Ha a Paksi Atomerőműben egy robbanás történne (tudom, elvileg lehetetlen, ezért csak elméletben kérdezem), akkor mennyi idő alatt érne sugárzás Debrecenbe?
Gondolok itt a szélirányra, sebességre, meg egyáltalán milyen gyorsan terjed a sugárzás?
Percek kérdése vagy órák, esetleg napok?
Amit a szél magával visz, az a sugárzó anyag. (A Pakson keletkező sugárzás nem jut el Debrecenig.) Hogy a Pakson a környezetbe kerülő radioaktív anyag hova megy és milyen gyorsan, az attól függ hogy éppen akkor merre fúj a szél.
Ha egy tipikus időjárási front sebességéből indulok ki, akkor szerintem kb fél nap. Úgy 6 és 12 óra közötti időt gondolok reálisnak. Ha éppen arra fúj. De a délnyugati szél szerintem viszonylag ritka. Ha van itt meteorológus, javítson ki.
Az élethez szerencse kell!
Amikor Csernobil felrobbant, akkor a radioaktív felhőket északra fújta a szél. (ezért vették a svédek legelőször észre, és verték ki a dilit a világsajtóban!)
Aztán fordult a szél délire, és így jutott el Németországon, Ausztrián keresztül délre.
Így fordulhatott elő az, hogy bár Debrecen közelebb van Csernobilhoz, mégis Győrben, Szombathelyen jóval magasabb radioaktív értékeket mértek anno.
Debrecenben különben van részecskegyorsító az Atommagkutató Intézetben, de az nem fog felrobbanni...:)
Ha indokolt, úgyis kitelepítenek. Ha nem, akkor feleslegesen sodrod magad újabb veszélybe a meneküléssel. Kelet felé amúgy is vízum kell, ha át akarsz jutni a határon.
Lényeges különbség 1986 és 2019 között, hogy ma előre lefektetett riasztási és intézkedési tervek vannak nukleáris baleset esetére.
Ha baj van Pakson, még a zóna leolvadása előtt értesítik a hatóságot, azonnal összeül a baleset-elhárítási szervezet, ahol folyamatosan számolják az ún. forrástagot (mennyi és milyen összetételű radioaktív anyag kerülhet potenciálisan a környezetbe a baleset lefolyásának függvényében), folyamatosan számolják a potenciálisan kikerülő szennyezés terjedését az aktuális meteorológiai adatok figyelembevételével, számolják a lakosság által várhatóan elszenvedett sugárdózist, és ezek alapján hoznak következmény-csökkentő intézkedéseket (pl. elzárkóztatás, jódprofilaxis, legeltetési tilalom) amelyek közül a legdurvább a kitelepítés.
Szóval no para. Ha ilyen történik a legjobb amit tehetsz az az, hogy hazamész, út közben veszel tartós kaját (rizs, tészta ilyesmi), ha hazaértél becsukod az összes ablakot és bekapcsolod a rádiót vagy a tévét. Utána pedig vársz és követed az utasításokat.
A Csernobil sorozat egyik legfontosabb tanulsága szerintem annak bemutatása, hogy 86-ban EL SEM HITTÉK, hogy ez megtörténhet. Cselekvési terv így aztán nem csak hogy nem volt, senki korábban még csak el se gondolkodott ezen. Mindent amit balesetelhárítás címén csináltak ad-hoc módon, az esemény után találták ki.
Én csak laikusként kérdeznék, illetve lenne megjegyzésem, mert én is debreceni vagyok.
Valaki azt írta, ritka az ilyen irányú szél. Én meg minden egyes alkalommal ezt látom, hogy minden időjárási tényező a Dunántúl felől érkezik a Tiszántúl felé. 99,99 %-ban. Nézem az időjárást, ha ott esik, pár óra múlva itt is fog. Mindent onnan hoz ide a szél.
A kérdésben ez szerepel:
"tudom, ez lehetlen"
Ezen elmosolyodtam. A filmben is azt hitték, hogy ami megtörtént, az lehetetlen.
Most, hogy 33 évvel idősebb és okosabb az emberiség, még nem jelenti azt, hogy ne történhetne olyasmi, ami eddig még sosem történt meg.
Szerintem az óvintézkedések ellenére is bármikor történhet katasztrófa, amire nincsenek felkészülve.
És bár való igaz, hogy más rendszer van, de annyira nem vennék rá mérget, hogy időben szólnak, illetve kitelepítenek, ha olyan nagy a baj. Anno is tudták egyesek, hogy nagy a baj, voltak szakemberek, de a politika, a bürokrácia erősebb volt.
Furcsa, mert épp ezen az oldalon divat nagyon szidni a kormányt, és a nagy többség azon a véleményen szokott lenni, hogy itt Orbán és holdudvara mindenek felett áll, nem érdekli a nép, éhen is dögölhetünk, az út szélén hagynak minket, rabszolgák vagyunk, stb.
(ezek nem az én véleményemet tükrözik)
Most meg hirtelen elhisszük, hogy abban a pillanatban szólni fognak, ha baj lesz, és gondoskodnak rólunk, mert nem tehetik meg, hogy ne?
Szóval nem fordulhat elő már, hogy bizonyos politikai körök megpróbálnák eltusolni a dolgot? Ők magánhelikopterrel távoznának, közben azért gyorsan nyilatkozva egyet, hogy nincs nagy baj?
Ha elképzelem, hogy Lázár vagy Mészáros Lőrinc ad ki utasítást egy eddig soha nem próbált kísérletre, ami balul sül el... vajon nem próbálná eltitkolni, hanem szemlesütve a né elé állna, és bocsánatért esedezne?
