Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ezt miért nem oldotta meg a...

Ezt miért nem oldotta meg a kedves evolúció?

Figyelt kérdés
Azt tudjuk, hogy vannak bizonyos tevékenységek, amik létszükségesek. Ezeket az evolúció direkt úgy alakította ki, hogy élvezzük is, mert tudja ha élvezzük, akkor csinálni fogjuk. De ilyen például a fájdalom, ha megszúrom vagy elvágom az ujjam, az fáj, hogy tudjam, a szervezetemnek nem jó, ami történt. Vagy ha túl sokat futok elfáradok, ami szintén egy rossz érzés, hogy ne terheljem túl magam. A szex jó érzés, hogy tudjuk, csinálnunk kell. Tehát érzésekkel rávezet, mi az amit csinálnunk kell, mi az, amit nem szabad. De akkor ez miért hiányos? Miért csak bizonyos területeken van meg ez? Például tanulni rohadtul nincs kedve a többségnek, beleértve engem is, kb rá se bírom venni magam. De ez csak egy példa, ott van mondjuk a szorongás, félelem. Addig oké, hogy ez véd, hogy ne legyünk hülyék és ne csináljunk minden baromságot, érezzük kicsit a határainkat, de az már pont a visszájára sül el, ha pl egy embertársaddal nem mersz beszélni. Szóval miért vannak hiányosságok ebben a rendszerben, miért nem kelti fel az érdeklődésünket a tanulás, miért félünk alap dolgoktól os, amiktől nem kéne és így tovább? Elvégre ezek is létfontosságú dolgok.
2020. jan. 8. 22:28
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

A szexet sem élvezi mindenki.

A lényeg: nem vagyunk egyformák, így nem mindenkinél mennek ugyanúgy a dolgok.

2020. jan. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Gugu Gabor ***** válasza:
97%

Azért mert az evolució nem tervezett folyamat.


Ajánlott "irodalom":

https://www.youtube.com/watch?v=0YlCR232_LI

2020. jan. 8. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Jó, ott vannak például az aszexuálisok, de ők valamennyien szinten egy rendellenességgel élnek együtt. Mindig vannak átlagon aluli, átlagos, és átlagon felüli példányok egy fajon belül, én most az átlag kategóriát céloztam meg a kérdésemmel. Egy átlagos ember élvezi a szexet. Vagy ezzel azt akarod mondani, hogy ez is bizonyos rendellenesség, hogy nem tudja rávenni magát valaki a tanulásra és alapvetően az átlagnál megvan ez az érdeklődés és jutalmazó rendszer a tanulás felé?
2020. jan. 8. 22:38
 4/16 anonim ***** válasza:
95%

A modern tanulásnak köze nincs ahhoz amihez az ember évmilliók során kialakult evolúciósan.


Evolúciós távlatban nagyon kicsi az az idő amikor konkrétan ilyen hatalmas tudást kell elsajátítanunk, mint most.


Pl az ősember emberréválása során, sokkal inkább a motoros tevékenységek, ellesésére, eltanulására volt kondícionálva. Nem volt elméleti anyag, nem kellett "tanulni", hanem gyakorlatban, élesben lesték el a tevékenységeket. Pl vadászat, gyűjtögetés, nem kellett tanulni a mai értelemben, hanem csak rádragadt munka közben. Nem volt könyvnyi elmélet előtte, hanem az agy megjegyezte melyik az ehető növény, melyik nem. Ha elrontottad, meghaltál. Nem volt választásod sem, mert ha nem dolgoztál, nem tanultál meghaltál. Az éhhal pedig mindig sokkal de sokkal félelmetesebb mint a tanulástól való undor. Ettől még persze szenvedhettek, mivel a tanulás - ahogy az izmok edzése vagy fizikai munka, fáradalmas és kihívás.

...

A szorongás több részre bontható. Ez egy nagyon bonyolult agyi folyamat.


Evolúciósan azért maradhatott fent ez a hiba, mert a szorongó, visszahúzódó, félénk emberek maradtak otthon bétaként az asszonyokkal, míg a tökös agresszív legények vadásztak, és agyontaposta őket a mammut.


Egyébként a szorongás régebben nem volt ekkora gond, mert az egész napos fizikai munka lekötötte az embereket fejben. Összefügg az endorfin, dopamin és kortizol szintekkel, mennyi fizikai munkát végzel egy nap. Bizony ha melózol, vagy jót edzel, mozogsz a szabad levegőn, akkor a hormonszintjeid egyensúlyban lesznek, és békésen el tudsz aludni elégedetten. A szorongás, stressz rövid távon öszzefügg a harcihelyzetekkel is.


Ellenben ma egy qrva irodában döglünk egész nap, a stresszintünk magas, amit hormonálisan nem egyensúlyozunk ki a napi mozgással.

A szervezet evolúciósan arra van beállítva hogy jön a stressz. Segít legyőzni a fizikai akadályt, macit, mammutot, kardfogút... aztán ha elmúlik a veszély akkor a rendszer visszaáll .


Az irodában ülve, sport nélkül csak felkúródik az agyunk, és estére csak fejben fáradunk el, a stressz se múlik el. Ez álmatlanságot okoz és folyamatos szorongás és stressz-spirált.


