?"
A robotok miatti sokkal nagyobb gyártási volumen révén sokkal nagyobb munkamennyiségre lesz szükség a NEM robotizálható (illetve gazdaságtalanul robotizálható) területeken, vagyis az automatizált műveletek embereit fel fogja venni a NEM automatizált műveletek növekvő mennyisége, munkaigénye.
"Ráadásul a ma nagyratartott szakmákat fogja kiváltani, pl programozó."
Na konkrétan a programozót nem. Még ha bővülni fog is az automatizálható algoritmus-készítés, a programozás vázát egész addig emberi programozók fogják adni, amíg az AI-k nem lesznek TELJESEN emberi agy szintűek.
Az önevolváló tanuló programok sem fogják az emberi munkát teljesen kiváltani, mert szükség lesz az emberi kontrollra, hogy az önálló tanulási algoritmusokat kordában tartsák.
Nem dőlt össze a világ akkor sem, mikor a taxik leváltották a konflisokat, amikor a kontinensközi repülés bejött a hajózás alternatívájaként stb.
"Buszsofőr, villamosvezető és főleg fodrász, szobafestő továbbra is kell majd."
Nem. Pont ezek nem fognak kelleni.
Önvezetés tömeközlekedésben már ma egyre több teret nyer, főleg kötött pályás járműveknél.
Fodrász?
Hm.
Úgymond sztenderd frizurákhoz már csak addig fog kelleni, amíg a szenzorok és manipulátorok el nem érik a szükséges finomságot. Ez már elég közel van.
A kreativitást, mondhatni művészi érzéket igénylő hajköltemények igényelnek igazán csak embert.
De lehet, hogy a közeljövőben azok is csak a dizájn szakaszra, aztán az ollót már robot fogja.
A változás körülbelül akkora léptékű lesz, mint anno a manufakturális gyártás átalakulása tömeggyártássá.
A Ford T-modell gyártása sem csökkentette a munkaerő-szükségletet az addig fennálló szinte egyedi autógyártáshoz képest, hanem éppen növelte, egyben pedig növelte a gyártás volumenét, a munka szaktudás-szükségletét viszont csökkentettek, a keresetet meg szintén növelte.
Minden forradalmian újtól fosik a világ, mindenben azonnal rémet látunk.
A történelem ismétli magát, ezen a téren nem tanultunk a hibáinkból.
A villamos elé párszáz méterenként behajt egy autó, befut egy gyalogos. Sokszor az autósor viselkedéséből előre látszik, hogy valószínűleg be fog kanyarodni, a gyalogost pedig ki lehet szúrni, hogy az út másik oldaláról elkezdett futni vagy ott a busz, és várhatóan ki fog lépni mögüle. Ilyenkor a villamosvezetők bizony már előre lassítanak, és a gyalogos, autós a várakozásnak megfelelően előttük is lesz.
Ezt úgy érzem, nehezebb automatizálni.
Azt autóvezetést pláne.
A szoftverfejlesztésben vannak ismétlődőbb, egy sémára épülőbb részek, amiket biztosan lehet automatizálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!