NA, azért ez így nekem elég furcsa, szerintem ha baj lenne, akkor most is káosz és titkolózás és halogatás lenne.
Olvasd el a linkelt cikket az előzőben.
Nem tudnánk sumákolni. Egyrészt államközi szerződések köteleznek minket, hogy értesítsük a szomszédainkat, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget, és még néhány más országot ha baj van. És értelme sem lenne sumákolni, mert egy komolyabb radioaktív kibocsátás órákon belül mérhető lenne más országokban is.
A szovjetek azért próbálhattak meg sumákolni egyáltalán, mert az erőmű vagy 1000 kilométerre volt a legközelebbi határhoz, és egyszerűen fel sem merült bennük, hogy akkora kibocsátás történhet, amit Svédországban vagy Nyugat-Európában mérni lehet.
A sorozat egyik legfőbb tanulsága szerintem épp annak a bemutatása, hogy még a helyszínen is napok kellettek ahhoz, hogy felfogják mekkora a baj. Nem hogy mások felé kommunikálni, saját maguknak kellett először felismerni és elhinni, hogy baj van. - Persze egy normális világban nem a páncélszekrényben tartják a szélesebb mérési tartományban működő dózismérőt.
Igen, káosz biztos lenne. De sumákolás nem hiszem.
Ahogy kettővel feljebb már írtam, a különbség 1986 és 2019 között, hogy akkor el sem hitték, hogy ilyesmi megtörténhet, most azonban előre meghatározott értesítési láncok vannak. Emberek akiknek az a dedikált feladata, hogy a kialakult helyzetet értékelje és meghozza a szükséges döntéseket. Emberek, gépek, szoftverek vannak allokálva csak arra a valószínűtlen esetre hogy nukleáris vagy más jellegű ipari katasztrófa történik valahol. Rendszeres országos és nemzetközi gyakorlatokat tartanak éppen azért, hogy ha eljön az idő, akkor mindenki tudja a dolgát, és ne legyen töketlenkedés.
===========
A szennyezés terjedéséről:
Egy időjárási front több mint 100 km széles. A radioaktív (vagy más veszélyes anyag) kibocsátás (ha nem tart nagyon sokáig) akkor csóva alakban terjed. Rajzolj fel egy szivart a térképre ami mondjuk 20 km széles és 100 km hosszú. A szivar egyik vége Pakson van, az iránya pedig attól függ, hogy merre fúj a szél. az a rész lesz leginkább kitéve sugárzásnak.
A kibocsátás hosszáról:
Nincs okunk azt gondolni, hogy ahogy Csernobilban, úgy nálunk pl. napokig égjen a reaktor. Gondolj bele: az RBMK reaktor gyakorlatilag szénből van. Az adja a térfogatának saccra a kétharmadát. Több száz tonna szén elég szépen ég, ha sikerül felgyújtani. Egy nyomottvizes reaktorban nincs szén (grafit). Meg úgy általában korlátozva van minden éghető anyag használata a primer körben.
Na, tessék.
Én írtam azt, hogy szerintem ha ma történne, ma is lazán elhallgatnák.
A cikk címe:
"Robbanás volt az ajkai erőműben, egy hét kellett a tájékoztatáshoz"
Tisztában vagyok vele, hogy nem atomerőmű, és nem ugyanaz a kategória.
DE!!! mit számít ez?
Ma is bármit megtehetnek a nagyok.
Tán még jobban is, mint akkor.
Nem tudnak sumákolni?
Azt sumákolnak, amit csak akarnak, hiszen ők hozzák a szabályokat.
Nem történhetne meg, hogy mindig Mészáros Lőrinc cégei nyernek meg mindenféle zsíros pályázatot, és nem lehetne, hogy Tiborc István pillanatok alatt atomgazdag lesz, mikor egy rakás szrt épít fel. A felelősségrevonás a mai napig nem történt meg, holott milliárdos dolgokról van szó.
Visszatérve az erőműhöz: nem Kis József egyéni vállalkozónál történt munkahelyi baleset, hanem a Bakonyi Erőmű és a Veolia az érintett.
Egyik sem kispályás, nem apró szereplői a piacnak.
Biztos vagyok benne, hogy ezerféle biztonsági intézkedés van ott is, és a dolgozóknak már elegük van az állandó munkavédelmi oktatásokból, meg biztosan minden tökéletesen le van szabályozva PAPÍRON.
És tessék: "az egyik kazán, ami régóta üzemen kívül volt, sőt alkatrészdonornak használták a többi kazán javításakor, hirtelen szükségessé vált. Gyorsan üzemképes állapotba kellett hozni, s indítani. A kapkodás, s a tapasztalt kazános szakemberek hiánya..........."
Szóval kapkodunk, nem értünk hozzá, de valaki fentről azt mondta, akkor azt kell csinálni!
És mit tesz a vezetőség?
Elérhetetlenek, nem reagálnak. Választ ígérnek, de nem adnak.
Egy hét telik el a közleményig.
Ezek után komolyan elhiszi valaki, hogy nem sumákolnának, és komolyabb baj esetén egyből értesítenék a lakosságot, és nem a saját sggüket mentenék?
Mert én nem hiszem el, pedig nagyon utálom az összeesküvés-elméleteket.
Annyival vagyunk előrébb, hogy van internet, és tudnak terjedni a hírek, illetve hogy egy másik rendszerben élünk, és a külföld nincs elzárva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!