Vajon mi lehet a valós IQ értékem?
Nos, mivel pár nap múlva pszichiáternél töltök majd ki egy hivatalos IQ tesztet, ezért úgy gondoltam, hogy felmegyek a Mensa HungarIQ oldalára. Kitöltöttem a próbatesztjüket és egy játékos IQ tesztet is ezen az oldalon. Ebből az egyik 125 felettit hozott ki, a másik szerint viszont 70 alatti az IQ-m. A nagy eltérés miatt vajon mire számíthatok egy hivatalos teszten?
A két teszt linkje:
> Normális, érzelmi sérülésektől mentes személyiséget nem motiválnak olyan dolgok, mint Mensa IQ tag akarok lenni vagy hajszál pontosan mennyi lehet az I.Q-m
Miért is nem? Az ember szereti – hacsak más nem, pusztán a játék kedvéért – próbára tenni magát, megmérettetni magát olyan tulajdonságaiban, amiben úgy gondolja, hogy jó. Aki erős, az szereti megmérni, hogy mennyit nyom fekve, és szeretne valamiféle szintet megugrani. Akinek jó a fizikai állóképessége, az szereti megmérni, hogy le tudja-e futni a maratont, bekerülve egy „lefutottam a maratont” nem létező – vagy akár létező – klubba. Vagy próbára teszi magát, hogy végig tud-e menni 24 óra alatt a Kinizsi 100 teljesítménytúrán. Aki úgy gondolja, hogy van tehetsége és tudása a gó nevű játékban, az szeretné megmérettetni magát, hogy hány kyu-s is. Egy jó néptáncos szívesen megméretteti magát egy szólótánc-versenyen, és van benne motiváció, hogy bekerüljön az antológiára. Egy jó focista szeretné megmérettetni magát focimeccseken, és szeretne bekerülni egy adott csapatba (van, aki a magyar válogatottba, van, aki egy NB III-as csapatba). Gyerekkorunk óta bennünk van az igény önmagunk megmérettetésére, illetve a hasonlók társaságának a keresésére.
Ennek mentén én nem találok semmi különöset abban, hogy valaki ha intelligensnek tartja magát, akkor megmérettesse magát, hogy mennyi is az annyi, és legyen benne valami vágy, hogy megugorjon egy bizonyos szintet. És ha már úgy alakult, akkor szívesen keresi a hozzá hasonlóak társaságát. A Mensa az intelligencia mentén valósítja ezt meg, és ilyen téren pont olyan, mint egy túraklub, amit meg a túrázásért való rajongás, illetve a túrázáshoz szükséges fizikai adottságok – állóképesség, tájékozódási képesség – mentén szervezi meg önmagát.
Nyilván van, akiben ehhez valamiféle kisebbségi komplexus is társul, de biztos, hogy nem a többségnél.
> Az életben egyébként sem meghatározó tényező az I.Q.
Nem az egyetlen emberi képesség, az tény. A legtöbb esetben nem is az elsődleges, a legmeghatározóbb képesség, bár itt már kérdés, hogy mi a vizsgálat tárgya. (Hasonlóan ahhoz, hogy a fizikai erő igenis elsődleges, ha rakodómunkást keresel, viszont sokadlagos, ha titkárnőt.) Még azt is aláírom, hogy úgy általában túlértékelt tulajdonság olyan egyéb képességek mellett, mint kreativitás, kitartás, szorgalom, empátia, érzelmi stabilitás stb… De ennek ellenére mégis az egyik fő tulajdonsága az embernek, amiből nagyon sok egyéb potenciális, vagy realizált tulajdonság következik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!