Ezért lehet mondani, hogy a természeti egyszerű törzseknél gyakran sokkal nagyobb a boldogságfaktor. Mert nincs idejük ennyit agyalni. Egymásra és a fizikai aktivitásra is sokkal több idejük van emiatt normális a kortizol, dopamin, adrenalin, endorfin stb szintjük egy városi stresszvilághoz képest.

2020. jan. 8. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Mellesleg az agynak nem is kell tanulnia szinte, ha érdekli az adott téma.


Pl olvasol egy cikket, vagy hallgatsz egy előadást és érdekel akkor tanulás nélkül fogsz rá emlékezni.


Ezért kell megkeresni mi érdekel... az alapokat meg muszáj tanulni. Ez egy belépő hogy olyat tanulhass és dolgozhass ami aztán leköt és érdekel.

2020. jan. 8. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúció semmit nem old meg tökéletesen.

Létezik olyan hely, ahol 5 évben csak egyszer esik annyi eső, hogy a békák tudjanak szaporodni.

A másik 4 évben az ebihalak mind megfulladnak.

Mégse fejlődött ott még ki gyorsabb érésű ebihal.

Egyszerűen túl kevés volt az idő rá, és nem elég nagy a kényszer. Így is elvannak valahogy...

2020. jan. 8. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nem gondoltam volna, hogy ennyire értelmes kommenteket kapok, igazából meglepett. Ma is okosabb lettem egy kicsivel :)
2020. jan. 8. 23:09
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Mert az evolúció nem egy tudatosan irányított folyamat, nem tervez semmit. Lényegében folyamatosan jönnek létre újabb génváltozatok vagy génkombinációk az újabb generációkban, és ha ezek valamelyike előnyhöz vezet, akkor az adott egyed nagyobb eséllyel él túl/szaporodik, azaz a számára előnyt jelentő tulajdonságok elterjednek a következő generációkban.

De hiába lenne valami előnyös, ha egyszerűen nem jön létre olyan génkombináció, ami ténylegesen létrehozná ezt az előnyös tulajdonságot.

2020. jan. 8. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
39%
csak nem nagyon érted mi az az evolúció
2020. jan. 9. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Tislerics Máté ***** válasza:
83%

A evolúciót hajlamosak vagyunk úgy elképzelni mint egy tervezőt. Egy folyamatot, ami fejleszti az állatokat. Nyilván azért mert már nem emlékszünk az általános suliban tanult evolúciós elméletre, de attól még pont úgy tűnik számunkra minta ez egy tervezett folyamat lenne, hiszen az ember is képes tervezni fejleszteni dolgokat, és azok is ugyan úgy fejlődnek, egyre alkalmasabbá, szebbé válnak számunkra. Nyilán az evolúció is így működik... Hát nem!


Az evolúció olyan mint az eső, vagy a szél. Egy természeti jelenség, ami teljesen élettelen és tudattalan. Az állatok nem fejlődnek! Bármelyik állatról kiderülhet hogy evolúciós zsákutca (az emberről is!) ÉS eltűnik, kipusztul. Minden fejlettségi szint csak látszólagos. ideiglenesen tűnik jónak csakis számunkra, mert emberek vagyunk és így működünk. Jónak, rosszan tűnnek nekünk dolgok. Az evolúció nem jó vagy rossz. Egyszerűen csak a szaporodás során mutációk történnek, és ezek vagy megnehezítik a szaporodását a mutálódott egyednek vagy nem. Ha megkönnyítik, akkor több utódot fog nemzeni az egyed és a sikeresnek bizonyult génjeit is nagyobb eséllyel fogja továbbörökíteni. Ha ezt letesszük egy szobába(A Földre) és hagyjuk, akkor új fajok fognak kialakulni, amik kiszorítanak más fajokat és alkalmazkodnak a környezethez. Ennek a folyamatnak a következménye a látszólagos! fejlődés az állatvilágban, amit evolúciónak nevezünk.


Sajnos az ember sokkal jobban szeret hasonlítani egymáshoz dolgokat, mint ténylegesen megismerni azokat. Az evolúció egy tervezési folyamatnak tűnik, ezért úgy is gondolunk rá. Az már nem foglalkoztat miket, hogy a suliban totál máshogy oktatták és a neten utánanézve is teljesen más a magyarázat rá...


De nem vagy egyedül ezzel kérdező! Az emberek 90%-a rosszul ismeri az evolúciót és ebből adódnak a GYIK-n az ilyen jellegű kérdések. Ilyenkor mindig el kell mondani, hogy az evolúciót nem szabad megszemélyesíteni, mert ez egy totál random folyamat, aminek semmi értelme nincs. Ha az ember megérti ezt az elméletet, akkor garantálom hogy nem fog további ilyen kérdéseket feltenni. Mert az evolúció triviálisan következik a megfigyeléseinkből. Az egyik legelegánsabb és legnyilvánvalóbb természettudományos elmélet. Ezért is tekinthetjük jogosan egy igazságnak, amit sikerült megismernünk a tudomány segítségével. Sajnos pechünkre nagyon hasonló ahhoz, mint amikor egy jelentősen mutálódott agyú majom eszközöket fejlesztget. Nem szabad bedőlni ennek a látszólagos hasonlóságnak. Az evolúció nagyon máshogy működik...

2020. jan. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!