Vajon mi lehet a valós IQ értékem?
Nos, mivel pár nap múlva pszichiáternél töltök majd ki egy hivatalos IQ tesztet, ezért úgy gondoltam, hogy felmegyek a Mensa HungarIQ oldalára. Kitöltöttem a próbatesztjüket és egy játékos IQ tesztet is ezen az oldalon. Ebből az egyik 125 felettit hozott ki, a másik szerint viszont 70 alatti az IQ-m. A nagy eltérés miatt vajon mire számíthatok egy hivatalos teszten?
A két teszt linkje:
A te beállítottságod adott. Ha ismerném, ki tudnék találni olyan tesztet, ahol kiválóan vizsgázol, meg olyant is, ahol megbuksz.
Azonban egy pszichológus adott céllal csinál ilyent (ezt vagy tudod vagy nem), és a teszt ennek vizsgálatára irányul. Tehát kérdésedre nem lehet értelmes választ adni akkor se, ha jól ismernénk téged.
A próbateszttel az a gond, hogy nem csak az intelligenciát méri. Nyelvi, számolásos feladatok is vannak benne. Attól, hogy az ember diszlexiás, vagy akár analfabéta, attól még lehet intelligens, csak éppen a próbateszten nem fog jó eredményt elérni. (Főleg úgy, hogy nem a teszt egészére, hanem minden feladatra külön-külön van időlimit, és nem is túl magas időlimit.) Attól, hogy valaki nem jó fejszámolásból, attól még lehet magas az intelligenciája, a próbateszten ő is alacsony pontszámot fog elérni. A próbateszt elavult, bár próbál nagyobb részt meríteni az intelligenciából – nem csak a logikai, hanem a nyelvi intelligenciát, nem csak a likvid, hanem a kristályos intelligenciát –, de pont emiatt egy csomó olyan dolgot is mér az intelligencia mellett, aminek viszont nincs köze az intelligenciához. Továbbá tudtommal a próbateszt sztenderdizálása is sokkal több kívánni valót hagy maga után, mint az ilyen szempontból sokkal minőségibb adaptív teszt. Ez utóbbit sokkal nagyobb munkával, sokkal inkább tudományos módszertannak megfelelő eszközökkel igyekeztek sztenderdizálni, mint a próbatesztet.
Tehát mindenképpen az adaptív tesz ad mérvadóbb eredményt.
(A Mensa holnapján is az adaptív tesztet próbateszt néven találod meg, a másikat meg játékos IQ-tesztként. Illetve a játékos IQ-teszt leírásában is az adaptív tesztet ajánlják inkább.)
Forrás: Philip Zimbardo Pszichológia mindenkinek 2
Az IQ tesztek nagyon eltérő eredményeket is mutathatnak, ez abból adódik, hogy rengeteg féle intelligencia létezik, matematikai, intraperszoniális, nyelvi, interperszonális stb.
Ezek a tesztek nem tudnak átfogó képet mutatni, hiszen egy teszt nem tud mindent mérni. Rengeteg ilyen kérdőív matematika feladatokon keresztül mér, ha valakinél nem a matematikai, hanem az interperszonális intelligencia dominál könnyen lehet, hogy eléggé gyenge pontszámot fog elérni és könnyen bélyegezhetik akár még hülyének is. 50-70 közötti IQ pontszám egyébként az analfabétákra, Down-szindrómásokra jellemző.
Tehát ezek a tesztek nem feltétlenül fognak reális eredményt mutatni, ez lehet a magyarázat arra a nagy diferenciára is a pontok tekintetében.
Na próbából most végignyomtam az első linkest, figyelmeztetett, hogy 46 évesen a 17 évesekhez kalibrált tesztben várhatóan rosszabb lesz az eredményem, mint a korosztályomhoz lőttben, de csak meglett a max, a 125+.
Az a helyzet, hogy ez bizony csak egy optimista közelítése a valódi Mensa élő tesztnek, anno amiikor elmentem tesztet írni, a netes próbám ugyanilyen magas lett, az "éles" teszt meg csak valami 118-125 közti.
Szerintem hasonló eredményre lehet számítani nálad is, de ne legyen igazam, legyél jobb.
Ha lesz időm, kipróbálom a második linkest is.
Normális, érzelmi sérülésektől mentes személyiséget nem motiválnak olyan dolgok, mint Mensa IQ tag akarok lenni vagy hajszál pontosan mennyi lehet az I.Q-m
Az életben egyébként sem meghatározó tényező az I.Q. Az érvényesülés nagyon sok összetevőtől függ ; tehetség, kitartás, szorgalom, szakterületben affinitás, barátok, jó helyen lenne jó időben. Egy korábban eszenvedett kissebbségi érzésbőlgenerálódik, annak a vágya, hogy egy ilyen Mensa tagsággal kitűnj mások közül.
Érdemes lenne megvizsgálni milyen lelki sérelmek értek. Mi lehet az oka, hogy neked szükséged van erre?
Na második 126 lett.
De annak speciel nem sok köze van az éles Mensa teszthez. Az inkább az első linkes.
"Normális, érzelmi sérülésektől mentes személyiséget nem motiválnak olyan dolgok, mint Mensa IQ tag akarok lenni vagy hajszál pontosan mennyi lehet az I.Q-m"
Ez egy elég szűk látókörű gondolkodás.
A Mensa tagság együtt jár azzal, hogy sok hasonló gondolkodású és nem éppen buta ember közösségébe kerülhetsz, ahol a társaság sokszínűsége miatt a saját tudásod is fejlődhet.
Magát az értéket megtudni meg sima kíváncsiság is lehet.
Az a lelkibeteg, aki azt hiszi, ettől többet fog ő érni mások szemében.
Egyébként a Mensa tagok jellemzően nem hivalkodnak a tagságukkal és IQ értékükkel.
"a diagnózis miatt elengedhetetlen az IQ teszt."
Azért remélem a pszichiáternek nem ez lesz a döntő pont, ha kiderül (és a próbatesztből valószínű), hogy átlag feletti az IQ-d.
Nem mintha nagy gáz lenne, én spec magamat enyhe Tourette-szindrómásnak diagnosztizálom és simán elvagyok vele.
Az írásod alapján meg nálad ha van is bármi, az nagyon enyhe, mert a kommunikációdra nulla a befolyása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!